کپک فرش چیست ؟
کپک فرش چیست ؟

کپک فرش چیست ؟

کپک فرش چیست ؟ و چگونه از روی فرش پاک می شود

قارچ ها خانواده ای از قارچ های میکروسکوپی و کوچک هستند که به شکل رشته های چند سلولی رشد می کنند و به نام های کپک، کاپرا و کافرا نیز شناخته می شوند. کپک می تواند در مکان ها و مواد مختلف حتی در یخچال که رشد کپک در آن بسیار کم است ایجاد شود.

کپک روی فرش قابل مشاهده است و رشد کپک پیوسته است که با چشم معمولی دیده نمی شود. رشد کپک و وجود کپک روی فرش در هر مرحله به سلامت و زیبایی فرش آسیب می رساند و با ایجاد سوراخ در الیاف فرش، کپک باعث بریدگی و پوسیدگی فرش می شود.

الیاف فرش چه پشمی و چه پنبه ای، هر دو در برابر کپک آسیب پذیر هستند، اما چون پنبه در ساختار خود سلولز دارد، بستر مناسب تری برای رشد کپک ایجاد می کند و فرش آسیب بیشتری می بیند. پنبه است قسمت کپک زده کاملا پوسیده می شود و از هم می پاشد اما اگر نخ فرش پشمی و پود آن نخی باشد فقط پود آسیب می بیند.

 

نقاط پوسیده فرش را شناسایی کنید

فرش نخی وقتی در معرض حملات قارچ و کپک قرار می گیرد استحکام خود را از دست می دهد و با تا شدن فرش صدای پارگی نخ ها شنیده می شود و برای شناسایی نقاط قالب فرش را روی فرش بعد از فرش تا کنید. تا شده است. با دقت گوش کنید و اگر شنیدید که تروپود در حال تجزیه شدن است، از این مناطق در حال تجزیه آگاه باشید.

فرش ها از نظر رنگ، نوع بافت، الیاف، نخ و نقش، کاربردهای متفاوتی دارند، در برخی مناطق به عنوان پرده، در برخی مناطق به عنوان تابلو و بیشتر به عنوان پوشش کف استفاده می شود، اما به شرطی که فرش برای نمایش باشد.

پوسیدگی نیازی به پاک کردن ندارد، اما اگر به عنوان کف پوش استفاده می شود، باید قسمت های پوسیده آن نمایان و ترمیم شوند، زیرا فرش پس از مدتی نیاز به شستشو دارد.

زمانی که فرشی به مرکز قالیشویی آورده می شود، ممکن است در اثر فشار وسایل مکانیزه آسیب جدی تری به آن وارد شود، بنابراین قبل از ارسال آن برای قالیشویی، باید از میزان آسیب فرش به کارشناسان مربوط اطلاع داده شود.

اگر ناحیه آسیب دیده کوچک است، می توانید قارچ و کپک را از روی فرش تمیز کنید و ناحیه پوسیده را بازیابی کنید. ناگفته نماند که ترمیم فرش برای فرش های با ارزش توصیه می شود.

 

علائم کپک زدگی فرش:

وجود کپک روی زمین و در محیط شما می تواند باعث مشکلات تنفسی، خس خس سینه، احتقان بینی، آلرژی های پوستی، مشکلات چشم و گلو و یا در موارد بدتر مشکلات ریوی شود. البته حذف قالب از روی فرش کار ساده ای نیست،

اما با کمی حوصله و دقت می توانید به جای خرید فرش جدید یا پرداخت هزینه به افراد حرفه ای برای ترمیم فرش، در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 

تجهیزات مورد نیاز برای از بین بردن کپک از روی فرش

دستکش پلاستیکی

عینک

یک عدد ماسک

شامپو و فرش

اسفج یا فرچه

آب

ضد عفونی کننده

یک حوله تمیز

محافظت از سلامتی اولین قدم قبل از انجام هر کاری است، زیرا کپک بسیار سمی است و زمانی که بخواهید آن را تمیز کنید، جذب پوست شده و باعث بیماری های خطرناک و آلرژیک می شود.

بنابراین بهترین راه استفاده از عینک ایمنی، ماسک و دستکش است. زمان لازم برای برداشتن قالب از روی فرش 15 دقیقه است، پس با دقت این کار را انجام دهید.

ماده ضدعفونی کننده را با کمی آب رقیق کرده و روی قالب فرش بریزید. فرش را شامپو بزنید و لکه های باقی مانده از قالب را پاک کنید و فرش را پاک کنید.

با یک حوله تمیز برای جمع‌آوری آب اضافی. پس از اتمام کار، فرش را در جای خشک و دور از تابش مستقیم آفتاب یا بدون رطوبت قرار دهید.

پیشنهاد روز