2

200 هزار سند تاریخی اوقاف به سازمان اسناد قزوین منتقل شد


200 هزار سند تاریخی اوقاف به سازمان اسناد قزوین منتقل شد

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین گفت: بیش از دویست هزار برگ سند ارزشمند تاریخی‌ـ‌اجتماعی اداره کل اوقاف به سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین منتقل شد.


به گزارش ایلنا، امیرحسین حاتمی با اعلام این خبر گفت: از آنجا که قزوین دارای موقوفات بسیار وسیعی نظیر موقوفات خاندان شیخ الاسلام و مولاوردیخانی و دیگر موقوفات با قدمت تاریخی است، از همان ابتدا یکی اهداف مدیریت اسناد و کتابخانه ملی مرکز قزوین، تعیین تکلیف اسناد راکد اداره کل اوقاف استان قزوین بود.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین ادامه داد: سرانجام پس از چند سال مکاتبات مکرر و بویژه پیگیری­‌های مستمر چند ماه اخیر در خصوص اسناد انتقالی اداره کل اوقاف استان قزوین و به دنبال همکاری ارزنده این اداره کل، خوشبختانه توافقات لازم در دی ماه گذشته صورت گرفت و پس از حضور کارشناسان سازمان در بایگانی راکد اداره اوقاف و ارزشیابی اسناد موجود در آن، اسناد به مخزن اسناد مدیریت قزوین منتقل شد.

وی عنوان کرد: این اسناد ارزشمند متعلق به دوره زمانی 1290 هجری خورشیدی به بعد بوده و حاوی داده‌های بسیار مهم تاریخی، مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هستند، در واقع اسناد اوقاف جدای از ارزش‌های فقهی و مذهبی، آینه تمام نمای اوضاع تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و تنظیم، توصیف و آرشیو این اسناد کمک بسیار مؤثری به پژوهشگران این حوزه می‌کند.

این مسئول ادامه داد: با ورود اسناد اوقاف به مخزن اسناد مرکز قزوین، در کنار اسناد اداره آب منطقه‌‎ای، جهاد کشاورزی و اسناد شهرداری، مخزن اسناد مدیریت قزوین از این حیث بسیار غنی و پربار شده است.

خواندن  صد راه روستایی در قزوین بازگشایی شد


انتهای پیام/Source link