1636688607 unnamed file

۶ دلیل اهمیت تسلط انصارالله بر استان استراتژیک «مأرب»/ تأثیر استفاده از تسلیحات دریایی یمنی‌ها بر معادلات ریاض در عدن


۶ دلیل اهمیت تسلط انصارالله بر استان استراتژیک «مأرب»/ تأثیر استفاده از تسلیحات دریایی یمنی‌ها بر معادلات ریاض در عدن

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: سعودی‌ها صرفاً نگران مرزهای خود با یمن و تهدید حاکمیت‌شان نیستند، بلکه بحث ژئوپولیتیکی در این میان مطرح است و به نوعی هم‌آوردی نظامی را شاهد هستند.


«رضا میرابیان» کارشناس مسائل خاورمیانه در تشریح ابعاد پیشروی‌های انصارالله در استان مأرب و احتمال اعلام تسلط کامل بر این استان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: استان مأرب آخرین استان شمالی یمن به حساب می‌آید که در آستانه تسلط انصارالله قرار دارد و به نوعی پیشروی این جریان در مأرب باعث می‌شود تا حاکمیت انصارلله و صنعا در این استان و سراسر یمن یکپارچه شود. از سوی دیگر ترکیب قومیتی این استان به حدی است که می‌تواند به یک پتانسیل بومی برای انصارالله تبدیل شود که این موضوع هم به اهمیت مأرب می‌افزاید. دلیل سوم این است که مأرب به نوعی دروازه اتصال شمال به جنوب یمن و دسترسی به دریای عرب را تسهیل می‌کند و دلیل چهارم هم وجود منابع انرژی در این استان خواهد بود. توجه داشته باشید که مأرب اولین استانی است که از نظر میزان انباشت نفت و گاز، مورد نظر تمام طرف‌های درگیر در جنگ یمن بوده است که بدون تردید تسلط انصارالله بر آن می‌تواند این ذخایر را در اختیار آنها قرار دهد.

وی ادامه داد: اهمیت پنجم این است که تسلط بر استان مأرب می‌تواند راه را برای فتح استان‌های جنوبی و شرقی یمن باز کند و به نوعی انصارالله به راحتی می‌تواند به اقصی‌ نقاط یمن وارد شود و در حقیقت نقشه جداسازی یمن جنوبی و تجزیه کشور را به بن‌بست می‌کشاند. دلیل ششم این است که با تسلط انصارالله بر استان مأرب این جریان به راحتی می‌تواند به خلیج عدن راه باز کند و به همین دلیل است که می‌بینیم نماینده ویژه آمریکا در هفتمین سفر خود به یمن برای اولین بار به مناطق مذکور سفر کرده که نشان می‌دهد اوضاع برای غرب و عربستان بسیار وخیم رقم خورده است. اینکه دیده می‌شود سعودی‌ها در وضعیت کنونی به تکاپو افتاده‌اند، نشان می‌دهد که آنها صرفاً نگران مرزهای خود با یمن و تهدید حاکمیت‌شان نیستند، بلکه بحث ژئوپولیتیکی در این میان مطرح است و به نوعی هم‌آوردی نظامی را شاهد هستند.

خواندن  آمریکا می‌خواهد مانع از پیشرفت روسیه شود

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: در این میان مقام‌های انصارالله اخیراً اعلام کردند که به زودی از تسلیحات دریایی و پدافند هوایی رونمایی می‌کنند که این موضوع برای سعودی‌ها به مثابه یک زنگ خطر است. عربستان از طریق دریای عرب و خلیج عدن تردد کشتی‌های خود را سر و سامان می‌دهد و اگر انصارالله به تسلیحات دریایی مسلح شود بدون تردید حرکت ناوگان دریایی امارات و عربستان در این آب‌ها با مشکل جدی روبه‌رو می‌شود. این مسأله می‌تواند ضررهای هنگفت مالی به ریاض وارد سازد و همچنین می‌تواند پرستیژ سعودی‌ها را مخدوش کند. ریاض بارها اعلام کرده که نمی‌خواهد نسخه جدیدی از حزب‌الله در جنوب مرزهایش تشکیل شود اما آنها در حال مشاهده تغییر خروجی سیاست‌هایشان در یمن هستند. واقعیت این است که ریاض تاوان جنگی را می‌دهد که پس از گذشت شش سال و هشت ماه نه تنها نتوانسته پیروزی چشمگیری به دست بیاورد، بلکه حالا در حال دست و پا زدن در باتلاقی است که خود آن را ایجاد کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها هم شاهد این ماجرا هستند و تلاش دارند تا بتوانند ریاض را برای پذیرش آتش‌بس و صلح در یمن قانع کنند تا در نهایت بتوانند از ضررهای بیشتر جلوگیری به عمل بیاورند. در این میان رهبر انصارالله یمن اعلام کرده بود که برای صلح با ریاض، نیاز به چندین مؤلفه است که یکی از آنها پایان جنگ خواهد بود. از سوی دیگر انصارالله لغو تحریم‌ها، خروج نیروهای بیگانه از یمن که شامل نظامیان آمریکا و بریتانیا هم می‌شود را خواستار شد و در نهایت اعلام کرد که سعودی‌ها باید غرامت جنگی به یمن بپردازند. این شروط روز به روز افزایش پیدا می‌کند و به نوعی سقف مطالبات انصارالله ماه به ماه بالاتر می‌رود که نشان می‌دهد دست برتر در حوزه سیاسی و میدانی فعلاً با این جریان بوده و به نفع عربستان است که صلح در شرایط فعلی را بپذیرد.

خواندن  آمریکا در پی ایجاد پایگاه در پاکستان


انتهای پیام/Source link