1626162884 unnamed file

۳۷۳میلیون متر مکعب حجم آب‌ سدهای تهران کاهش یافت


۳۷۳میلیون متر مکعب حجم آب‌ سدهای تهران کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار داشت: وضعیت ذخایر سدها به گونه‌ای است که نسبت به سال گذشته 373 متر مکعب (دو برابر حجم مخزن امیرکبیر) کاهش را شاهدیم و این در حالیست که به دلیل افزایش دما و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزان مصرف بالا رفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا یوسف رضاپور در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اینکه امسال جزو معدود سال‌های خشک کشور است و میزان بارندگی 36 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و همچنین در 70 روز باقی مانده از سال آبی جاری امید چندانی به بارندگی نداریم می‌طلبد که با حساسیت بیشتری به بحث منابع و مصارف آب بپردازیم.

وی با بیان اینکه کمبود بارش و افزایش دما را در سال جاری شاهدیم افزود: پیش بینی این است که پاییز گرمی نیز پیش رو داشته باشیم بنابراین مردم باید بیشتر نسبت به مصرف صحیح با ما همراهی کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: در حال حاضر استان 13 میلیون نفر جمعیت دارد که به اضافه اتباع بیگانه بالغ بر 15.5 میلیون نفر خواهد شد. بنابراین تامین آب شرب استان تهران از حساسیت ویژه برخوردار است.

وی با بیان اینکه مصرف آب شرب در تهران 42 درصد است افزود: این رقم در مقایسه با سهم هشت درصدی کشوری قابل توجه است.

رضاپور با بیان اینکه بالغ بر 75 درصد تامین آب تهران از سدها است خاطرنشان کرد: در شرایط خشکسالی سهم منابع آب زیرزمینی بیشتر می‌شود.

وی یادآور شد: وضعیت ذخایر سدها به گونه‌ای است که نسبت به سال گذشته 373 متر مکعب (دو برابر حجم مخزن امیرکبیر) کاهش را شاهدیم و این در حالیست که به دلیل افزایش دما و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزان مصرف بالا رفته است.

وی گفت: با تعامل بخش‌های مختلف شرکت‌های آبفای شهری و روستایی و بخش کشاورزی و صنعت به نحوی برنامه‌ریزی شده که تا پایان سال جاری مشکلی برای مصرف نداشه باشیم البته از مردم می‌خنواهیم که با ما همراهی کنند. چرا که تاثیر همکاری مردم از بخشنامه‌ها بسیار بالاتر است.

خواندن  کشت دوم محصولات کشاورزی در استان همدان ممنوع است

وی ادامه داد: جلساتی در استانداری با حضور نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها برگزار کردیم و مصوباتی برای کاهش مصرف داشتیم که بتوانیم سال آبی را به سلامت طی کنیم.

میدرعامل آب منطقه‌ای تهران خطارنشان کرد:‌بحران آب قطعا فراتر از بحران برق است چراکه اگر لازم باشد می توانیم برق را تولید و یا وارد کنیم اما در مورد آب این امکان را نداریم بنابراین تلاش این است که با همکاری بخش‌های دولتی و مصرف‌کنندگان از این شرایط عبور کنیم.

وی با بیان اینکه در مصوبه حفاظت از منابع آب استان کشت تابستانه ممنوع شده و آبیاری فضای سبز توسط شهرداری نیز محدود شده است یادآور شد: با اجرای این اقدامات مشکلی نخواهیم داشت اما برای بخش کشاورزی مشکلاتی ایجاد شده که می‌توانند از اعتبارات خشکسالی جهت دریافت خسارت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در راستای طرح تعادل بخشی 1400 حلقه چاه باید مسدود شود افزود: تاکنون 310 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده و از 520 کنتور  که در دستور کار نصب است تاکنون 184 کنتور نصب شده است. همچنین 19 مورد توقیف ادوات حفاری غیرمجاز را داشتیم.

وی در ادامه با اشاره به غرق شدن 33 نفر در سال جاری در مخازن سدهای پنجگانه تهران گفت:‌ این رقم سال گذشته 27 نفر بوده و این اتفاقات به رغم ایجاد فنس‌ها و نصب تابلوها رخ داده است.

وی با اشاره به مصوبه هیات دولت در سال 96 در زمینه سازگاری با کم‌آبی که با مشارکت وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، صمت، کشور و سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست بوده است خاطرنشان کرد:‌ هر استانی جهت محدودیت در مصرف و رعایت استانداردهای بین المللی مکلف شده است.

خواندن  ببینید | اعتراف جالب لیلی گلستان: جلال اولین عشق زندگی‌ام بود

وی بابیان اینکه در حال حاضر 86.5 درصد مصرف آب تهران از منابع تجدیدپذیر شونده را شاهدیم افزود: این در حالی ا ست که رقم مصرف استاندارد آب باید 40 درصد باشد.

وی تاکید کرد:‌ هر قدر از منابع آب سطحی و زیرزمینی بیشتر استفاده شود تنش آبی ایجاد می‌شود که به صورت مناقشات و منازعات محلی خود ار نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه مصرف بیش از 60 درصد از منابع آب تجدیدپذیر به صورت بحران خود را نشان می‌دهد افزود: مثلا در اصفهان به خاطر مباحث بین حوضه‌ای مشکلی به وجود آمده است.

رضاپور با بیان اینکه درست مصرف کردن به معنای کاهش مصرف نیست خاطرنشان کرد: رعایت مصرف درست عدم کشت پرآب است یعنی ا کنون اولویت ما ابتدا تامین آب شرب و بعد صنعت و کشاورزی است بنابراین نیاز کشاورزی باید از استان‌های همجوار تامین شود.

وی با اشاره به رقم بالای مصرف آب تجدیدپذیر در کشور تصریح کرد:‌در حال حاضر این رقم در کشور ما 86.7 درصد و در مصر 52 درصد است حتی در کشورهایی مثل عربستان و پاکستان بین 40 تا 45 درصد نوسان دارند.

وی یادآور شد: اگر میزان مصرف آب تجدیدپذیر روی 60 درصد باشد ما در تنش آبی خواهیم بود بنابراین در حال حاضر در مورد تهران باید 26.5 درصد از مصرف فعلی کم شود یعنی طی مدت 20 سال باید یک میلیارد و 288 مییون متر مکعب از مصرف آب کم شود که این رقم در افق 1405 ، 420 میلیون متر مکعب تعیین شده است. به عبارت دیگر در قالب برنامه هفتم توسعه باید 420 میلیون متر مکعب مصرف آب استان کاهش یابد که در قالب بحث بهره‌وری و روش‌های نوین کشاورزی و شرب اجرا می‌شود.

خواندن  غرق شدن 15 نفر در رودخانه‌های استان تهران طی سه ماهه نخست امسال

این مقام مسئول سهم امسال برای کاهش مصرف تهران را 75.6 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این رقم باید با مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر الگوی مصرف اصلاح نشود قطعا به مشکل برمی‌خوریم افزود: مناقشات و منازعات نه تنها در سطح استان بلکه بین روستاها نیز کشیده خواهد شد و این موضوع به مباحث سیاسی و دولت‌ها ربطی ندارد باید اقدامات لازم در شرایط متعارف انجام شود تا در وضعیت پایداری قرار گیریم.

وی درباره موضوع فرونشست زمین در تهران گفت: فرونشست به خاطر برداشت از بیش از پتانسیل از آب‌های زیرزمینی است که ما در قالب طرح‌های تعادل بخشی روی مدیریت برداشت اقداماتی انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشترین فرونشست‌ها در دشت ورامین به میزان یک متر و 20 سانتی و در آبسرد دو متر و 30 سانت است در بقیه حوزه‌ها نیز بین 55 تا 60 سانت فرونشست را شاهدیم.

وی یادآور شد: ما در راستای اقدامات تعادل بخشی و استفاده از کنتورها و همچنین اعطای مجوز بهره‌برداری به چاره‌های مجاز و تغذیه مصنوعی پساب در صدد کم کردن افزایش فرونشست هستیم به این ترتیب که جهت انسداد بیشتر چاه‌ها تعداد پیمانکاران بیشتر شد و مراقبت‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

وی رقم سالانه فرونشست را 20 سانتی متر در سال عنوان کرد.

رضاپور در ادامه درباره جلوگیری از فرار آب سد لار گفت: طرحی در سال 88 ابلاغ شد مجوز قانونی آن به مجلس رفته و بناست که هر سال اعتباراتی در نظر گرفته شود. مطالعاتی با مشارکت مشاوران داخلی و جوینت‌های خارجی انجام شده و در صورتی که منابع مالی مورد نیاز که رقم آن 300 تا 400 میلیارد تومان است تزریق شود ظرف چهار سال امکان حل این مشکل را خواهیم داشت.

(ادامه دارد)Source link