IMG 20211011 WA0018

« گواتامین»؛ روستایی که زندگی در آن با غروب خورشید به پایان می‌رسد/ نبود راه‌های مناسب و بوروکراسی اداری علت تأخیر در برق رسانی


« گواتامین»؛ روستایی که زندگی در آن با غروب خورشید به پایان می‌رسد/ نبود راه‌های مناسب و بوروکراسی اداری علت تأخیر در برق رسانی

در حالی‌که بسیاری از مسئولان از پیشرفت و آبادانی در جای جای کشور در سال‌های اخیر می‌گویند، هنوز در استان سیستان و بلوچستان مناطقی وجود دارد که مردم آن برای روشنایی خانه‌هایشان از چراغ های دستی استفاده می کنند روستای «گواتامین» از توابع بخش نسکند شهرستان سرباز از جمله روستاهای ایران است که از نعمت برق بی بهره است.


به گزارش خبرنگار ایلنا از مرکز  سیستان و بلوچستان ، به همان میزان که سیستان و بلوچستان سرزمین رنگارنگ زیبایی‌ها و ظرفیت ها است،سرزمین تنوع مشکلات و کاستی‌ها هم است. استانی که به دلیل دوری از مرکز صدای مردمش به جایی نمی رسد . حال اگر این مردم، ساکن دور افتاده ترین روستاهای استان باشند هم که وضعیت اسف‌بارتر می شود.

 بسیاری از مردم بر این اعتقادند که سیستان و بلوچستان با وجود ظرفیت‌ها و زیبایی‌هایش هیچ گاه محروم‌ نبوده بلکه مغفول مانده است. اما رفته رفته نه تنها از زیبایی‌های استان چیزی باقی نمانده است که کاربرد واژه محرومیت برای توصیف استان پر رنگ‌تر از قبل شده است. روستای گواتامین  با داشتن مردمانی خون‌گرم و خودساخته محروم  از گاز ، برق، آب، جاده و امکانات اولیه زندگی شهروندی است.

کم کاری مسئولان را مردم جبران می‌کنند

مردم این روستا برای رفع نیاز های خود دست به دست یکدیگر  دادند  تا کم‌ کاری مسئولان را جبران کنند . برای مثال برای تحصیل فرزندان‌شان به وعده‌های بی عمل مسئولان برای ساخت مدرسه توجه نکرده و خودشان به صورت خودجوش خانه‌هایشان را در اختیار معلم روستا قرار می‌دهند تا کلاس هایش را در این خانه ها برگزار کند. 

خواندن  دیدار برخی از وزرای دولت‌دوازدهم با رئیس‌جمهور منتخب

روستای گواتامین ، یکی از روستاهایی است که پروژه برق رسانی به آن چهار سال پیش آغاز شده اما همچنان مردم روستا از نعمت برق بی بهره اند‌.

مشکلات گواتامین یکی دوتا نیست

عبدالغفار یکی از اهالی روستای گواتامین می گوید: چند سال پیش قرار بود برق روستا وصل شود حتی برق تا نزدیکی‌های روستا هم آمد امابه ما نرسید.

او که پدر چهار نفر از دانش آموزان بدون مدرسه روستا است می گوید: مشکلات این روستا کم نیست ، جدا از  بی‌آبی  و  بی‌برقی  این روستا  حتی یک مدرسه  هم ندارد.

عبدالغفار می گوید: پسران و دختران  به محض تاریک شدن از خانه بیرون نمی‌روند و روزشان از طلوع آفتاب شروع می شود و با غروب خورشید به پایان می رسد.

او می گوید: ما دیگر از وعده‌های بی نتیجه مسئولان خسته شده ایم. بی برقی و بی آبی از یک طرف و نداشتن مدرسه هم از یک طرف. هرسال مسئولان قول می دهند که مشکلات روستا حل می شود اما باز هم آش همان آش و کاسه همان کاسه.

دانش آموزان  با چراغ دستی درس می‌خوانند

 افشار ، معلم حق التدریسی روستای گواتامین است که چهار سال از عمر خود را صرف تعلیم و تربیت دانش آموزان این روستا کرده و در سخت ترین شرایط هم پای کار ایستاده اما  حاضر به ترک روستا نیست .

او می گوید: چهار سال است که در این روستا درس می دهم. این روستا آن قدر مشکل دارد که  باعث می‌شود  درس خواندن را برای دانش آموزان سخت‌تر  کند.

وی با اشاره به مشکلات برق روستای گواتامین می‌گوید: فرق دانش آموزان این روستا با دیگر دانش آموزان چیست که باید در تاریکی درس بخوانند؟ دانش آموزان   درس و مشق هایشان را زیر نور  ماه و  یا با چراغ  قوه  و فانوس انجام می دهند .

خواندن  تابستان امسال همه افتخارات صنعت برق زیر سوال رفت/ راهی جز فعال‌سازی جهادی پروژه‌ها نداریم

وی می گوید: در روستا مار و عقرب و حشرات کم نیست، تاریکی شب و تردد بچه ها در روستا به دفعات زیاد باعث مارگزیدگی و عقرب گزیدگی بچه های روستا شده است شاید اگر برق بود  جان مردم روستا هم اینقدر  به خطر نمی افتاد.

این معلم در پایان صحبت‌هایش می گوید: کاش مسئولان به جای وعده‌های توخالی، پروژه های روی زمین مانده  را به ثمر برسانند تا   تبعیضی میان دانش آموزان روستاهای دورافتاده و مراکز استان ها نباشد .

کار برق رسانی به روستای گواتامین سرباز در حال انجام است

مدیر دفتر نظارت بر برق روستایی شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان در این باره می گوید : کار برق‌رسانی به روستای گواتامین سرباز در حال انجام است و در صورت عدم وقوع حوادث طبیعی تا پایان سال جاری این روستا برقدار خواهد شد.

سجاد حیدری با بیان اینکه 99.8 درصد روستاهای سیستان و بلوچستان از نعمت برق پایدار بهره مند هستند می گوید: شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان هیچگونه محدودیتی در خصوص برق دار کردن روستاها ندارد و در صورت اخذ مجوز و پاسخ مثبت استعلام از سازمان های مربوطه نسبت به اجرای عملیات برق رسانی اقدام می کند.

وی می گوید: بخشی از روستاهای این استان به دلیل واقع شدن در اراضی ملی نیاز به دریافت مجوز از دستگاه های متولی چون منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، راه وشهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دارد.

مدیر دفتر نظارت بر برق روستایی شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان می افزاید: بوروکراسی اداری و لزوم اخذ مجوز و پاسخ مثبت متولیان اراضی علت تاخیر برق رسانی در روستای گواتامین بود که پس از پیگیری های انجام شده موفق به اخذ استعلامات مثبت جهت اجرا عملیات برق رسانی در این روستا شدیم.

خواندن  آب خلیج فارس به استان فارس می‌رسد

وی با بیان اینکه در حال حاضر عملیات برق رسانی به این روستا در حال انجام است گفت: نبود راه دسترسی مناسب به روستا و وقوع بارندگی های فصلی کار برقرسانی به این منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

حیدری خاطر نشان کرد: در صورت عدم وقوع حوادث طبیعی که منجر به جاری شدن سیلاب و رودخانه های فصلی در منطقه می شود و عملا کار تردد در این منطقه را مختل می کند، تا پایان سال جاری کار برق‌رسانی به روستای گواتامین به پایان خواهد رسید.

گزارش : مجتبی اسماعیلی


انتهای پیام/Source link