IMG 20211113 WA0017

کشف گورستان دوره اشکانی در لیارسنگ بن/ گیلانی‌ها دامدارانی جنگجو بوده‌اند+عکس


کشف گورستان دوره اشکانی در لیارسنگ بن/ گیلانی‌ها دامدارانی جنگجو بوده‌اند+عکس

 معاون میراث‌فرهنگی گیلان از یافته‌های آخرین فصل کاوش در محوطه لیارسنگ بن املش خبر داد و گفت: گورستان دوره اشکانی با تدفین‌های خمره‌ای و صخره‌ای و کشف شواهدی از اینکه مردم منطقه جنگجو بودند و اقتصاد آنها مبنتی بر دامداری بود، ‌بدست آمد. 


به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ ولی جهانی (معاون میراث‌فرهنگی گیلان) با اشاره به اتمام ششمین فصل کاوش در محوطه لیارسنگ بن املش درخصوص یافته‌های این فصل از کاوش گفت: باتوجه به برنامه 5 ساله‌ای که برای این منطقه درنظر داریم، در این فصل از کاوش موفق به کشف و شناسایی گورستان دوره اشکانی شدیم. همچنین نمونه‌هایی از سفال و فلز در منطقه بدست آمد.

IMG-20211113-WA0018

او ادامه داد: نمونه تدفین‌های قبور دوره اشکانی از گور خمره گرفته تا تدفین‌های دخمه‌ای در منطقه لیارسنگ بن بدست آمد. یافته‌های این فصل از کاوش وجود روابط فرهنگی بین محوطه لیارسنگ بن املش که یک منطقه کوهستانی است، با جنوب روسیه، ارمنستان و منطقه قفقاز را نشان می‌دهد. آثار بدست آمده، کاملا بومی و محلی است نشان می‌دهد که بیشتر مردمانی که در منطقه زندگی می‌کردند، جنگجو و دامدار بودند.

IMG-20211113-WA0019

جهانی ادامه داد: در بیشتر قبور لیارسنگ بن، شمشیر، نیام و مفرغ بدست آمده که نشان از جنگجو بودن مردم منطقه دارد. ضمن آنکه اقتصاد آنها مبتنی بر دامداری بود.

IMG-20211113-WA0016

معاون میراث‌فرهنگی گیلان درخصوص تعرضاتی که در گذشته توسط حفاران غیرمجاز به منطقه شده بود، گفت: این منطقه در گذشته حدود ۷ سال پیش مورد تعرض حفاران غیر مجاز قرار گرفته بود اما بعد از آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی اطلاع رسانی در خصوص صیانت از مواریث فرهنگی در بین روستاهای منطقه دیگر شاهد حفاری‌های غیرمجاز در منطقه نبودیم.

خواندن  ۴۳ سال برای نظام پوتین پوشیدم و امروز هم در شهر خودم باید ید واحده باشم


انتهای پیام/Source link