11

کسری 265 میلیون متر مکعبی آب در سدهای پنجگانه استان تهران


کسری 265 میلیون متر مکعبی آب در سدهای پنجگانه استان تهران

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران از کاهش دو درصدی بارندگی‌ها نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: همچنان با کسری 265 میلیون مترمکعبی در سدهای پنجگانه مواجه هستیم و بحران آبی ادامه دارد.


به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، “محمد شهریاری” با بیان این مطلب عنوان کرد: از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر امسال) تاکنون 32.8 میلی‌متر بارندگی در حوزه عملکردی استان تهران ثبت شده است.

وی ادامه داد: موجودی سدهای تهران در حال حاضر  404 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با ذخیره 669 میلیون مترمکعبی روز مشابه سال گذشته حدود 265  میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد.

شهریاری با بیان اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد، گفت: نباید تصور کنیم که بلافاصله بعد از چند روز بارندگی مشکل کم آبی استان تهران رفع شده و دیگر نیازی به مدیریت مصرف نیست؛ چرا که کاهش ذخایر و منابع آبی در سال آبی گذشته بی‌سابقه بوده و ما با این کاهش‌ها وارد سال آبی جدید شدیم.

شهریاری افزود: هم اکنون موجودی سد امیرکبیر حدود 75 میلیون مترمکعب است در حالی‌که موجودی این سد در روز مشابه پارسال 115 میلیون مترمکعب بوده است. موجودی سد طالقان از 263 میلیون مترمکعب در سال گذشته به 194 میلیون مترمکعب و موجودی سد لتیان از 45 میلیون مترمکعب به 23 میلیون مترمکعب رسیده است. موجودی سد لار 36 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 79 میلیون مترمکعبی پارسال 43 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد. همچنین موجودی سد ماملو از 167 میلیون مترمکعب به 76 میلیون مترمکعب رسیده است.

خواندن  بورل: افغانستان در آستانه فروپاشی کامل است

شهریاری تاثیر بارندگی های اخیر بر افزایش ذخیره آب سدهای تامین کننده آب شرب تهران را بسیار اندک عنوان کرد و یادآور شد: با وجود بارندگی‌های مناسبی که در روزهای گذشته شاهد بودیم اما ورودی آب به سدها همچنان شرایط خوبی نداشته و با کاهش 34 درصدی در این بخش از ابتدای سال آبی در مقایسه با سال گذشته مواجه هستیم؛ چرا که بخشی از بارندگی‌های اخیر در روزهای گذشته در ارتفاعات به صورت برف بوده و رواناب کمی را شاهد بودیم.

مدیر دفتر تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد و شهروندان باید صرفه‌جویی و مدیریت مصرف را همچنان جدی بگیرند، خاطرنشان کرد:  با توجه به شرایط استان و کشور انتظار می‌رود همکاری‌ها افزایش یابد تا با یک شرایط مطمئن‌تر آب شرب مردم را به صورت پایدار تامین کنیم.


انتهای پیام/Source link