5704620

کاهش کیفیت هوا درچهارمحال وبختیاری


معصومه نوروزی گفت: شاخص کیفیت هوا در روز هفدهم خردادماه در شهرکرد ۱۱۴ است و غلظت ذرات PM۱۰ به ۷۵ میکروگرم بر مترمکعب رسید و غلظت ذرات PM۲.۵ نیز برابر ۴۳ میکروگرم بر مترمکعب است و با توجه به این کمیت‌ها هم‌اکنون هوای شهرکرد برای گروه‌های حساس ناسالم است.

وی افزود: میزان دید افقی که در حالت عادی باید بیش از ۱۰ هزارمتر باشد، هم‌اکنون به علت وجود ریزگردهایی که منشا اصلی آن‌ها کشور عراق است در ایستگاه هواشناسی فرودگاه شهرکرد دید افقی به کمتر از هشت کیلومتر رسیده است و این وضعیت تا اواخر ساعات روز چهارشنبه هجدهم خردادماه ادامه خواهد داشت.

نوروزی ادامه داد: رشد ابرهای همُرفتی در آسمان استان که از ۲ روز گذشته آغاز شد تا ساعات اولیه روز چهارشنبه ادامه دارد و از چهارشنبه تا اوایل هفته آینده، رشد ابرها کاسته خواهد شد و برای نقاط مختلف استان وزش بادهای موقتی به نسبت شدید بویژه در ساعات بعد از ظهر انتظار می‌رود.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: افزایش دمای هوا تا جمعه ادامه خواهد داشت و در روز جمعه کمی از دمای هوا در طول روز کاسته خواهد شد.

وی افزود: بِن و سورشجان با حداقل دمای ۱۱ درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین نقاط استان و شهرکرد و همدان هر دو با ۱۲ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور در شبانه روز گذشته بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.در جدول زیر رنگ های قراردادی برای هر گروه وضعیت هوا نشان داده شده است.

خواندن  کشف احتکار مرغ در چهارمحال و بختیاریSource link