1529627 222

چرا هیچ دری به روی قطری‌ها بسته نیست؟


1529627 222

به گزارش تابناک، روزنامه همشهری نوشت: فعلا سنبه قطری‌ها پرزور است. پول نفتی و خارج فوتبالی آنها همه درها را به‌سوی باشگاه پاری‌سن‌ژزمن با قدمت تنها نیم‌قرن باز می‌کند.

«برای قطر هیچ کاری در فوتبال نشد ندارد. امیر قطر برای تماشای دیدار پایانی لیگ قهرمانان اروپا بین تیمی که پاری‌سن‌ژرمن را حذف کرد، یعنی رئال مادرید و لیورپول در پاریس حضور داشت و همزمان زین‌الدین زیدان هم برای تماشای فینال تنیس رولان‌گاروس و فینال لیگ قهرمانان به پاریس سفر کرده بود. گفته می‌شود امیر قطر برای راضی‌کردن زیدان آمادگی هر پیشنهادی را دارد.

هفته پیش مصاحبه‌ای قدیمی از زیزو بازپخش شد که در آن گفته بود به پاری‌سن‌ژرمن نمی‌رود چون در مارسی به دنیا آمده (هوادار مارسی است). درباره شروط ام‌باپه هنگام تمدید قرارداد هم شایعه شده بود که یکی از شرط‌های این بازیکن برای تمدید، اخراج پوچتینو و حضور زیدان روی نیمکت تیم پاریسی بوده است.

البته «پوچ» دیروز اعلام کرد می‌خواهد به یک‌ سال باقیمانده از قراردادش احترام بگذارد اما هنوز خیلی از رسانه‌ها احتمال حضور او روی نیمکت پاریس در فصل آینده را صفر می‌دانند. فعلا سنبه قطری‌ها پرزور است. پول نفتی و خارج فوتبالی آنها همه درها را به‌سوی این باشگاه با قدمت تنها نیم‌قرن باز می‌کند. برای نمونه به این چند مورد توجه کنید.

دوناروما در میلان شماره ۹۹ می‌پوشید. او در پی‌اس‌جی به‌ دلیل قانون لیگ فرانسه که می‌گوید بازیکنان هر تیم باید از شماره‌ یک تا شماره ۳۰ را انتخاب کنند، نتوانست شماره مورد علاقه‌اش را بردارد اما الخلیفی نیمی از کار او را در فصل پیش و نیمی دیگر را در فصل آینده راه انداخته.

خواندن  شهادت مامور ناجا در سیستان و بلوچستان

تبصره قانون این بود که دروازه‌بان شماره چهار تیم می‌تواند پیراهن شماره ۴۰ را بپوشد اما با رایزنی باشگاه پاریسی فصل قبل این تبصره به پیراهن شماره ۵۰ هم رسید و حالا قانون به‌ خاطر گل روی قطری‌ها تغییر کرده و به باشگاه‌ها اجازه داده تا برای بازیکنانشان از پیراهن شماره یک تا ۹۹ برگزینند و به‌ این ترتیب مشکل دوناروما هم حل شود.

پنج سال پیش که ام‌باپه تازه در موناکو ظهور کرده بود، رئال مادرید برای خریدش روی مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو با این باشگاه به توافق رسیده بود اما در نهایت با ورود پاری‌سن‌ژرمن، این بازیکن با رقم ۱۸۰میلیون یورو هایجک شد و به پاریس رفت. بندی در قرارداد او وجود داشت که اگر با پی‌اس‌جی تمدید کرد یا فروخته شد، مبلغ ۳۰میلیون یوروی دیگر به موناکو برسد.

الخلیفی در این زمینه زرنگی کرد تا این مبلغ را نپردازد. او از اخبار منتشرشده زیادی که درباره آزادشدن ام‌باپه در پایان فصل منتشر شده بود، استفاده و ادعا کرد که با این ستاره به‌ عنوان بازیکن آزاد قرارداد بسته و در واقع با او تمدید نکرده که مجبور باشد پول تبصره را بپردازد. حالا خبرنگاران نقل‌وانتقالات فوتبال در اروپا ادعا کرده‌اند که اتفاق مشابهی در مورد خرید شوامنی در حال روی‌دادن است.

رئال‌ مادرید با بازیکن و باشگاه موناکو بر سر رقم انتقال ۸۰ میلیون یورو به توافق دست یافته اما با ورود الخلیفی به این انتقال، موناکو از فروش شوامنی سر باز زده و قصد دارد ۳۰ میلیون یورو بیشتر از پاری‌سن‌ژرمن بگیرد.

نیمار به درخواست ام‌باپه در لیست فروش گذاشته شده اما باشگاه‌های محدودی هستند که می‌توانند دستمزد سالانه‌اش را بپردازند. اگر پاریس روی بازیکنی دست بگذارد، بعید است باشگاه دیگری قادر به خریدش باشد. عثمان دمبله به تحریک پی‌اس‌جی قراردادش را با بارسلونا تمدید نکرده و آماده پیوستن به باشگاه فرانسوی است.
پوگبا که به یوونتوس نزدیک بود، حالا به پاریس نزدیک‌تر است. سادیو مانه امروز اعلام می‌کند که در لیورپول می‌ماند یا می‌رود اما با توجه به یک‌ سال باقی‌مانده از قراردادش و دستمزد پایینی که در لیورپول می‌گیرد، رفتنش محتمل‌تر است. بایرن‌مونیخ به‌شدت خواهان جذب اوست اما اگر باشگاه فرانسوی – قطری اراده کند، مانه هم به جمع فوق‌ ستارگان این باشگاه اضافه می‌شود.

خواندن  آیا ترامپ دوباره نامزد ریاست جمهوری خواهد شد؟

الخلیفی در تابستان گذشته واینالدوم را که بازیکن آزاد بود و با بارسلونا به توافق دست یافته بود، از این باشگاه ربود و به پاریس برد که البته این تخلف نیست و در فوتبال این‌چنین هایجک‌هایی زیاد پیش آمده و اتفاقا خود بارسلونا هم در چند مورد بازیکنان را از باشگاه‌های دیگر هایجک کرده است.

حرف الخلیفی و شرکای قطری‌اش به‌ قدری در فرانسه خریدار دارد که در جریان تمدید ام‌باپه، پای رئیس‌جمهور هم به میان کشیده شد و امانوئل مکرون چه پیش از مبارزات انتخاباتی‌اش در ریاست‌جمهوری و چه پس از آن در پس پرده یا در مصاحبه‌های علنی به ام‌باپه برای ماندن فشار آورده بود. هواداران مکرون در توجیه می‌گفتند او به‌ خاطر اقتدار لیگ فوتبال فرانسه چنین توصیه‌هایی کرده اما چند سال بعد اگر ویکی‌لیکس خبر داد هزینه کارزار انتخاباتی او از قطر تامین می‌شده، نباید تعجب کرد.

رابطه ناصر الخلیفی با فلورنتینو پرس خراب است. در مقابل چفرین، رئیس یوفا که بر سر سوپرلیگ پیشنهادی فلورنتینو پرس با او، بارسلونا و یوونتوس به مشکل خورده بود، انگار در حال بهبود روابطش با رئیس رئال‌ مادرید است. او چند بار از کریم بنزما تمجید کرده و این‌ بار در مهمانی شام با حضور رئیس رئال‌ مادرید پیش‌بینی کرده که کریم امسال توپ طلای فوتبال اروپا را ببرد.

ناصر الخلیفی در ضیافت شام یوفا که با حضور پرس و چفرین برگزار شد، شرکت نکرد؛ هر چند از او دعوت شده بود. شاید این چرخش و همچنین شکایت رئیس لالیگا از باشگاه پاری‌سن‌ژرمن به‌ خاطر ولخرجی و پول‌پاشی خارج از فوتبال هم که در یک‌ دادگاه فرانسوی جریان دارد، باعث دوری مالک قطری باشگاه فرانسوی از رئیس یوفا شود. چفرین تضمین‌کننده امنیت دو ‌باشگاه پاری‌سن‌ژرمن و منچسترسیتی و محروم‌نشدن‌شان به‌ خاطر رعایت‌نکردن فیرپلی مالی بوده و این چرخش می‌تواند موقعیت پاریسی‌ها را به خطر بیندازد.»

خواندن  ببینید | لحظه غرق کردن کشتی‌های جنگی آمریکایی و انگلیسی در اوچاکوو توسر روسیهSource link