5668932

پیشنهاد بلینکن برای اخراج روسیه از شورای حقوق بشر

[ad_1]

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن روسیه به خاطر نقض حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین المللی روسیه در طول حمله به اوکراین، پیشنهاد اخراج مسکو را از شورای حقوق بشر سازمان ملل را مطرح کرد.

بلینکن ادامه داد آیا یک عضو سازمان ملل که سعی می کند سرزمین یک عضو دیگر سازمان ملل را تصرف کند درحالی که مرتکب نقض وحشتناک حقوق بشر می شود و رنج و سختی زیادی برای انسان ها به ارمغان می آورد، اجازه دارد در شورای حقوق بشر سازمان ملل بماند؟

در شورای حقوق بشر سازمان ملل ۴۷ عضو وجود دارد که از سوی مجمع عمومی این سازمان انتخاب می شوند که روسیه یکی از این اعضا است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از کشورهایی چون چین انتقاد کرد که به صورت آشکار روسیه را مسوول این بحران معرفی نکرده اند.

وی اظهار داشت اعضای شورا نباید چنین استدال کنند که همه طرف‌ها مسئولیت یکسانی در قبال حمله غیرقانونی یک طرف دارند. (مساله اوکراین) یکسان نیست، این استدلال اشتباه است  و مسئولیت پذیری را در جای مناسب خود قرار نمی دهد.همین امر در مورد اعضایی که به اشتباه استدلال می‌کنند که محکوم کردن نقض حقوق بشر «سیاسی کردن» وضعیت است، صدق می کند. این استدلال نقض  حقوق بشر را نادیده می گیرد.

بلینکن همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا با اتحاد، از وقوع یک جنگ مرگبارتر جلوگیری کند.
وی گفت که اینها نقض حقوق بشری بوده که این شورا برای جلوگیری از آنها ایجاد شده است. اگر الان ما با یکدیگر متحد نشویم، پس چه زمانی این اتحاد ایجاد خواهد شد؟

خواندن  ببینید | برد قاطع هندبال ایران مقابل استرالیا

وزیر خارجه آمریکا همچنین  با انتقاد از کشتار غیر نظامیان به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که  روسیه در حملات خود به مدارس، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های مسکونی صدمه می زند.

وی گفت که روسیه در حال تخریب زیرساخت های حیاتی هستند که به میلیون ها نفر در سراسر اوکراین خدماتی چون آب آشامیدنی، گاز برای گرما در طول زمستان و برق ارائه می دهند. اتوبوس های غیرنظامی، خودروها و حتی آمبولانس ها گلوله باران شده اند. روسیه این کار را هر روز در سراسر اوکراین انجام می دهد.

311311

[ad_2]

Source link