d988d8acd988d8af d8b4d988d8a7d987d8afdb8c d8a7d8b2 d985d8afdb8cd8b1db8cd8aa d8a7d8afd8a7d8b1db8c d988 d8add8b3d8a7d8a8d8afd8a7d8b1db8c 629f6a4d8ec0c

وجود شواهدی از مدیریت اداری و حسابداری ۶۰۰۰ ساله در کله‌کوب

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ؛ محمد‌حسین عزیزی خرانقی سرپرست هیئت باستان‌شناسی از وجود شواهدی از مدیریت اداری و حسابداری 6 هزار ساله در کله‌کوب خبر داد و گفت: سومین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه کله‌کوب آیسک، شهرستان سرایان در استان خراسان‌جنوبی با مجوز پژوهشگاه و تأمین مالی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان خراسان‌جنوبی در حال انجام است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی، محوطه کله‌کوب در شرق ایران و استان خراسان‌جنوبی را یکی از معدود محوطه‌های پیش‌ از تاریخی در این منطقه خواند که شواهد باستان‌شناختی و توالی فرهنگ‌های مختلف از هزاره پنجم تا دوم پیش‌ از میلاد را در خود جای داده است.

وی با بیان‌ اینکه، بر اساس مطالعات کارشناسان اداره‌‌ کل استان در این محوطه وسعت آن بالغ ‌بر 7 هکتار تعیین شده است، تصریح‌ کرد: در فصول گذشته کاوش در سال‌های 97 و 98 با هدف شناخت توالی فرهنگی و لایه‌نگاری محوطه انجام شد.

این باستان‌شناس با ابراز تأسف از اینکه، این محوطه در سال‌های گذشته و پیش‌ از شناسایی توسط مالک  تخریب، تسطیح و آثار تاریخی در محدوده گسترده‌ای پراکنده و کاوش در محوطه را بسیار پیچیده و دشوار کرده است، اظهار کرد: به‌ همین دلیل پیش‌ از شروع کاوش در فصل دوم در سال 98، مطالعات ژئوفیزیک در این محوطه در دو مرحله توسط کوروش محمدخانی استاد گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی انجام و بر اساس مطالعات انجام‌ شده مکان‌هایی برای کاوش و ادامه فعالیت پژوهشی در این محوطه انتخاب شد.

عزیزی ادامه داد: از یکی از ترانشه‌های کاوش شده در سال 98 (ترانشه E) در بخش مرکزی محوطه بقایای معماری خشتی منظمی شناسایی شد ولی متأسفانه به دلیل کمبود اعتبار و اتمام زمان کاوش ادامه کاوش در این محل به فصل بعدی موکول شد.

خواندن  اولین واکنش پرویز پرستویی به حواشی سفرش به آمریکا

مطابق با صحبت‌های سرپرست هیئت باستان‌شناسی، در سال 1401، سومین فصل کاوش‌های این محوطه با هدف گسترش کاوش در محل ترانشه E به منظور شناسایی بهتر و دقیق‌تر بقایای معماری کشف‌ شده از فصل قبل آغاز شد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی توضیح داد: همان‌طور که ذکر شد این محوطه دارای توالی لایه‌نگاری مناسبی است ولی مهم‌ترین دوره فرهنگی شناسایی‌شده در آن شواهدی از آثار فرهنگی آغاز شهرنشینی و هزاره چهارم پیش ‌از میلاد است که در دنیای باستان‌شناسی به نام دوره اوروک یا شوش II، آغاز ایلامی شناخته می‌شود.

وی شاخصه این فرهنگ‌ را سفال‌های لبه واریخته، سینی‌های بانشی، ظروف دسته دماغی و همچنین سفال‌های لوله‌دار و آبخیزداری دانست که در منطقه بین‌النهرین، خوزستان، فلات مرکزی و جنوب شرق ایران به‌خوبی شناخته ‌شده هستند ولی نکته مهم این است که در شرق ایران برای اولین‌بار چنین شواهد تاریخی بدست می‌آید.

عزیزی در ادامه گفته‌های خود تصریح کرد: پس‌ از گذشت بیش‌ از 10 روز از شروع کاوش در فصل سوم، بقایای بیشتری از معماری صنعتی و دیوارهای خشتی شناسایی‌ شده است، همچنین علاوه‌ بر یافته‌های سفالی که نشان‌دهنده حضور فرهنگ‌های یاد شده است شواهدی از مدیریت اداری و حسابداری نیز به‌دست‌آمده که نشان‌دهنده این است که کله‌کوب به سطح پیچیدگی اجتماعی و مدیریت منابع مالی دست‌ یافته است.

این باستان‌شناس خاطرنشان کرد: تاکنون سه فصل کاوش در این محوطه انجام شده، ولی عموماً به دلیل کمبود اعتبار و عدم تأمین منابع کافی مالی، امکان کاوش گسترده در آن وجود نداشته و امیدوارم که در سال‌های آتی با تأمین اعتبار بهتر و بیشتر و منابع مالی کافی امکان ادامه پژوهش تا شناسایی شواهد معماری و باستان‌شناسی کافی برای تبیین آثار تاریخی این محوطه و تکمیل مطالعات فراهم شود.

خواندن  راه‌اندازی ۸۴اتاق بهداشت در مدارس استان قزوین

انتهای پیام/