22

هرگونه توافق با ایران تنها در صورت تأیید سنا معتبر است


هرگونه توافق با ایران تنها در صورت تأیید سنا معتبر است

مدیر عامل بنیاد دفاع از دموکراسی، با انتقاد از وعده رئیس‌جمهوری آمریکا برای پایبندی کشورش به برجام، اعلام کرد که این وعده کاملا بی‌ارزش است.


به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «مارک دابوویتز» مدیر عامل بنیاد دفاع از دموکراسی که یکی از مشاوران دولت سابق آمریکا در امور ایران بود، با انتقاد از وعده «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا برای پایبندی کشورش به برجام، اعلام کرد که این وعده کاملا بی‌ارزش است.

وی با تأکید بر این‌که هرگونه توافق با ایران باید به تأیید سنای آمریکا برسد، گفت که وعده بایدن در خصوص برجام، کاملاً بی‌ارزش است مگر آنکه با رضایت و توصیه سنا معاهده‌ای به تصویب برسد.

در همین حال، روزنامه گاردین نیز در گزارشی به تعهدات برجامی بایدن پرداخت و نوشت: «بایدن در ارزش تضمین‌هایی که می‌تواند به ایران بدهد، دچار مشکل شده است، زیرا توافق هسته‌ای یک معاهده امضا شده توسط سنای آمریکا نیست و او نمی‌تواند دست دولت‌های آینده آمریکا را ببندد».

با این حال، تعهد بایدن که توسط سه قدرت اصلی اروپایی امضا شده است؛ ممکن است نشانه‌ای از این باشد که ایالات متحده می‌خواهد فضای مثبت‌تری را قبل از ازسرگیری مذاکرات وین ایجاد کند که ایران پس از فشارها و تأخیرهای زیاد، وعده داده است که در نوامبر از سرگرفته شود. 

بایدن روز یکشنبه در جریان سخنرانی در اجلاس گروه ۲۰ در رم گفت که آمریکا به حملات ایران به منافع آمریکا در کشورهایی مانند سوریه پاسخ خواهد داد، اما تلویحاً گفت که اگر ایران از بازگشت به مذاکره امتناع کند، آمریکا ترجیح می‌دهد از اهرم اقتصادی به جای نیروی نظامی استفاده کند.

خواندن  وام مسکن روستایی نیازی به ضامن رسمی ندارد

وی افزود که ایالات متحده همچنان بهای انتخاب‌های بد دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا از جمله تصمیم برای خروج از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ را می‌پردازد. اما اصرار داشت که او و رهبران اروپایی در اجلاس توافق کرده‌اند که دیپلماسی بهترین راه رو به جلو برای حل موضوع ایران است.

بایدن درباره آینده توافق هسته‌ای گفت: «ما گرد هم آمدیم تا باور مشترک خود را تکرار کنیم که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و درباره بهترین روش برای تشویق ایران به از سرگیری مذاکرات جدی با حسن نیت بحث کردیم».

 


انتهای پیام/Source link