WhatsAppImage2021 10 14at11.14.04AM

نگارکندهای عیلامی ایذه و کول فرح در سوگ/ روایت رییس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر از زندگی میراث بان قدیمی خوزستان


نگارکندهای عیلامی ایذه و کول فرح در سوگ/ روایت رییس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر از زندگی میراث بان قدیمی خوزستان

رییس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر از زندگی و فعالیت فرهنگی روان شاد آعبدالرحیم اسدپور با ایلنا به گفت‌وگو نشست.


به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، مهدی فرجی در تشریح خبر درگذشت میراث بان قدیمی خوزستان، اظهار کرد: روان شاد آعبدالرحیم اسدپور، اول فروردین‌ماه ۱۳۳۰ خورشیدی در روستا و تنگه تاریخی کول فرح چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی را در کنار نگارکندهای بی‌همتای کول فرح سپری نمود و در نتیجه، علاقه و دلبستگی خاصی به آنها پیدا کرد.

وی گفت: روح کنجکاو اسدپور برای شناخت این آثار زمانی اوج گرفت که جعفر مهرکیان و بعدها خاویر آلوارز مون اسپانیایی برای شناخت آثار به تنگه تاریخی کول فرح وارد شدند و این سرآغاز شناخت بهتر او از یادمان‌های نیاکان خود گردید.

فرجی افزود: زنده یاد اسدپور از سال ۱۳۶۶ با شرکت گاز به مدت ۳ سال همکاری نمود و برای نخستین بار با بنیان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر و در نتیجه نیاز آثار تاریخی کول فرح به یک مراقب دلباخته، خانه سنگی پدری خود را ترمیم و با حمایت جهاد سازندگی وقت در سال ۱۳۷۹ تمام وقت به‌منظور مراقبت از آثار تاریخی موجود در تنگه کولفرح همت گماشت. 

رییس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ادامه داد: او در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان مراقب آثار تاریخی کول فرح به استخدام سازمان میراث فرهنگی وقت در آمد و سال‌ها در کسوت مراقب آثار و راهنمای گردشگران خارجی و داخلی بی‌شماری را راهنمایی و تا همین اواخر با دل و جان برای آنها، تاریخ نگارکندهای عیلامی کول فرح را بازگو می‌کرد.

وی افزود: سرانجام پس از طی یک دوره مبارزه با بیماری سخت، صبح روز پنج‌شنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ خورشیدی دار فانی را وداع گفت.

خواندن  ستاد هماهنگی مجلس و دولت جدید تشکیل شود

اینجانب درگذشت این بزرگ مرد را به ایل بزرگ بختیاری و همه میراث بانان ایران زمین تسلیت می‌گویم.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایذه در پایان گفت: آعبدالرحیم اسدپور برای نگارکندهای بی‌همتای کول فرح نه‌تنها مراقب بود که پدری مهربان برای همه آثار ایذه و به‌ویژه کول فرح به شمار می‌آمد و با رفتنش بازمانده‌های عیلامی را در غم و ماتم فرو برد.

WhatsApp Image 2021-10-14 at 11.14.04 AM (1)


انتهای پیام/Source link