1

نه تائید می‌کنیم و نه موضع می‌گیریم/ نبود یک نقطه کانونی، مهم‌ترین مشکل فرهنگ است/ اعمال نظر نهادهای موازی در حوزه فرهنگ دخالت نه، بلکه تداخل کاری است


نه تائید می‌کنیم و نه موضع می‌گیریم/ نبود یک نقطه کانونی، مهم‌ترین مشکل فرهنگ است/ اعمال نظر نهادهای موازی در حوزه فرهنگ دخالت نه، بلکه تداخل کاری است

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در واکنش به پیشنهاد همکار مجلسی خود در خصوص ادغام وزارت ارشاد با سازمان تبلیغات گفت: این صحبت‌ها را نه تائید می‌کنیم و نه موضعی در برابرش می‌گیریم.


به گزارش خبرنگار ایلنا، روز شانزدهم فروردین بود که «شهریار حیدری» نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از دولت سیزدهم خواست که در قالب یک لایحه، وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی را در سازمان تبلیغات اسلامی ادغام کند. چراکه به اعتقاد او وزارت ارشاد «کارآمدی خود را از دست داده و هیچ‌گونه اثرگذاری ندارد.»

«مجید نصیرایی» سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در واکنش به این صحبت و پیشنهاد همکار مجلسی خود به ایلنا می‌گوید: ما در کمیسیون درباره وضعیت فرهنگی کشور نظراتی داریم و معتقدیم بازنگری و ایجاد یک آرایش جدید در ساختارها و سیستم‌ها و سیاست‌گذاری‌های کشور متناسب با گام دوم انقلاب یک ضرورت است اما این حرف‌ها را ناظر به این صحبت یا در تائید آن نمی‌گویم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: کمیسیون فرهنگی بازآرایی در نحوه مواجهه با حوزه‌های فرهنگی را یک نیاز می‌داند و در این خصوص کمیته‌ای را هم تشکیل داده است. اما اینکه مصداق این اتفاق چیست، بحثی مفصل می‌طلبد. حالا همکار عزیز ما در مجلس مشکلات فرهنگی را اینطور بیان کرده‌اند که باید وزارت ارشاد در در سازمان تبلیغات اسلامی ادغام شود، که من و کمیسیون فرهنگی در این خصوص نظری نداریم؛ در واقع این صحبت‌ها را نه تائید می‌کنیم و نه موضعی در برابرش می‌گیریم.

نصیرایی یادآور شد: اصل قصه این است که متاسفانه الان در حوزه فرهنگی و فعالیت‌های دستگاه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی شاهد موازی‌کاری‌هایی هستیم که باعث شده گاهی در برابر برخی ناهنجاری‌های فرهنگی که در جامعه مشاهده می‌شود هیچ‌کسی پاسخگو نبوده و هر دستگاهی مسئولیت ضعف‌ها را به دیگری پاس دهد. لذا اصل این دغدغه و نگاه که نیاز به یک بازآرایی جدید در فعالیت‌ها و نحوه مواجهه با موضوعات فرهنگی وجود دارد را ما هم قبول داریم و با مسئولان مرتبط در این زمینه صحبت‌هایی انجام داده‌ایم و بحث‌هایی را هم داریم دنبال می‌کنیم.

خواندن  « با من قدم بزن» اثر بی‌کلام حامد حنیفی+صوت

او در پاسخ به سوالی درباره مصادیق این بازنگری، توضیح داد: یکی از ضعف‌های جدی این است که نقطه واحد و نقطه کانونی برای رصد و آسیب‌شناسی صحیح ضرورت‌ها و نیازهای امروز انقلاب اسلامی چه در داخل کشور و چه در عرصه بین‌المللی وجود ندارد تا بر اساس و متناسب با آن نیازها، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کرده و به همه این فعالیت‌ها برای رفع موانع و مشکلات جهت دهد و از تمام توان و ظرفیت‌ها در این راستا استفاده کند. به نظر می‌رسد وجود این نقطه کانونی اکنون محل بحث است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه «مسئولان ما بارها و بارها دغدغه‌ها، رویکردها و دل‌سوزی‌ها و نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب را شنیده‌اند» گفت: اما احساس می‌کنم پراکندگی دستگاه‌ها و عملکرد جزیره‌ای مجموعه‌های فرهنگی فراوانی که در کشور وجود دارند باعث شده آن‌چنان که باید و شاید به این مطالبات پرداخته نشود و بنابراین دغدغه‌های ایشان هم رفع نشده است. این خلاءها نیاز به بازنگری دارند. حالا یا این کار در حوزه وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی است یا نیازمند قانون‌گذاری‌هایی در مجلس است.

نصیرایی ادامه داد: ۴۳ سال از پیروزی انقلاب گذشته و اگر قرار است به آرمان برپایی تمدن نوین اسلامی برسیم، باید هرچه زودتر وارد عمل شویم چراکه شکل‌گیری آن، مقدماتی نیاز دارد و قدم‌های اویه‌ای باید در داخل کشور در بحث شکل‌گیری دولت و جامعه اسلامی برداشته شود. این‌ها ملزومات و اقتضائاتی دارد که باید درست تبیین و تعریف شده و بعد بر اساس آن، یک نقشه راه طراحی شود تا دستگاه‌ها و مجموعه‌های مختلف بر اساس آن، مسئولیت و ماموریتی را متوجه خود بدانند و در نهایت، بر اساس این ماموریت‌ها، حمایت و توزیع منابع صورت بگیرد. این‌ها بخش‌هایی است که نخبگان و مسئولان و مجموعه‌های فرهنگی باید بیشتر به آن بپردازند.

خواندن  شارلوا 5 - بیرشات 2؛ پیروزی پرگل در حضور یک نیمه ای قلی زاده

او با تاکید بر تبعاتی که بی‌توجهی و سهل‌انگاری نسبت به فرهنگ در پی دارد، گفت: ما در کمیسیون فرهنگی معتقدیم که ریشه خیلی از این گرفتاری‌ها و معضلات و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، برمی‌گردد به ضعف‌های فرهنگی که مسئول یا سیاست‌گذار یا مجری داشته و نتیجه‌اش شده نابه‌سامانی و ناهنجاری‌هایی که در بخش‌های مختلف فرهنگی کشور و کف جامعه شاهدش هستیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: از آن طرف، هر کجا پیشرفت و توسعه و ایجاد رضایتی حاصل شده و بعضی از قله‌ها فتح شده و چه در داخل و چه در عرصه بین‌الملل توانسته‌ایم حرفی برای گفتن داشته باشیم مهم‌ترین دلیلش این بوده که مسئولان و سیاست‌گذاران و مجریان، توجهات جدی فرهنگی داشته و رویکردهای فکری و فرهنگی در وجودشان پررنگ بوده است. پس فرهنگ به نظر ما، یک عنصر بسیار مهم در پیشرفت‌ها یا عقب ماندگی‌هاست و لذا باید به آن توجه جدی شود. اگر امروز در آستانه یک تحول و حرکت بزرگ و گامی دیگر در انقلاب اسلامی هستیم حتما باید در حوزه فرهنگ بازآرایی و آرایش جدیدی هم شکل دهیم.

او در پاسخ به این سوال که «برداشت از جزیره‌ای بودن و وجود نهادهای موازی احتمالا بین وزارت ارشاد و مجلس با خانواده هنر متفاوت است چون یکی از بحران‌هایی که خانواده هنر در این سال‌ها با آن دست به گریبان بوده‌اند، دخالت و لغو نهادهای دیگر در مجوزهایی است که ارشاد صادر کرده.» گفت: من نمی‌گویم دخالت؛ به جایش از کلمه تداخل استفاده می‌کنم. در همین مورد هم نمی‌شود در یک جبهه هر کسی کار خودش را بکند و همه باید هماهنگ عمل کنیم؛ تک تیرانداز و نیروی کمکی و درمان‌گر هر کسی باید کار خودش را بکند اما در عین هماهنگی با دیگران. نمی‌شود کسی در یک جبهه به تنهایی به خط بزند. در حوزه فعالیت‌های جمعی و فرهنگی و هنری هم این‌گونه است. برای قانون‌گذاری باید هم ملاحظات مجری را مدنظر قرار دهیم و هم ملاحظات فرد و هنرمندی که می‌خواهد قانون در موردش وضع شود. همه این‌ها را باید به صورت جامع دید تا با یک فعالیت جمعی به هدف تعیین شده برسیم.

خواندن  ژاپن ورود همه اتباع خارجی را ممنوع می‌کند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه «علاوه بر این‌ها، بحران‌های اقتصادی و معیشتی هم هنرمندان را دچار مشکلاتی جدی کرده است فکر می‌کنید اتفاق نظری در اولویت‌بندی بحران‌ها بین دولت،‌ مجلس و هنرمندان وجود دارد؟» گفت: بله. خوشبختانه با رویکردهای جدیدی که هم در دولت و هم مجلس وجود داشته و دارد به خصوص در یک سال اخیر، به این نوع دغدغه‌های جامعه هنری هم توجه شده است. به طوری‌که هم در بودجه ۱۴۰۰ بخشی از این دغدغه‌ها لحاظ شد و هم در بودجه سال ۱۴۰۱ و انشالله در ادامه هم این نوع حمایت‌ها و نگاهی که بر اساس آن به مسائل به صورت جامع توجه شود، استمرار می‌یابد و تقویت هم خواهد داشت.

نصیرایی در پایان یادآور شد: اگر می‌گویم به یک رویکرد و بازآرایی جدید در حوزه فرهنگ نیازمندیم طبیعتا این بخش از کار هم جزو آن قرار می‌گیرد. نمی‌توانیم از آن طرف توقع داشته باشیم قله‌ای فتح شود اما به پرتگاه و رودخانه و سنگلاخ و هزار راه ناهمواری که در مسیر قله وجود دارد بی‌توجه باشیم. باید متناسب با موانع موجود، خودمان و جامعه را تجهیز کنیم. تجهیز کردن هم همان ایجاد آمادگی است. وقتی کسی می‌خواهد در این حوزه فعالیت کرده و روی خلق اثر فاخر فرهنگی متمرکز شود نباید فکر و ذهنش خیلی مشغول نان شب و سقف بالای سرش باشد. بنابراین به این بخش از نیازهای هنرمند هم باید درست و به اندازه توجه شود؛ پس این دغدغه هم بخشی از حرکت بازتعریف است.


انتهای پیام/Source link