نقش ارتباط با خدا در داشتن زندگی سالم

[ad_1]

نقش ارتباط با خدا در داشتن زندگی سالم

نکات مهم برای داشتن زندگی سالم از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی برنامه، حسن اکبری، کارشناس سبک زندگی اسلامی مهمان امروز صبح‌پارسی بود؛ وی با حضور در برنامه از شش ضرورت برای داشتن زندگی سالم از نگاه ابن‌سینا سخن گفت. او همچنین در ادامه برنامه به اهمیت ضرورت‌هایی مانند زمان خواب و تغذیه مناسب پرداخت و تاثیر آن‌ها بر زندگی را بررسی کرد.

کارشناس سبک زندگی اسلامی گفت: تخصص اصلی من در بخش آسیب‌شناسی سلول است؛ در گذشته افرادی مانند ابن‌سینا بدن را با اعضای آن می‌شناختند اما اکنون بدن انسان را با توجه به سلول‌ها می‌شناسند. علم امروز می‌داند ۶ میلیون سلول گلبول‌های قرمز در یک سر خودکار جا می‌شود. سامانه‌ای که سلول‌ها را اداره می‌کند از یک کشور پیچیده‌تر است. برای درست کار کردن سامانه سلول‌ها افراد نیاز به انرژی دارند که به آن ای‌تی‌پی می‌گویند. به طور کلی می‌توان گفت ساختار سلول‌ها به اتومبیل‌ها بسیار شباهت دارد و مانند موتوری هستند که با سوخت فعالیت می‌کنند.

اکبری ادامه داد: افراد برای فعالیت بهتر سلول‌ها در بدن باید شش ضرورت را رعایت کنند که ابن سینا نیز به آن‌ها اشاره کرده است؛ اولین ضرورت برای فعالیت بهتر سلول‌ها، هوای سالم است. پس از آن می‌توان به غذای سالم، خواب کافی، ورزش، جذب و دفع صحیح مواد لازم بدن اشاره کرد. در نهایت نیز توصیه شده تا افراد از داشتن استرس و اضطراب خودداری کنند و حس خوبی داشته باشند. ضرورت‌های ذکر شده بین نوزادان و افراد مسن یکی است و افراد بدون توجه به سن خود باید آن‌ها را رعایت کنند تا زندگی بهتری داشته باشند.

خواندن  درخواست موریسون برای تعامل محتاطانه با نگرانی‌ها درباره مداخله نظامی در جزایر سلیمان

وی افزود: ابو علی سینا همچنین به ارتباط معنوی انسان با خدا به عنوان یک ضرورت اشاره کرده است. بر اساس توضیحات او انسانی که تمام ضرورت‌های پیشین را رعایت کند اما رابطه معنوی با خدا نداشته باشد نمی‌تواند به نهایت سلامت خود برسد.

او اظهار کرد: اکنون یکی از مشکلات اصلی جوامع بی‌نظمی و جابه‌جا شدن ساعت خواب است. افراد این روزها بسیار دیر به خواب می‌روند در نتیجه نمی‌توانند در ساعت‌های درست فعالیت داشته باشند و به عبادت‌های خود برسند. افرادی که از ساعت ۳ شب تا ۳ ظهر می‌خوابند نمی‌توانند در جامعه تاثیر مناسبی بگذارند. به طور کلی اعضای اصلی بدن در ساعات ۹ الی ۱۲ شب شارژ می‌شوند و افرادی که در این ساعت‌ها خواب نیستند نمی‌توانند انرژی کافی برای ادامه روز بعد را به دست بیاورند در نتیجه همیشه خسته هستند.

کارشناس سبک زندگی اسلامی گفت: در دین اسلام، ائمه اطهار فرمودند که مسلمانان زود می‌خوابند و زود از خواب برمی‌خیزند. انسان یک موجود روزگرد است که در زمان روشنایی فعالیت خود را انجام می‌دهد در نتیجه بهتر است افراد زمان خواب خود را مدیریت کنند. اقداماتی مانند زمانبندی مناسب خواب، ورزش و تغذیه درست می‌توانند در کیفیت زندگی بسیار کمک کنند.

اکبری ادامه داد: در بدن انسان یک ساعت بیولوژیک وجود دارد که تمام هورمون و سلول‌های بدن را مدیریت می‌کند. زمانی که این ساعت خراب می‌شود مشکلاتی مانند نازایی و اختلالات هورمونی در افراد شکل می‌گیرد. این واکنش در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود و تاثیر شدیدتری دارد.

وی افزود: سلامت انسان همچنین در قالب یک مثلث معرفی می‌شود که تغذیه سالم، دارو و اقدامات درمانی هر ضلع آن هستند. بر اساس این مثلث سلامت متخصصان و پزشکان باید پیش از تجویز دارو ابتدا تغذیه بیمار خود را تغییر دهند تا بهترین مسیر را برای سالم شدن مراجع فراهم کنند. در نهایت افراد برای سالم زندگی کردن باید از طب سنتی و جدید به نوع درست استفاده کنند. اکنون ترکیب این دو طب، پسامدرن نام دارد که در آن ابتدا سبک زندگی بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد افراد به سمت مصرف دارو راهنمایی می‌شوند.

خواندن  دریای خزر ۶۱ نفر را به کام مرگ کشاند

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» به تهیه‌کنندگی علیرضا نظارت که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح از شبکه جام جم پخش می‌شود، امروز با موضوع سبک زندگی اسلامی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار و میلاد شیران با حسن اکبری، کارشناس سبک زندگی اسلامی به گفت و گو نشستند.


انتهای پیام/

[ad_2]

Source link