وحیدی وزیر کشور

مشارکت فعال اتباع خارجی در طرح سرشماری ضروری است

[ad_1]

مشارکت فعال اتباع خارجی در طرح سرشماری ضروری است

وزیر کشور با بیان اینکه مشارکت فعالانه اتباع خارجی در طرح سرشماری ضرورت دارد، گفت: تکمیل بانک اطلاعاتی پناهچویان، سیاستگذاری هوشمند برای ارائه مناسب خدمات به پناهجویان را تسهیل خواهد کرد.


به گزارش ایلنا، احمد وحیدی در پیامی، روز جهانی پناهنده را فرصتی برای هم افزایی ظرفیت‌ها برای توجه بیش از پیش به نیازهای پناهجویان دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران با رویکرد سخاوتمندانه طی چهار دهه اخیر میزبان جمع کثیری از پناهجویان کشورهای همسایه بوده است.

وی در این پیام اظهار داشت: روز جهانی پناهنده فرصتی برای تأمل به خواسته‌ها، نیازها و دغدغه‌های جمعیت بی پناهی است که از ترس جنگ، درگیری و ناامنی از خانه و کاشانه شأن آواره گشته و برای حفظ ابتدایی‌ترین نیاز بشری یعنی امنیت از موطن اصلی شأن به سرزمینی دیگر پناه جسته اند.

به گفته وزیر کشور، ایران اسلامی همواره به تاسی از آموزه‌های دینی و انقلابی با پناهجویان خارجی مدارا کرده و در محافل بین المللی نیز همگان را به توجه به نیازهای آنها و کمک به امنیت کشورهای مبدا، برای کنترل این پدیده ضد بشری فراخوانده است.

وحیدی ادامه داد: در طول چهار دهه از عمر پر برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به سبب تحولات محیط پیرامونی کشورمان به خصوص در نوار شرقی، شاهد حضور انبوهی از اتباع افغانستانی در مرزهای کشور از ترس جنگ و درگیری‌های مداوم هستیم و در این مدت جمهوری اسلامی ایران، راهبرد حمایت از پناهندگان را بدون هر گونه شعار زدگی در دستور کار داشته است.

وی با بیان اینکه اشغال و حضور نظامی رژیم آمریکا در برخی کشورها، عامل اصلی بی ثباتی و آوارگی خیل عظیمی از مردم منطقه بوده است، تصریح کرد: در تحولات یک سال گذشته نیز، افکار عمومی جهان بار دیگر نظاره گر اقدامات امنیت زدای این رژیم در افغانستان بود که شکل گیری موج جدیدی از پناهندگان در میان طیف‌های مختلف جمعیتی افاغنه از پیر و جوان و کودک، گوشه‌ای از آثار شوم حضور دو دهه‌ای رژیم آمریکا در افغانستان است.

خواندن  ۲۰۰ گرم فیله ماهی ۳۰۰ هزار تومان/ جدول قیمت انواع ماهی در بازار

وزیر کشور با بیان اینکه گستردگی مرزهای شرقی کشور با افغانستان باعث شده که جمهوری اسلامی ایران در مقصد نخست پناهجویان افغانستانی باشد، خاطرنشان کرد: با این حال حمایت از اتباع افغانستانی و همچنین سایر پناهجویان و مهاجران خارجی مقیم در ایران، با وجود تحریم‌های ظالمانه دنیای استکبار علیه مردم ایران، به نحو مطلوبی انجام یافته و خللی در ارائه خدمات متنوع بهداشتی، درمانی و آموزشی وارد نشده است.

وحیدی افزود: فرمان رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر تحصیل رایگان فرزندان حاصل از اتباع افغانستانی وجه دیگری از رویکرد الهی و بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران را متبلور ساخت و با ابلاغ این فرمان به دستگاه‌های مرتبط، فرایند خوبی برای تحصیل فرزندان اتباع افغانستانی در مدارس ایران شکل گرفت.

وی با اشاره به شیوع کرونا در ایران طی سال‌های اخیر ابراز داشت: در موضوع مدیریت بیماری کرونا نیز با وجود هزینه‌های سنگین تأمین واکسن، اتباع و مهاجران خارجی همچون شهروندان ایرانی واکسن رایگان کرونا دریافت کردند و همچنین در سایر حوزه‌های خدمات‌رسانی نظیر آب، برق و نان از یارانه‌های اعطایی دولت بهره‌مند هستند.

وزیر کشور اضافه کرد: این در حالی است که نهادهای بین المللی مدعی حمایت از پناهجویان، استانداردهای دوگانه‌ای را در تخصیص اعتبارات لازم در حمایت از پناهجویان به کار می‌گیرند و کمترین حمایت‌ها را با وجود میزبانی بیش از چهار میلیون مهاجرین خارجی، از ایران داشته اند.

به گفته وحیدی، در این فرصت، با توجه به راهبرد جمهوری اسلامی ایران در ساماندهی مساله پناهجویان، مشارکت فعالانه اتباع خارجی در طرح سرشماری را ضروری می دانم و تاکید دارم تکمیل بانک اطلاعاتی دقیق در این زمینه، سیاستگذاری هوشمند و عملیاتی را برای ارائه مناسب خدمات آموزشی، بهداشتی و رفاهی به پناهجویان تسهیل خواهد کرد.

خواندن  وزیر کشور: احتمال زنده بودن برای پیکرهای زیر آوار متروپل کم است


انتهای پیام/

[ad_2]

Source link