1382316 401

مسائل امنیت خاورمیانه ارتباطی به مذاکرات وین ندارد


1382316 401

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز دوشنبه در توئیتی نوشت که دولت مسکو قاطعانه از مذاکرات درباره امنیت خلیج فارس حمایت می‌کند. اما این موضوع جدا است و نباید با مسائل هسته‌ای و مذاکرات وین آمیخته شود.

وی خاطر نشان کرد که مسائل مربوط به امنیت منطقه باید به صورت جداگانه و صرف نظر از مذاکرات برجام پرداخته شود. اولیانوف این مطلب را در پاسخ به سووال کاربری نوشت که پرسیده بود گویا روسیه در این خصوص پیشنهاد‌هایی را مطرح کرده است..

سفیر روسیه پیشتر در توئیتی نوشته بود که برخی تحلیلگران و مقامات قائل به گفتگو درباره موضوعات جدید مانند امنیت منطقه و ظرفیت موشکی (ایران) هستند. وی با این حال تلاش آن‌ها در این زمینه را یک تیر با دو نشان توصیف و تصریح کرد: این یک رویکرد غیرواقعی و ناکارآمد است. هدف توافق شده در مذاکرات وین این است که اصل برجام احیا شود.

مذاکرات برجام پس از ۶ دور گفتگو‌های فشرده و مستمر در وین، به مراحل پایانی نزدیک شده است.

در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین که دو هفته پیش برگزار شد، هیات‌ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت‌های صورت گرفته برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفتگو‌ها با هدف یافتن راه حل‌هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

در پایان این نشست، هیات‌ها برای کسب دستورالعمل‌های سیاسی درباره مسائل باقی‌مانده راهی پایتخت‌ها شدند تا برای دور هفتم مذاکرات آماده شوند.

خواندن  امکان نقد قوه قضاییه را برای منتقدان فراهم کنیم

اولیانوف پنجشنبه گذشته عنوان کرد که مذاکرات وین به محض اینکه دولت‌های مشارکت‌کننده در برجام برای آنچه قرار است آخرین دور گفتگو‌ها باشد از سرگرفته می‌شود. وی با بیان اینکه در مقطع کنونی این شرایط حاصل نشده افزود: برخی مشارکت کنندگان به زمان بیشتری نیاز دارند و به نظر می‌رسد زودتر از هفته آینده در وین ملاقات نمی‌کنیم.

دیپلمات ارشد روس در پاسخ به سوالی درباره موضع روسیه نسبت به مفادی از توافق هسته‌ای برجام که با گذشت زمان منقضی می‌شوند (بند‌های غروب آفتاب) گفت: بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از لحاظ تئوری بند غروب در صورت اجماع بین اعضا قابل تمدید است؛ هیچ‌کس نمی‌تواند بر خلاف اراده ایران رایزنی‌هایی را به این کشور تحمیل کند. در هر صورت، بند‌های غروب آفتاب، جزو مذاکرات وین برای بازگشت به توافق اولیه برجام نیستند.Source link