1444024 874

مرگ مشکوک دیپلمات روس در آلمان/ فشار جمهوری‌خواهان بر دولت بایدن برای کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران/ درخواست چین از آمریکا برای انتشار جزئیات حادثه زیردریایی اتمی/ رایزنی وزیر خارجه عمان و مسئول آمریکایی درباره جنگ یمن


مرگ مشکوک دیپلمات روس در آلمان/ فشار جمهوری‌خواهان بر دولت بایدن برای کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران/ درخواست چین از آمریکا برای انتشار جزئیات حادثه زیردریایی اتمی/ رایزنی وزیر خارجه عمان و مسئول آمریکایی درباره جنگ یمن

کیوسک بین الملل تابناک: مرگ مشکوک دیپلمات روس در آلمان، فشار جمهوری‌خواهان بر دولت بایدن برای کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران، درخواست چین از آمریکا برای انتشار جزئیات حادثه زیردریایی اتمی، رایزنی وزیر خارجه عمان و مسئول آمریکایی درباره جنگ یمن و توقیف یک کشتی روسی توسط دانمارک از جمله مهمترین خبرها، رویدادها و تحولات بین الملل در ۲۴ساعت گذشته بوده اند.

مرگ مشکوک دیپلمات روس در آلمان

منابع خبری روز جمعه از مرگ یک دیپلمات روس که گفته می‌شود با سرویس امنیت فدرال روسیه ارتباط داشته در سفارت این کشور در برلین خبر دادند.

مرگ مشکوک دیپلمات روس در آلمان/ فشار جمهوری‌خواهان بر دولت بایدن برای کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران/ درخواست چین از آمریکا برای انتشار جزئیات حادثه زیردریایی اتمی/ رایزنی وزیر خارجه عمان و مسئول آمریکایی درباره جنگ یمن

تارنمای نشریه دیلی میل گزارش داد که مقتول  ۳۵ سال سن داشته و از سال ۲۰۱۹ دبیر دوم سفارت روسیه در آلمان بوده است.

گفته می‌شود که جسد او ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) حوالی ساعت ۷ و ۲۰ دقیقه کشف شده اما خبر آن امروز منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، فرد مذکور که نامش فاش نشده از طبقه بالای ساختمان سفارت سقوط کرد و جان باخت. سفارت با صدور بیانیه‌ای این حادثه را غم‌انگیز توصیف کرده است.

جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نشده و با توجه به اینکه مقتول دیپلمات بوده مقامات آلمان اجازه تحقیق در این باره ندارد. طبق گزارش دیلی میل، جسد وی به روسیه بازگردانده شده است.

در همین حال نشریه «دیلی بیست» در گزارشی مقتول را پسر معاون سرویس امنیت فدرال روسیه عنوان کرد که پیشتر در سال‌ ۲۰۱۳ دبیر سوم دفتر نمایندگی روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بوده است. این نشریه نوشته است که پیکر او پیش از آنکه مقامات آلمانی بتوانند درباره علت مرگ او تحقیق کنند به مسکو فرستاده شد.

طبق ادعای این گزارش، سازمانی که مقتول برای آن کار می‌کرده در مسمومیت الکسی ناوالنی مخالف سرشناس دولت روسیه دخیل بوده است. ناوالنی در یک دوره‌ای برای مداوا به بیمارستانی در برلین فرستاده شد و گفته می‌شود که مقتول هم آن زمان در سفارت بوده اما نقشی در ماجرای ناوالنی نداشته است.

سفارت روسیه به رسانه‌های محلی آلمان گفته که از علت مرگ مقتول اطلاع ندارد اما این حادثه را با گوشه چشمی به احتمال خودکشی مقتول، تلخ و ناگوار نامیده است.

به گزارش دیلی بیست در سال ۲۰۰۳ هم یکی دیگر از کارکنان سفارت روسیه در برلین    به طرز مرگباری سقوط کرد و در سال ۲۰۱۷ یک وکیل سرشناس در ارتباط با پرونده سرگئی ماگنیتسکی به طور مشکوکی از پنجره ساختمانی در مسکو سقوط کرد.

خواندن  معاون حقوقی باشگاه استقلال: درخواست فسخ قرارداد با های وب به وزارت ورزش ارسال شده است

فشار جمهوری‌خواهان بر دولت بایدن برای کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران

بر اساس نامه‌ای که روز پنجشنبه به کاخ سفید ارسال شده، جمهوری‌خواهان کنگره در حال از سرگیری فشارها بر دولت بایدن برای ترک دیپلماسی با ایران در پی حملات پهپادی اخیر به پایگاه نظامیان آمریکایی در سوریه شده‌اند.

مرگ مشکوک دیپلمات روس در آلمان/ فشار جمهوری‌خواهان بر دولت بایدن برای کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران/ درخواست چین از آمریکا برای انتشار جزئیات حادثه زیردریایی اتمی/ رایزنی وزیر خارجه عمان و مسئول آمریکایی درباره جنگ یمن

چهارشنبه دو هفته پیش بود که رسانه‌ها از شنیده شدن صدای انفجار در پایگاه التنف و وقوع حمله هوایی به محل استقرار نظامیان آمریکایی در سوریه خبر دادند. پس از آن،  «بیل اربن»، سخنگوی سازمان تروریستی «سنت‌کام» در بیانیه‌ای مدعی شد که این پایگاه مورد حمله «عامدانه و هماهنگ» قرار گرفته اما هیچ فرد آمریکایی بر اثر آن کشته یا مجروح نشده‌‌اند.وی تصریح کرد: «بر اساس گزارش‌های اولیه در این حمله هم از هواگردهای بدون سرنشین و هم از آتش غیرمستقیم استفاده شده است.»

البته برخی مقام‌های آمریکایی پس از این حمله، اقدام به اتهام زنی علیه ایران پرداخته و مدعی شدند که نیروهای وابسته به ایران این حملات را انجام داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری «واشنگتن فری‌بیکن»، ۱۷ عضو جمهوری‌خواه کنگره به رهبری «برایان استیل» نماینده جمهوری‌خواه ایالت ویسکانسین، دولت بایدن را متهم کرده‌اند که حملات خصمانه فزاینده ایران به آمریکا و متحدانش در خاورمیانه را با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نادیده می‌گیرد.

در این نامه ذکر شده است: «در زمانی که تنش‌ها در خاورمیانه تشدید می‌یابد این اقدام، پیام خطرناکی به دوستان و دشمنان ما ارسال می‌کند که ما به برداشتن تحریم‌ها و مذاکره با بزرگترین کشور حامی تروریسم می‌پردازیم در حالی که آنها به ما حمله می‌کنند».

در این نامه آمده است: «این حمله یادآور دیگری است که دولت شما با اولویت‌های اشتباهی برای وارد شدن به توافق هسته‌ای ایران تنظیم شده است. اگر ایران تمایل داشته باشد تا با چنین رفتاری در حالی که مذاکرات در حال انجام بوده، رفتار کند، احترامی که آنها برای هر توافقی که حاصل می‌شود زمانی که جوهر آن خشک شود را تصور کنید».

خواندن  سمت جدید، محمد اسلامی را ترند گوگل کرد/ پیگیری جزئیات اربعین ۱۴۰۰ توسط کاربران فضای مجازی/ چرا بورس منفی شد؛ پرسش مکرر سهامداران در گوگل/ بیاینا محمودی کیست و چرا ترند شده است؟

این نمایندگان جمهوری‌خواه در ادامه نامه خود نوشتند: «ما شاهد این هستیم که ایران به نیروهای آمریکایی و متحدان ما در خاورمیانه حمله می‌کند حال آنکه فعالیت‌های هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد».

در این نامه آمده است: «این تهدیدات ادامه دارد و دولت شما به تضعیف توانایی ما برای مبارزه با رژیم ایران از طریق برداشتن تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهد».

کشورهای غربی به رهبری آمریکا در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند،‌اتهامی که ایران قویاً آن را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

این اتهامات علیه ایران در حالی مطرح می‌شود که آمریکا دارای بزرگترین و به روزترین زرادخانه هسته‌ای در جهان بوده و صدها کلاهک هسته‌ای را در زرادخانه خود نگهداری می‌کند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد.

درخواست چین از آمریکا برای انتشار جزئیات حادثه زیردریایی اتمی

اقدام نیروی دریایی آمریکا در اخراج سه فرمانده زیردریایی اتمی حادثه‌دیده این کشور در جنوب شرقی آسیا، بار دیگر واکنش پکن را برانگیخت.

مرگ مشکوک دیپلمات روس در آلمان/ فشار جمهوری‌خواهان بر دولت بایدن برای کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران/ درخواست چین از آمریکا برای انتشار جزئیات حادثه زیردریایی اتمی/ رایزنی وزیر خارجه عمان و مسئول آمریکایی درباره جنگ یمن

«وانگ ون‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (جمعه) گفت پکن منتظر توضیحات دقیق واشنگتن در مورد حادثه زیردریایی اتمی این کشور در دریای جنوبی چین است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، ون‌بین طی نشست خبری، در این‌باره گفت: «ما مجدداً از ایالات متحده می‌خواهیم تا جزئیات حادثه را روشن کند و همچنین به نگرانی‌ها و ترس‌های کشورهای منطقه پاسخ کامل دهد».

یک ماه پیش بود که که ناوگان اقیانوس آرام ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از زیردریایی‌های اتمی این کشور هنگام حرکت در آب‌های بین‌المللی در منطقه اقیانوس هند-آرام، به یک شیء نامعلوم برخورد کرده است.

وی همچنین تاکید کرد: «آمریکا باید از ایجاد مشکلات و اقدام‌های تحریک‌آمیز در هر نقطه‌ای از جهان دست بردارد، و قدرت‌نمایی و اقداماتی که به ضرر حاکمیت و امنیت کشورهای دیگر است را متوقف کند».

خواندن  پایه داروهای لاغری در عطاری‌ها بیشتر شیشه است

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا امروز فرمانده «کامرون الجیلانی»، فرمانده «پاتریک کاشین»، و رئیس ارشد تکنیسین «کوری راجرز» را به دلیل قصور در حادثه اخیر برای زیردریایی اتمی این کشور در شرق آسیا، برکنار کرد.

پیش از آن، وزارت خارجه چین با بیان اینکه آمریکا به بهانه آزادی کشتیرانی در دریای جنوبی چین ایجاد مشکل کرده است، گفته بود پکن و سایر کشورهای منطقه حق دارند از واشنگتن بخواهند که چرا یک زیردریایی اتمی به این منطقه فرستاده است. 

رایزنی وزیر خارجه عمان و مسئول آمریکایی درباره جنگ یمن

وزیر خارجه عمان و فرستاده آمریکا به یمن درباره راه‌های پایان دادن به جنگ یمن رایزنی کردند.

به گزارش میدل ایست نیوز، «بدر البوسعیدی»، وزیر امور خارجه عمان و «تیم لیندرکینگ»، فرستاده آمریکا به یمن درباره تلاش‌ها برای پایان جنگ در یمن گفت‌وگو و درباره آخرین تحولات و مسائل مرتبط رایزنی کردند.

خبرگزاری رسمی عمان امروز پنج‌شنبه خبرداد البوسعیدی از لیندرکینگ که طی سفری رسمی و برای تداوم تلاش‌ها در جهت پایان دادن به جنگ یمن به عمان رفته، استقبال کرد.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ تاکنون از دولت «منصور هادی عبد ربه» حمایت می‌کند و طی درگیری هایی با گروه‌های یمنی موجب جان باختن، مجروح شدن، آوارگی و خسارت‌های مادی بسیاری شده است.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد بیش از ۸۰ درصد از مردم یمن نیازمند کمک‌های بشردوستانه و حفاظت هستند.

توقیف یک کشتی روسی توسط دانمارک

رادیو اروپا، مقامات دولت دانمارک از توقیف یک فروند کشتی تحقیقاتی روسیه، در شمال شبه جزیره «یوتلند» خبر می‌دهند.

سفارت روسیه در کپنهاگ هم با تائید این خبر، اعلام کرد این کشتی متعلق به آکادمی علمی موسسه اقیانوس شناسی «شیروشوف» است و چهار روز پیش (اول نوامبر)، در حال سوخت گیری در بندر «اسکاگن»، توقیف شده است.

گفته می‌شود که این کشتی تحقیقاتی ۶۱ سرنشین داشته و توقیف آن به درخواست یک شرکت کانادایی و به دلیل فعالیت‌های تجاری صورت گرفته که قبلاً از سوی این کشتی انجام می شده است.Source link