1429000 579

لاوروف روز چهارشنبه با امیرعبداللهیان دیدار می‌کند


به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: روز ششم ماه اکتبر مذاکرات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه ایران با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی وی برگزار می‌شود و این دیدار ادامه گفتگو‌های منظم سران وزارت خارجه دو کشور خواهد بود. آخرین بار روز ۹ ماه سپتامبر با یکدیگر گفتگو کردند.

در ادامه بیانیه آمده است: لاوروف و وزیر امور خارجه ایران درباره وضعیت افغانستان، از جمله کمک در بازسازی این کشور در مسکو گفتگو و تبادل نظر خواهند کرد.

در بیانیه آمده است: مواضع روسیه و ایران در بسیاری از موضوعات بین المللی نزدیک به هم یا با یکدیگر مطابقت می‌کند. وزیران خارجه دو کشور به وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک درباره برنامه هسته‌ای ایران (برجام) توجه خاص می‌کنند.

تنها راه خروج از وضعیت پیش آمده، ازسرگیری فوری روند مذاکرات برای احیا و بکارگیری کامل معامله هسته‌ای (برجام) است.

وضعیت افغانستان در رابطه با اهمیت اصولی واکنش و پاسخ موثر به چالش‌ها ازجمله مقابله با تهدید‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر و نیز مساعدت بین المللی برای دوره پسامناقشه و بازسازی افغانستان بررسی خواهد شد.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: مواضع اصولی مسکو و تهران در حل مساله سوریه شامل حمایت و احترام به حق حاکمیت و یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور و حق قانونی سوری‌ها برای تعیین سرنوشت کشور خود می‌شود.

وزارت خارجه روسیه می‌گوید: همکاری‌های موثر در چارچوب مذاکرات آستانه ادامه خواهد یافت.

«در جریان مذاکرات وزیران خارجه ایران و روسیه، دو طرف مواضع خود را در مورد موضوعات مهم منطقه‌ای ازجمله اوضاع دریای خزر و منطقه قفقاز جنوبی و خلیج فارس و نیز مسائل یمن، لبنان و خاورمیانه هماهنگ خواهند کرد.»

خواندن  احراز هویت الکترونیکی در تمام شعب اخذ آرای اردبیل

در ادامه بیانیه تصریح شده است: روسیه از تصمیم برای اغاز روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های که در اجلاس سران این سازمان در دوشنبه گرفته شد، حمایت می‌کند. همواره از مشارکت کامل ایران در این سازمان که به افزایش اعتبار سازمان همکاری شانگ‌های در عرصه بین المللی کمک می‌کند، حمایت و پشتیبانی کرده ایم.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه خاطرنشان شده است: به رغم همه گیری کرونا روابط روسیه و ایران گسترش می‌یابد و فشردگی گفتگو‌های سیاسی بین دو کشور پس از آغاز دوره ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران حفظ شده است و روسای جمهوری دو کشور دو بار تلفنی گفتگو کردند. تماس‌های دوجانبه در سطوح مختلف ازجمله وزرای خارجه و پارلمان‌های دو کشور و سایر سازمان‌های دولتی برقرار می‌باشد.

«در شرایط پیچیده همه گیری بیماری در جهان، همکاری عملی موثر بین ایران و روسیه ازجمله بین سازمان‌های مربوطه در عرصه مقابله با انتشار کووید-۱۹ برقرار شده است. ارسال واکسن اسپوتنیک وی به ایران ادامه دارد و این کشور بکارگیری واکسن اسپوتنیک لایت در ایران را نیز تایید کرده است که امکان سرعت بخشیدن به واکسیناسیون مردم ایران و ایجاد مصونیت برای آن را فراهم می‌کند.»

در بیانیه آمده است: امیدواریم که واکسن‌های موثر میهنی (ساخت ایران) به دوستان ایرانی برای پیروزی هر چه سریعتر بر این ویروس را فراهم کند.

وزارت خارجه روسیه در پایان بیانیه گفته است: مصمم به گسترش همکاری‌های سودمند با ایران و ادامه مشارکت با این کشور به نفع ثبات منطقه‌ای و امنیت بین المللی هستیم و برای تقویت گرایش‌های مثبت در همه عرصه‌های همکاری بین تهران و مسکو امیدواریم.

خواندن  عین اللهی: کرونا تنها مربوط به وزارت بهداشت نیستSource link