1625461599 unnamed file

قاچاق علوفه دامی به کشورهای همسایه/ سودجویان در حال احتکار علوفه هستند/ خودزنی در صنعت دامپروری


قاچاق علوفه دامی به کشورهای همسایه/ سودجویان در حال احتکار علوفه هستند/ خودزنی در صنعت دامپروری

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران از افزایش قاچاق علوفه به کشورهای همسایه با تشدید خشکسالی در منطقه خبر داد و گفت: همراه با افزایش قاچاق شاهد احتکار علوفه در داخل توسط فرصت‌طلبان سودجو هستیم.

فرهاد اکبری در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه در بحران تامین علوفه دامی برای ادامه تولید گوشت قرمز هستیم، اظهار کرد: 60 تا 75 درصد خوراک دام را علوفه تشکیل می‌دهد و خلاء در تامین فلج شدن تولید در بخش دامپروری کشور است.

وی ادامه داد: عمده علوفه‌های مورد استفاده کلش و یونجه هستند که این روزها دامداران با کمبود و گرانی آن‌ها مواجه هستند.

اکبری دلیل بخشی از کمبود این دو علوفه پر مصرف را قاچاق عنوان کرد و افزود: هر روز شاهد افزایش قاچاق کلش و یونجه به کشورهای همسایه توسط فرصت‌طلبان هستیم.

به گفته وی؛ خشکسالی سالجاری تمام کشورهای منطقه را تحت تاثیر قرار داده و همسایگان کشور نیز مانند ما با کمبود شدید علوفه مواجه هستند و بازار این کالاها برای قاچاقچیان داغ است.

اکبری کشورهای که بیشترین قاچاق علوفه به آن‌ها در حال انجام است را عراق و افغانستان برشمرد.

وی قیمت حال حاضر هر کیلوگرم کلش گندم در بازار داخلی را 4 هزار و 200 تومان و هر کیلوگرم یونجه را 6 هزار تومان اعلام کرد.

اکبری تصریح کرد: این قیمت‌ها برای دامداران گران است و بسیاری دیگر توان خرید و تامین آن‌ها با این قیمت‌ها ندارند.

وی معتقد است؛ سخت شدن شرایط تولید موجب شده که صنعت دامپروری با فروش دام‌های نارس و آبستن به خودزنی برسد.

خواندن  سد لاستیکی فرح‌آباد ساری به بهره‌برداری رسید

اکبری همچنین از افزایش احتکار علوفه توسط سودجویان خبر داد و افزود: با کاهش تولید علوفه در کشور برخی برای سودجویان شروع به احتکار کرده‌اند که بر بحران بازار این کالاها دامن زده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران شرایط تامین و بازار نهاده‌های دامی را نیز بسیار نامناسب توصیف کرد و گفت: تامین و بازار نهاده‌های دامی مانند جو و ذرت که 25 تا 40 درصد از خوراک دام را تشکیل می‌دهند نیز با مشکل مواجه است.

اکبری ادامه داد: به گفته مسئولان حجم زیادی از نهاده‌های دامی در بندر دپو شده است، اما دامداران برای دریافت سهمیه خود از سامانه بازارگاه 3 تا 4 ماه در نوبت می‌مانند.

وی با بیان اینکه باید به دامداران برای کشتار دام‌های نارس و آبستن حق داد، افزود: دامداران نمی‌توانند به دام گرسنه بگویند منتظر بمان تا نهاده‌ به دستمان برسد، در این شرایط گزینه‌ای برای دامداران جز فروش دام‌ها نارس و آبستن ندارند.Source link