1443879 325

فروش ۶۵۰ میلیون دلاری موشک‌های آمریکا به عربستان


1443879 325

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، وزارت خارجه آمریکا مدعی شد فروش این موشک‌ها به عربستان برای دفاع از حملات پهپادی فرا مرزی که پرسنل عربستانی و آمریکایی را در خطر قرار داده است، کمک می‌کند.
وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد تصمیم خود را به کنگره اعلام کرده است. کنگره می‌تواند با فروش این موشک‌های ایم-۱۲۰سی (AIM-۱۲۰ C) ساخت شرکت راتیئون مخالفت کند.
تارنمای بلومبرگ گزارش داد یک سخنگوی وزارت امور خارجه که خواست نامش فاش نشود، گفت که دولت بایدن به دنبال کمک به عربستان سعودی برای تکمیل ذخایر موشکی است و تاکید کرد که از این موشک‌ها برای درگیری با اهداف بر روی زمین استفاده نمی‌شود.
استفاده از موشک‌های آمریکایی برای هدف قرار دادن اهداف غیر نظامی در یمن توسط جنگنده‌های سعودی، انتقادات و نگرانی‌های زیادی برای قانونگذاران و مدافعان حقوق بشر ایجاد کرده است.
عربستان از فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد.
بر اثر این تجاوز، تاکنون هزاران یمنی کشته شده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.
یونیسف اعلام کرده است که از هر پنج کودک چهار نفر، حدود ۱۱ میلیون کودک به کمک‌های بشردوستانه در یمن نیاز دارند و این در حالی است که ۴۰۰ هزار کودک دچار سوء تغذیه شدید هستند و دو میلیون کودک نیز از تحصیل محروم هستند.
تصمیم برای فروش موشک به عربستان همچنین درحالی صورت می‌گیرد که روابط آمریکا و عربستان پس از قتل جمال خاشقچی خبرنگار سعودی دچار تنش شد. این قتل روابط آمریکا با عربستان سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور را در واشنگتن زیر سوال برد.
موافقت با فروش موشک به عربستان همچنین در حالی صورت می‌گیرد که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال متقاعد کردن عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت برای افزایش تولید در میان افزایش قیمت‌های انرژی در جهان است.

خواندن  صفحه رئیس قوه قضائیه در اینستاگرام از دسترس خارج شدSource link