1443075 810

فرانسه، استرالیا را به دروغگویی متهم کرد


1443075 810

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا ازخبرگزاری «رویترز» رسانه‌های استرالیایی پیام‌های «امانوئل مکرون» به «اسکات موریسون» در حالی منتشر کردند که کانبرا به دنبال رد ادعا‌های پاریس درباره قرارداد چندین میلیارد دلاری زیردریایی میان دو کشور است.

استرالیا در ماه سپتامبر قرارداد با ” گروه دریایی فرانسه ” لغو کرد و به جای این قرارداد با امریکا و انگلیس برای ساخت دستکم ۱۲ زیردریایی اتمی توافق کرد.
لغو قرارداد میان فرانسه و استرالیا منجر به شکاف در روابط دو کشور شد و مکرون روز گذشته اعلام کرد موریسون درباره تمایل کانبرا به عقد این قرارداد به او دروغ گفته و این درحالی است که موریسون این ادعا‌ها را رد کرده است.

برپایه اطلاعات منابع آگاه، مورسیون در تماسی تلفنی ۱۴ سپتامبر و ۲ روز پیش از اعلام رسیدن به توافق ساخت زیردریایی اتمی با آمریکا و انگلیس با مکرون صحبت کرده بود، رئیس جمهوری فرانسه گفته بود: «باید در انتظار خبر خوب یا بد درباره پروژه مشترک جاه طلبانه جدیدمان باشم؟» پاسخ موریسون به این سوال مکرون منتشر نشده است.

فرانسه پیش‌تر اعلام کرده بود استرالیا تلاش نکرده بود تا با شفافیت درباره لغو قرارداد صحبت کند مگر هنگامی که از توافق میان آمریکا و انگلیس مطمئن شود.

اتحادیه اروپا در ماه جاری دور بعدی مذاکرات درباره پتانسیل توافق تجارت آزاد را برای بار دوم در حالی که از تصمیم کانبرا برای لغو توافق با فرانسه خشمگین است، به تعویق انداخته است.Source link

خواندن  فایده دوز سوم واکسن کرونا از زبان ایمنی‌شناس‌ دانشگاه واشنگتن