1369070 161

غرق شدن ۲ کودک در سپیدان


به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، محمدجواد مرادیان چهارشنبه ۱۹ خرداد به خبرنگاران گفت: هر ساله با فرار سیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا افراد زیادی برای خنک شدن و فرار از گرما دل به رودخانه‌ها، کانال‌های آبیاری و استخر‌ها می‌زنند که متاسفانه به دلیل آشنا نبودن افراد با فنون شنا و بی‌توجهی به هشدارها، همه ساله شاهد جان باختن تعدادی از هم استانی‌های خود هستیم.

او اضافه کرد: ظهر امروز، گزارش غرق شدگی ۳ کودک درون استخری در باغ به سامانه ۱۱۵ اورژانس فارس گزارش شد و بلافاصله امدادگران به محل حادثه واقع در شهرستان سپیدان سپیدان-جاده رودبال اعزام شدند.

مرادیان افزود: در این حادثه ۳ کودک درون استخر سقوط کردند که ۲ نفر از آن‌ها به دلیل خفگی جان خود را از دست دادند و یک کودک ۹ ساله با حضور به موقع ماموران اورژانس از مرگ نجات پیدا کرد.

مرگ ۱۱ نفر براثر غرق شدن

او ادامه داد: دو کد اورژانس برای امدادرسانی به حادثه دیدگان به سپیدان اعزام شده بود که یک کودک توسط آمبولانس به بیمارستان سپیدان انتقال داده شد.

رئیس اورژانس فارس با بیان اینکه از ابتدای فروردین‌ماه امسال تاکنون ۲۶ مورد گزارش غرق شدگی به سامانه ۱۱۵ اورژانس استان گزارش شده است، گفت: متاسفانه از این تعداد شاهد مرگ ۱۱ نفر از هم استانی‌ها بوده‌ایم.

اقدامات حیاتی در مواجهه با فرد غرق شده

مرادیان با بیان اینکه هنگام غرق شدگی فرد به علت کمبود اکسیژن دچار استرس و هراس می‌شود و به طور غیرطبیعی برای نجات جان خود تقلا می‌کند، ادامه داد: نخستین و حیاتی‌ترین کار برای نجات یک فرد در حال غرق، خارج کردن هر چه سریع‌تر او از آب است و سعی شود فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید و به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

خواندن  ترتیل جزء بیستم قرآن کریم با صدای شهریار پرهیزکار+صوت

او ادامه داد: برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی به نظر می‌رسد علاوه بر اقدامات پیشگیرانه، موضوع آموزش از طریق رسانه‌ها می‌تواند موثر باشد تا خانواده‌ها از شنا کردن همراهان خود در مناطقی، چون سدها، حوضچه‌ها، آبگیر‌ها و به خصوص کانال‌ها جلوگیری به عمل آورند.

رئیس اورژانس فارس همچنین از اعزام ۳ مصدوم تصادفی و یک بیمار قلبی به مراکز درمانی استان با بالگرد اورژانس خبر داد.

مرادیان اظهار کرد: روز گذشته با اعلام تصادف دو دستگاه خودرو سواری پژو٤٠٥- زانتیا به مرکز ارتباطات ۱۱۵ اورژانس گزارش شد که بلافاصله تکنسین‌های اورژانس با دو دستگاه آمبولانس به محل حادثه واقع در محور شیراز- سپیدان اعزام شدند.

او افزود: این سانحه رانندگی که ۷ مصدوم به دنبال داشت به ۳ مجروح آن برای دریافت خدمات درمانی پیشرفته توسط بالگرد اورژانس از بیمارستان سپیدان به بیمارستان‌های شهیدرجایی و نمازی شیراز انتقال داده شدند.

مرادیان ادامه داد: همچنین در ماموریتی دیگر بالگرد هوایی اورژانس شیراز برای انتقال بیمار قلبی از بیمارستان آباده به بیمارستان کوثر شیراز به پرواز درآمد.

رئیس اورژانس فارس بیان کرد: انتقال بیماران ویژه در برنامه کاری امداد هوایی استان قرار گرفته و این چهارمین پرواز بالگرد اورژانس در هفته جاری است.

مرادیان با بیان اینکه امداد هوایی مهمترین وسیله برای انتقال مصدومان به مراکز بیمارستانی است، عنوان کرد: اورژانس فارس با ۷۵۰ نیروی متخصص در ۲۱۰ پایگاه و بالگرد برای رویارویی با هرگونه سوانح احتمالی در آمادگی کامل قرار دارد.Source link