17

عوارض ثبت شده واکسن های کرونا در ایران مطابق مستندات علمی بین المللی بوده است

[ad_1]

عوارض ثبت شده واکسن های کرونا در ایران مطابق مستندات علمی بین المللی بوده است

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: افراد درصورت بروز عوارض می‌توانند به سامانه وزارت بهداشت مراجعه و عوارض را ثبت کنند.


. به گزارش ایلنا به نقل از کانال تلگرامی وبدا، «محسن زهرایی»، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: سوال می‌شود که آیا واکسن‌های کووید دارای عوارض هستند و برای سلامت انسان خطر دارند یا خیر، باید گفت که واکسن و واکسیناسیون موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده، برای حفظ سلامت انسان‌ها و جلوگیری از مرگ و میر است. 

او افزود: درمورد واکسن‌های کووید فرایند تولید تحت پروتکل‌های پیچیده و مراحل علمی است که هم ایمنی‌زایی و هم بی‌خطری آن طی فازهای انسانی و بالینی واکسن چک می‌شود و هر واکسنی که مجوز مصرف برای عموم جامعه را می‌گیرد، واکسنی است که از سلامتش اطمینان خاطر داریم. اما در مرحله مصرف هم نظام مراقبتی وجود دارد که عوارض احتمالی واکسن‌ها را رصد می‌کند. 

زهرایی گفت: برای اینکه بتوانیم میزان گزارش را در کشورمان دقیق‌تر کنیم، یک سامانه‌ی موبایلی هم راه اندازی شده است (salamat. gov. ir) که افراد می‌توانند مراجعه کنند و اگر بعد از واکسیناسیون عارضه‌ای برای آن‌ها رخ داد در آن جا ثبت کنند. براین اساس تا به حال حدود ۶۰ هزار مورد عارضه واکسن را ثبت کردیم که خوشبختانه عموما در حد همان عوارض قابل انتظار مانند درد محل تزریق و یا کوفتگی بدن، بی‌حالی و سردرد بوده است که در حد دو تا سه روز خود به خود برطرف و رفع می‌شود. 

او در ادامه گفت: در کنار فواید بسیار زیادی که واکسن دارند، این عوارض کاملا قابل قبول است. ما تابه حال در مجموع در نوبت اول، دوم و سوم نزدیک به ۹۷ میلیون تزریق واکسن داشته‌ایم و خوشبختانه عوارض ثبت شده‌مان کاملا قابل انتظار و قابل قیاس با مستندات بین المللی بوده و از این جهت نگرانی وجود ندارد.

خواندن  طرز تهیه کلوچه کنجدی نرم به ۲ روش


انتهای پیام/

[ad_2]

Source link