5674109

عضو هیئت رئیسه مجلس: آمریکا حیوان بزرگی است که دیگر قدرتی از او باقی نمانده / هیچ تعجیلی در مذاکرات نداریم چون فرصتی برای افزایش مطالبات ما است


«حسینعلی حاجی دلیگانی» نماینده مردم شاهین شهر و عضو هیئت رئیسه مجلس در رابطه با “توقف در مذاکرات وین و طرح درخواست های جدید از سوی طرف های مذاکره کننده” گفت: جمهوری اسلامی ایران باید پیشنهادات جدید مطرح کند نه طرف های غربی. هیات مذاکره کننده باید خطوط قرمزی که در مذاکرات پیش بینی و بیان و تبیین و ابلاغ شده را رعایت کند، یکی از اصلی ترین این موضوعات پژوهش و توسعه است، که باید به رسمیت شناخته شود وجایگاه آن کاملا مستحکم باقی بماند.

وی در ادامه بیان کرد: نکته بعدی قانون اقدام راهبردی است، مجلس از قانونی که در این رابطه وضع کرده، عدول نخواهد کرد. مسئول اجرایی و مذاکره کننده هم باید این نکات را مد نظر داشته باشد، آنها بایستی هر هشت ماده ای که در قانون اقدام راهبردی، مصوب قرارداد ۱۳۹۹ است را رعایت کنند، این بار هر کسی که از قانون استنکاف کند مجازات خواهد شد. یکی از مباحثی که در این قانون آمده، این است که ایران باید بتواند تولید اورانیوم را متناسب با غنایی که نیاز دارد حداقل ۱۵ کیلو در ماه تولید کند و همچنین مبحث مربوط به سانتریفیوژهای نصب ششم و تولید ۱۰۰۰ دستگاه که در قانون به صراحت ابعاد آن مشخص شده وهمچنین استمرار اورانیوم غنی شده و همچنین راه اندازی راکتور ۴۰ مگاواتی جدید را داشته باشیم،  وزارت امورخارجه باید گزارش بدهد زیرا تحریمها را لغو نکردند مجلس بتواند در این رابطه تصمیم لازم را اتخاذ کند . 

عضو هیئت رییسه مجلس یازدهم مطرح کرد: دولت مکلف است که گزارش مذاکرات را به مجلس ارائه بدهد، زیرا که آنها تحریم ها را لغو نکردند و بر اساس آن کمیسیون امنیتی وانرژی  باید جمع بندی کنند و به صحن ارایه کنند و صحن در این رابطه تصمیم لازم را اتخاذ کند.  آمریکایی ها عملا  خط حمله به مذاکره کنندگان در کشور اروپایی هستند و بنا دارند آن ساختار و جایگاه خو را همچنان به زعم خود مستحکم نگاه دارند  اما چنین چیزی نیست، دنیا و از جمله ایران اسلامی متوجه شده که آمریکا یک حیوان بزرگی است که دیگر قدرتی از او باقی نمانده و روز به روز به سمت اضمحلال می رود.از نشانه های آن این است که ما می بینیم در موضوع اوکراین علیرغم همه آن رجزهایی که قبلا می خواند ، این دور نه تنها حتی رجزی نخواند بلکه حتی عملیاتی هم انجام ندادند و کمک نظامی به اوکراین نکرد واین نشانه همان صحبت مکنزی  است که در جلسه استماع کنگره آمریکا گفته بود.

خواندن  گمانه زنی خوش بینانه «وال‌استریت ژورنال»/ توافق نهایی، بدون بازگشت دیپلمات ها به وین با تصمیم گیری در پایتخت ها؟

عضو هیئت رئیسه مجلس: آمریکا حیوان بزرگی است که دیگر قدرتی از او باقی نمانده / هیچ تعجیلی در مذاکرات نداریم چون فرصتی برای افزایش مطالبات ما است

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به صحبت مکنزی بیان کرد: او گفته بود شب ها در منطقه غرب آسیا یا خاورمیانه از کابوس موشک های نقطه زن و اخیرا کابوس پهبادهایی را می بینم و خوابمان نمی برد و  از آن طرف بیان کرده بود که علیرغم اینکه ما بیش از ۱۳۰ هزار نیرو در این منطقه داشتیم ولی نتوانستیم کاری از پیش ببریم و بیان کرده بود که ما دهها هزار دلار هزینه کردیم ولی چیزی به دست نیاوردیم و آمریکایی ها باید این را بفهمند. تیم مذاکره کننده ایران هم بایستی بر اساس پشتوانه مردمی و قانونی و پشتوانه ای که مجلس شورای اسلامی برایشان مهیا کرده و قدرتی که برآمده از هوشمندی و ذکاوت و ناشی از علم بالای دانشمندان هسته ای کشور است و پیشرفت های خوبی که در این زمینه تا ۶۰ درصد غنی سازی را انجام دادیم بایستی این را به عنوان پشتوانه خود داشته باشد و دست برتر را در مذاکرات بپذیرد. تیم مذاکره کننده نبایستی قبول می کرد که مذاکره از محور لغو تحریم ها به سمت مذاکرات هسته ای سوق پیدا کند و هنوز هم فرصت باقی است  و از تیم مذاکره کننده انتظار است که به این سمت برود. 

حاجی دلیگانی با بیان این جمله که نبایستی در مذاکرات تعجیل داشته باشیم افزود: طرف مذاکره کننده به دنبال اولتیماتوم و تعجیل است . در این زمانی که آنها تعجیل دارند ایران فرصت در اختیار دارد که بر خواسته خود بیفزاید و بر مطالبات بیشتر تاکید کنیم واین یعنی دست برتر ما و این یعنی فرصت. ما هیچ  تعجیلی در مذاکرات نبایستی به خرج بدهیم چون تعجیل به ضرر ما خواهد شد. موضوع نفت در دنیا شرایطی را فراهم می کند که آنها مجبور هستند برای تامین سوخت خود به سمت کشورهای تولید کننده نفت از جمله ایران رجوع پیدا کنند بنابراین ما بایستی با طمانینه و رفع مشکلات اقتصادی را به هر قیمتی نخواهیم که به نتیجه برسانیم .

خواندن  بورس هفته را ریزشی آغاز کرد

۲۱۲۱۹Source link