خودرود

عرضه خانگی، قیمت خودرو را کاهش داد نه دستور رییس‌جمهور/ دفاتر اسناد رسمی روی برگ سبز وکالت نمی‌دهند


عرضه خانگی، قیمت خودرو را کاهش داد نه دستور رییس‌جمهور/ دفاتر اسناد رسمی روی برگ سبز وکالت نمی‌دهند

رییس نمایشگاه‌داران خودروی اصفهان اظهار داشت:‌ با عرضه خانگی قیمت خودروها کاهش یافت، اگر خودروسازان خودروهایی که فاکتور شده بودند را به دست مشتری برسانند؛ بازار آرامش بیشتری پیدا می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد افزایش یا کاهش محسوسی را در قیمت‌ها شاهد نباشیم.


حمیدرضا قندی در گفت‌وگو در مورد آخرین وضعیت بازار خودرو و دپوی 18 هزار خودروی ناقص توسط خودروسازان اظهارر کرد: نه تنها خودرویی‌هایی که به علت نقص در پارکینگ‌ها هستند بلکه خودروهایی که برای فروش فاکتور شده‌اند نیز به خوبی عرضه نمی‌شوند و حداقل یک ماه طول می‌کشد که به دست مشتری برسد. از افرادی که در شهرهای دیگر زندگی می‌کنند می‌خواهند که خود به تهران یا کاشان رفته و خودرو را تحویل بگیرند در غیر این صورت یک ماه طول می‌کشد که خودرو به دست مصرف‌کننده برسد. اگر عرضه به خوبی انجام شود، قیمت‌ها در بازار می‌شکند.

وی افزود: بعد از آنکه خودروسازان قیمت‌های خود را افزایش دادند، خودروهای سایپا تا 10 میلیون تومان و ایران خودرو بین 20 تا 30 میلیون تومان در بازار افزایش یافت. بعد از مخالفت رییس جمهور کاهش قیمت خودروهای سایپا در بازار بسیار کم بود، در مورد خودروهای ایران خودرو هم فقط در مورد پژو پارس مقداری کاهش قیمت داشتیم. علت آن هم دستور رییس جمهور نبود بلکه آزاد شدن خودروهای رهنی که یک سال در رهن بودند تاثیر داشته و باعث شد بازار کمی آرام شود. چراکه کسانی که نمی‌توانستند خودروهایی که از قرعه‌کشی به دست آورده اند را بازار بفروشند یا در صورت فروش با مشکل مواجه می‌شدند، خودروهای خود را در بازار عرضه کردند. در واقع عرضه خانگی باعث کاهش قیمت شد.

خواندن  اطلاعیه سازمان حمایت در مورد افزایش قیمت خودرو

رییس نمایشگاه‌داران خودروی اصفهان با اشاره به نرخ روز خودرو گفت: پژو پارس 270 میلیون تومان، تیوفایو 323 میلیون تومان، پژو 207 دنده‌ای پانامورا 345 میلیون تومان، رانا پلاس 253 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 حدود 256 میلیون تومان، سمند LX 245 میلیون تومان، تیبا صندوقدار 164 میلیون تومان، تیبا2 هاچ بک 170 میلیون تومان، کوییک ساده 180 میلیون تومان، کوییک R دورنگ 185 میلیون تومان، پراید وانت 170 میلیون تومان در بازار قیمت داشتند.

وی اضافه کرد: با عرضه خانگی قیمت خودروها کاهش یافت، اگر خودروسازان خودروهایی که فاکتور شده بودند را به دست مشتری برسانند؛ بازار آرامش بیشتری پیدا می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد افزایش یا کاهش محسوسی را در قیمت‌ها شاهد نباشیم. اینطور نیست که دوباره پژو پارس 200 میلیون یا 300 میلیون تومان شود بلکه تنها شاهد نوسانات چند میلیون تومانی خواهیم بود.

قندی در ادامه خاطرنشان ساخت: بعد از اعلام دادستانی مبنی بر به رسمیت برگ سبز، همه نمایشگاه‌های کشور با برگ سبز معامله می‌کنند. با این حال متاسفانه هنوز مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیفی در این مورد در صحن علنی انجام نداده درحالی که این مسئله بسیار مهم است. دفاتر اسناد رسمی هم از زدن مهر وکالت بر روی برگ سبز خودداری می‌کنند. این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای نمایشگاه‌داران سراسر کشور و همچنین مصرف‌کنندگان شده است.


انتهای پیام/Source link