اختلاف

ضعف اطلاعات حقوقی از مشکلات شوراهای حل اختلاف است


ضعف اطلاعات حقوقی از مشکلات شوراهای حل اختلاف است

رئیس شورای حل اختلاف استان قزوین گفت: کمبود دستمزد اعضا، ضعف اطلاعات حقوقی و قضایی از مشکلات شورا‌های حل اختلاف است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام محمد حیدری، در آئین تجلیل از اعضای شورای حل اختلاف این استان گفت: بیش از ۱۰ هزار پرونده قضایی در شعب شورا‌های حل اختلاف استان که با صلح و سازش، این مقدار به نصف کاهش پیدا کرده و در حال حاضر فقط ۵ هزار پرونده قضایی باقی مانده است.

رئیس شورای حل اختلاف استان با بیان اینکه در سال ۹۸ حدود ۲۸ درصد از پرونده‌های قضایی، به صلح و سازش ختم شد، خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه امسال این رقم به حدود ۴۰ درصد افزایش یافته به طوی که در مرکز استان قزوین شاهد رشد ۴۵ درصدی صلح و سازش در پرونده‌های قضایی هستیم.

وی افزود: ۱۰۷ شعبه شهری و ۸۴ شعبه روستایی در زمینه صلح و سازش پرونده‌های قضایی فعالیت می‌کنند.

حجت الاسلام حیدری با بیان اینکه باید توانمندی اعضای شورای حل اختلاف شناخته شده و بر این اساس پرونده‌های قضایی واگذار شود، تصریح کرد: درآمد شعبه‌های حل اختلاف از ورود پرونده‌های قضایی کسب می‌شود و باید عدالت در این زمینه رعایت شود.

وی افزود: بعضی از اعضا برای رسیدگی و مصالحه کارآمد نیستند که ساماندهی شده و در جای دیگری، به کار گرفته شده اند.

رئیس شورای حل اختلاف استان با بیان اینکه مردم از عملکرد شورا‌های حل اختلاف گلایه‌مند هستند، تأکید کرد: شورا‌های حل اختلاف در کشور جاافتاده است و نمی‌توان آن را حذف کرد، اما متأسفانه برخی از همکاران قضایی، به شورا‌ها توجه نمی‌کنند.

خواندن  دانلود قسمت پنجم 5 سریال خاتون کامل با لینک مستقیم

حجت الاسلام حیدری، فقدان قاضی مستقیم در شعب شهرستان‌های شورای حل اختلاف را یکی دیگر از مشکلات این شورا‌ها عنوان کرد و گفت: این موضوع باعث اطاله دادرسی می‌شود.


انتهای پیام/Source link