صرفه‌جویی ۱.۲ میلیارد متر مکعبی گاز با اجرای پروژه نیروگاه زغال سنگ سوز طبس/ فردا ۲۸ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود


صرفه‌جویی ۱.۲ میلیارد متر مکعبی گاز با اجرای پروژه نیروگاه زغال سنگ سوز طبس/ فردا ۲۸ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: نیروگاه نکا بزرگترین نیروگاه بخاری شمال کشور است که شامل چهار واحد 440 مگاواتی است مشکل نیروگاه تولید و مصرف آب بوده که ما با اجرای یک آب شیرین کن در کنار نیروگاه که فردا به افتتاح خواهد رسید این محدودیت را رفع کردیم عایدی این اقدام اطمینان از تولید و رفع محدودیت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ علیرضا نصراللهی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به پروژه‌های برقی قابل افتتاح فردا در قالب # هر هفته الف – ب – ایران در استان‌های مرکزی، خراسان و مازندران که در راستای ارتقای تولید برق کشور به اجرا می‌رسد اظهار داشت: سه پروژه بزرگ در راستای رفع محدودیت نیروگاهی فردا در قالب پویش به بهره‌برداری می‌رسد.

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: نیروگاه نکا بزرگترین نیروگاه بخاری شمال کشور است که شامل چهار واحد 440 مگاواتی است مشکل نیروگاه تولید و مصرف آب بوده که ما با اجرای یک آب شیرین کن در کنار نیروگاه که فردا به افتتاح خواهد رسید این محدودیت را رفع کردیم عایدی این اقدام اطمینان از تولید و رفع محدودیت است.

وی به پروژه نیروگاه زغال سنگ سوز در خراستان جنوبی اشاره و توضیح داد: مطالعات گسترده‌ای برای این پروژه انجام شد عملیات اجرایی از یک سال پیش آغاز شد و همزمان بازگشایی معدن و شناسایی پیمانکار را داشتیم که بر این اساس فردا معدن بازگشایی خواهد شد.

نصراللهی همچنین به پروژه نیروگاه شازند اراک اشاره و اظهار داشت: این نیروگاه به لحظ جغرافیایی دارای اهمیت است با توجه به بار شدید و درجه حرارت بالا در منطقه کاهش تولید را داشتیم که با اجرای یک طرح دانش بنیان و مطالعات یک دهه بر روی سیستم‌های خنک کن به طرحی رسیدیم که بدون شک برای اولین بار در دنیا انجام می‌شود به این ترتیب که یک سیستم خنک کن موازی با سیستم قبلی نصب خواهد شد و اثرات کاهش توان تولید با این سامانه ضبط می‌شود.

خواندن  قدرت حفاظتی بالا در دوز تقویتی واکسن‌های کرونا

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه (سیستم خنک کن نیروگاه شازند) هشت مگاوات از ظرفیت محدود شده نیروگاه برمی‌گردد.

وی یادآور شد: با اجرای این سامانه 27 هزار متر مکعب در سال در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ‌این طرح برای سایر واحدهای نیروگاهی نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت و ارتباط برق حرارتی با دانشگاه‌ها را افزایش خواهد داد.

وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره میزان افزایش ظرفیت تولید برق با سه طرح قابل افتتاح فردا گفت: طرح‌های یاد شده تاثیر بسزایی در پایداری شبکه برق خواهند داشت و قابلیت اطمینان را بالا می‌برند.

وی ادامه داد: نیروگاه نکا بزرگترین نیروگاه حرارتی کشور با ظرفیت بیش از دو هزار مگاوات است که عمر آن به 40 سال می‌رسد.

وی هزینه اجرای پروژه آ‌ب شیرین کن برای نیروگاه را 85 میلیارد تومان عنوان کرد.

نصراللهی ادامه داد: در نیروگاه شازند نیز 28 مگاوات به ظرفیت برمی‌گردد که بابت آن 110 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی درباره بحث هزینه و افزایش تولید نیروگاه زغال سنگ طبس نیز گفت: این نیروگاه 650 مگاوات ظرفیت دارد و قابلیت توسعه در دو فاز را دارد.

وی تاکید کرد: با استفاده از سوخت زغال سنگ ما هیچ سوخت دیگری در نیروگاه مصرف نخواهیم کرد.

وی میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه را در دو سال اول نزدیک 600 میلیارد تومان و طی مدت چهار سال 1500 میلیارد تومان اعلام کرد.

وی یادآور شد:  نیروگاه طبس در سال 1403 وارد مدار خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دوم ایلنا درباره آلایندگی زغال سنگ برای سوخت نیروگاه گفت: هیچ نگرانی بابت آلایندگی وجود ندارد زیرا از سیستم مدرن و پیشرفته استفاده می‌شود که ذرات معلق را حذف می‌کند و میزان گوگرد زغال سنگ نیز همزمان با سوخت خارج و از دودکش نیروگاه صرفا co2 خارج می‌شود گازهای دیگر نیز نه در سطح استاندارد ایران بلکه در سطح استاندارد  جهانی  است. تمامی پارامترهای زیست محیطی در این نیروگاه در نظر گرفته شده است.

خواندن  ویدیو: پیش بازی ایران و سوریه در راه جام جهانی قطر

این مقام مسئول در شرکت برق حرارتی با بیان اینکه طبس در آ‌ینده تبدیل به قطب انرژی خواهد شد، خاطرنشان کرد: 1.7 میلیارد تن ذخیره زغال سن گداریم که قابلیت بزرگی برای منطقه است و با این نیروگاه توانسته‌ایم ارزش زغال سنگ را مطرح کرده و نگرانی بابت خام فروشی را نیز رفع کنیم.

وی با بیان اینکه در سبد انرژی کشور باید از تمامی منابع قابل استحصال برای تولید برق استفاده کنیم افزود: به همان اندازه که گاز و انرژی‌های تجدید پذیر اهمیت دارند استفاده از زغال سنگ نیز می‌ـواند مصرف گاز را کاهش داده تا بتوانیم در پتروشیمی‌ها مصرف کرده و همچنین تولید برق مطمئن داشته باشیم ضمن اینکه منبع سوخت و مصرف کنار هم باشد به لحاظ پدافند غیرعامل دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه با استفاده از زغال سنگ در تولید برق نیازی به سوخت منابع نخواهیم داشت یادآور شد: برای پسماند زغال سنگ نیز پروژه‌های خوبی تعریف شده که ارزش افزوده بالایی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما زغال سنگ در جایگاه مناسبی به لحاظ ارزش قرار ندارد افزود: در تمام کشورهای پیشرفته از این سوخت با ظرفیت بالایی استفاده می‌کنند مثلا در آمریکا 28 درصد تولید برق از زغال سنگ است در لهستان 90 درصد و در چین 36 درصد از زغال سنگ جهت تولید برق استفاده می‌شود.

وی همچنین به بحث اشتغالزایی در سه پروژه یاد شده اشاره کرد و گفت: در نیروگاه شازند 150 نفر، نکا 100 نفر، نیروگاه طبس در دو سال اول هزار نفر و تا پایان چهار سال برای شش هزار نفر اشتغال‌زایی خواهد بود.

خواندن  برای سوآپ روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب گاز آمادگی داریم

نصراللهی در پاسخ به سوال سوم ایلنا درباره میزان صرفه‌جویی در مصرف گاز با استفاده از زغال سنگ برای تولید برق گفت: برای تولید 650 مگاوات دو میلیون تن زغال سنگ حرارتی سالانه با ارزش پنج هزار کیلوکالری نیاز داریم که اگر قرار بود گاز مصرف شود معادل 1.2 میلیارد متر مکعب خواهد بود.

وی تاکید کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است پنج هزار مگاوات نیروگاه با مصرف زغال سنگ جانمایی شود که به همان میزان در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد.Source link