1534263 662

شریف از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران حمایت کرد


1534263 662

«سید محمدعلی حسینی» ظهر امروز (پنجشنبه) با حضور در کاخ نخست وزیری پاکستان در اسلام‌آباد با «محمد شهباز شریف» دیدار و آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای و موانع ایجاد شده بر سر راه موفقیت این مذاکرات توسط آمریکا و اروپا را تشریح کرد.

شهباز شریف در این دیدار ضمن تقدیر از مواضع دولت و مسوولان عالی کشورمان در حمایت از مردم کشمیر، حمایت دولت پاکستان از برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران و ادامه‌ مذاکرات جاری را اعلام کرد.

وی همچنین از رایزنی‌های تهران و اسلام‌آباد درباره اوضاع افغانستان استقبال و خواستار توجه جامعه جهانی به وضعیت اسفناک مردم افغانستان و کمک به غلبه بر بحران انسانی و اقتصادی در این کشور شد.

نخست وزیر پاکستان با درخواست ابلاغ سلام گرم خود به مقام‌های عالی جمهوری اسلامی ایران، از اقدام و کمک کشورمان در اعزام هواپیمای آتش‌نشان برای اطفای حریق در جنگل های ایالت بلوچستان قدردانی کرد.

در این دیدار که «محمد سرخابی» معاون و «مسعود حقیقی» رایزن سیاسی سفارت کشورمان نیز «خرم دستگیر خان» وزیر نیرو پاکستان، «سهیل محمود» قائم مقام وزارت امور خارجه و «طارق فاطمی» دستیار ویژه نخست وزیر این کشور حضور داشتند، آخرین وضعیت روابط دو کشور دوست و همسایه ایران و پاکستان در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سید محمد علی حسینی در این دیدار انتخاب شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان را تبریک و سلام‌های گرم آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرد.

وی بر ضرورت تلاش ایران و پاکستان برای فعال کردن کمیته‌ها و کمیسیون‌های مشترک از جمله کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیسیون مشترک کنسولی، کمیته بانکی و سازوکار تهاتر میان دو کشور تاکید کرد.

خواندن  رکورد عجیب ادن هازارد در مادرید

سفیر کشورمان با اعلام آمادگی ایران برای همکاری با پاکستان در خصوص تحولات افغانستان، گزارشی از آخرین وضعیت گذرگاه های جدید مرزی و نیز بازارچه‌های مرزی جدید نیز تجهیز گذرگاه های مرزی ارائه کرد.

دفتر نخست وزیری پاکستان نیز ساعاتی پیش با صدور بیانیه‌ای به نقل از اظهارات شهباز شریف در این دیدار گفت: هفتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و پاکستان در سال جاری باید توسط هر دو کشور همسایه به بهترین نحو جشن گرفته شود.

در این بیانیه آمده است: نخست وزیر پاکستان تاکید کرد که باید از پتانسیل گسترده موجود در زمینه همکاری های تجاری و اقتصادی با غلبه بر موانع و بررسی راه های جدید همکاری استفاده کرد.

وی همچنین بر نهایی شدن هرچه سریعتر پروژه برق گوادر که قرار است ۱۰۰ مگاوات برق اضافی از ایران به پاکستان صادر شود، تاکید کرد.

شهباز شریف ضمن تاکید بر اهمیت تبادل هیات‌های بلندپایه میان ۲ کشور، دعوت خود را از رئیس جمهوری ایران برای دیدار زودهنگام از پاکستان تجدید کرد.Source link