1636899205 unnamed file

زمین‌لرزه دوقلوی 6.4 ریشتری، زلزله اصلی بود/ پس‌لرزه‌های 3 ریشتری رخ دادند/ وقوع زلزله بزرگ‌تر بعید است


زمین‌لرزه دوقلوی 6.4 ریشتری، زلزله اصلی بود/ پس‌لرزه‌های 3 ریشتری رخ دادند/  وقوع زلزله بزرگ‌تر بعید است

دبیر کارگروه ملی زلزله گفت: : تجارب و دانش می‌گوید زلزله 6.4 شمال بندرعباس زلزله اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله بزرگتر بسیار ناچیز است چنانکه دیدیم پس از این زلزله های دو قلو پس لرزه های 3 و 4 ریشتری هم رخ دادند.


علی بیت اللهی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره جزییات زلزله جنوب کشور اظهار داشت: هرچند در ابتدا مرکز لرزه نگاری، مرکز زلزله را جزیره قشم و لافت نشان داد اما بلافاصله آن را تصحیح کرد و طبق آنچه که مراکز جهانی لرزه نگاری هم نشان دادند مرکز این زلزله 25 کیلومتری فین در شمال بندرعباس است.

وی ادامه داد: در واقع زلزله دوقلو به فاصله یک دقیقه به بزرگی 6.3 و 6.4 رخ دادند که هر دوی آنها مرتبط با یک گسل بودند. امتداد این گسل پیشانی کوهستان زاگرس است که انتهای آن جنوب شرقی این گسل می شود.

دبیر کارگروه ملی زلزله با تاکید بر اینکه خوشبختانه جمعیت متراکمی در مرکز این زلزله وجود ندارد، گفت: طبق آمار و اطلاعات می توان گفت تقریبا 8 هزار نفر در محدوده شدت مخرب این زلزله واقع می شوند و برآوردهای دفتری ما نشان می دهد هزار واحد مسکونی در پی این زلزله دچار خسارت شده باشند.

بیت اللهی ادامه داد: این زلزله شعاع 60 کیلومتری را  تحت تاثیر خود قرار داده و حدود 60 روستا تحت تاثیر این زلزله قرار گرفته اند.

رییس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است استان های همجوار در خطر و معرض زلزله های دیگری باشند گفت: فعالیت های لرزی در امتداد یک گسل های خاص رخ می دهد و این فعالیت ها هم امر طبیعی و عادی محسوب می شود و به صورت روزمره لرزه هایی رخ می دهد که گاه این لرزه ها شدت بالایی دارند.

خواندن  کمبود تعرفه در کشور نداریم اما توزیع تعرفه اشکالاتی دارد

وی تاکید کرد: تجارب و دانش می‌گوید زلزله 6.4 شمال بندرعباس زلزله اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله بزرگتر بسیار ناچیز است چنانکه دیدیم پس از این زلزله های دو قلو، پس لرزه های 3 و 4 ریشتری هم رخ دادند.

بیت اللهی ادامه داد: این یک رخداد لرزه ای مستقل بوده و بسیار طبیعی است که در مناطق ساحلی به دلیل نرم بودن خاک ارتعاشات زلزله 6 ریشتری در بندرعباس را استان کرمان یا کشور امارات هم احساس کنند اما از آنجایی که این یک رخداد مستقل در پی فعالیت لرزه ای یک گسل مستقل رخ داده قطعا ارتباطی با استان های همجوار نخواهد داشت.


انتهای پیام/Source link