1494693 320

روسیه از «بمب خلاء» استفاده کرده است!

[ad_1]

1494693 320

 

به گزارش تابناک، ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: سازمانهای عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر گفتند، به نظر می‌رسد نیروهای روسی از مهمات خوشه‌ای که در سطحی گسترده ممنوع شده‌اند، در حمله به اوکراین استفاده کرده‌اند. عفو بین‌الملل آنها را به حمله به یک مرکز پیش‌دبستانی در شمال شرق اوکراین در حالی که غیرنظامیان در داخل آن پناه گرفته بودند، متهم کرد.

اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در آمریکا، پس از ملاقات با نمایندگان کنگره آمریکا به خبرنگاران گفت که روسیه در حمله به کشورش از یک سلاح گرمافشاری معروف به “بمب خلاء” استفاده کرده است.

مارکارووا پس از دیدار با این قانونگذاران گفت: “آنها امروز از بمب خلاء استفاده کردند. ویرانی که روسیه می‌خواهد به اوکراین وارد کند، بزرگ است.”

یک بمب خلاء یا سلاح گرمافشاری، اکسیژن هوای اطراف را می‌مکد تا انفجاری با دمای بالا ایجاد کند، که معمولاً موج انفجاری با مدت زمانی که به میزانی قابل توجه طولانی‌تر از یک بمب متعارف است، ایجاد می‌کند و می‌تواند بدن انسان را تبخیر کند.

این در حالی است که هنوز استفاده از سلاح‌های گرمافشاری در جنگ در اوکراین به طور رسمی تایید نشده است. شبکه سی.ان.ان گزارش داد که یکی از تیم‌هایش بعدازظهر شنبه، یک پرتابگر موشکهای گرمافشاری چندگانه روسی را در نزدیکی مرز اوکراین تشخیص داده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت، گزارش‌های مربوط به این مساله را دیده اما تاییدی در قبال استفاده روسیه از چنین سلاح‌هایی دریافت نکرده است. او در یک نشست خبری گفت: اگر چنین چیزی درست باشد، به طور بالقوه یک جنایت جنگی است. او اضافه کرد که سازمانهایی بین‌المللی هستند که چنین گزارشهایی را ارزیابی خواهند کرد و دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا “به دنبال مشارکت در گفتگو درباره آن است”.

خواندن  اینفوگرافیک | کلسترول خوراکی‌هایی که سالم و مفید هستند

سفارت روسیه در واشنگتن به درخواست‌ها برای اظهار نظر درباره این گزارشها پاسخ نداد.

مارکارووا گفت، اوکراین به طور فعال با دولت جو بایدن و کنگره آمریکا برای به دست آوردن تسلیحات بیشتر و تحریم‌های سخت‌تر علیه روسیه کار می‌کند.

او خطاب به خبرنگاران بعد از ترک این نشست اظهار کرد: آنها باید بهای سنگینی را بپردازند.

براد شرمن، یک نماینده دموکرات و از قانونگذاران شرکت کننده در این نشست گفت که اوکراینی‌ها خواستار ایجاد منطقه پرواز ممنوع توسط آمریکا بر فراز اوکراین شده بودند، اما او احساس می‌کند که چنین کاری بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند باعث تحریک به درگیری با روسیه شود.

عفو بین‌الملل گفته قوانین بشردوستانه بین‌المللی استفاده از سلاح‌های ذاتاً کورکورانه و بی هدف مانند مهمات خوشه‌ای را ممنوع می‌کند. انجام حملات کورکورانه که غیرنظامیان را می‌کشد یا مجروح می‌کند، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

[ad_2]

Source link