1412470 537

روایت دو تصویر حاشیه‌ساز کتب درسی


به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، سال گذشته ۲ تصویر از ۲ کتاب درسی دانش‌آموزان، حاشیه‌های فراوانی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرد.

اولین ماجرا به حذف کتاب قرآن در تصویر درس فارسی پایه اول دبستان باز می‌گردد؛ حذف تصویر کتاب قرآن به سند ۲۰۳۰ هم گره خورد و کار به جایی رسید که رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در سخنرانی‌های و جلسه‌های متعدد اعلام کرد که این سازمان مخالف سرسخت سند ۲۰۳۰ است و گفت: «بنده خصم آشکار و نهان سند ۲۰۳۰ هستم».

در تصویر کتاب فارسی اول ابتدایی سال ۹۸، کتاب قرآن در ردیف وسط یک میز تلویزیون قرار داشت که بنا به گفته رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی این موضوع با گلایه‌های همراه بود و عنوان شده بود که جای قرآن آنجا نیست و باید در جای برتر باشد.

1412471 787

بر همین اساس قرار شد جای جدیدی برای کتاب قرآن پیدا کنند اما چون جای مناسبی در تصویر یافت نشد و از طرف دیگر در صفحات دیگر همین کتاب، بارها و بارها به آیات قرآن توجه شده است، تصمیم گرفتند که کلا عکس قرآن را از این تصویر حذف کنند و به جای آن گلدان بگذارند.

اما همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، ماجرای این حذف تا آنجا پیش رفت که آموزش و پرورش متهم به اجرای سند ۲۰۳۰ شد.

1412472 476

*تغییر تصویر کتاب فارسی اول ابتدایی چگونه شد؟

حالا سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در کتاب فارسی پایه اول ابتدایی سال تحصیلی ۱۴۰۱ـ۱۴۰۰، تصویر مورد نظر را اصلاح کرده است.

در تصویر جدید میز تلویزیون را طوری طراحی کردند که در ردیف بالای آن، کتاب قرآن قرار گرفته است.

خواندن  ویدیو: لحظاتی از تمرین امروز تیم ملی زیر نظر اسکوچیچ

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این خصوص گفت: تصویر کتاب فارسی اول اصلاح شد و طراح تغییراتی داده است یعنی قرآن در بالای میز تلویزیون قرار گرفته است.

1412470 537

اما ببینم تغییر جلد کتاب ریاضی سوم دبستان که آن هم با حاشیه‌های زیادی همراه بود چه تغییری کرده است؟

در کتاب ریاضی سوم ابتدایی سال ۹۸، ۵ دانش‌آموز شامل سه دختر و ۲ پسر در کنار درختی در حال بازی بودند که در کتاب سال ۹۹، تصویر دو دختر حذف شد.

این موضوع آنقدر حساس شد که بحث‌های جنسیتی کشیده شد و عنوان شد که این موضوع نادیده گرفتن حق دختران است و این ادعاها در حالی بود که در تصویر جلد برخی کتب درسی همچنان دختران حضور دارند.

1412473 853

* جلد کتاب ریاضی سوم دبستان هم تغییر کرد

در کتاب ریاضی سوم دبستان هم تغییراتی ایجاد شده است و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره تغییر جلد کتاب پایه سوم ریاضی گفت: جلد کتاب ریاضی سوم دبستان با طراحی جدید ارائه شده است.

تصویر زیر، همان جلد کتاب ریاضی پایه سوم ابتدایی است که برای سال تحصیلی جدید یعنی ۱۴۰۱ـ۱۴۰۰ اینگونه طراحی شده است.

1412474 799Source link