رها سازی بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب آب از سد چشمه عاشق در 5 سال اخیر


رها سازی بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب آب از سد چشمه عاشق در 5 سال اخیر

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس گفت: از سال ۹۶ تاکنون ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب آب از سد چشمه عاشق نی ریز رهاسازی شده است.


به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای فارس، حمیدرضا دهقانی افزود: ماهیت احداث سد چشمه عاشق ،تامین آب شرب پایدار مردم منطقه و با رویکرد ایجاد اشتغال پایدار  است و این اولویت نیز تاکنون در دستور کار شرکت آب منطقه ای استان قرار داشته و رعایت شده است. 

دهقانی افزود: از سال ۹۶ ، هر سال به منظور استفاده بهینه از آب پشت سد و نیز در راستای کمک به تغذیه منابع آب زیرزمینی و همچنین مصارف کشاورزی ، عملیات متعدد رهاسازی آب از این سد بر اساس اولویت بندی انجام گرفته است. 

مدیرعامل آب منطقه ای فارس تاکید کرد: سیاست وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای استان در بحث رهاسازی آب از منابع سدهای استان تاکنون رعایت اولویت بندی تعریف شده از سوی وزارت نیرو بوده است که ما نیز بر این اساس به وظایف قانونی خود در قبال حقابه برها عمل کرده ایم.

دهقانی بیان کرد: سد  مخزنی چشمه عاشق از نوع بتنی RCC، با ارتفاع ۶۱ متر و حجم ۶۲ میلیون مترمکعب ساخته شده است. حوضه آبریز این سد دارای مساحتی بیش از ۴۶۰ کیلومتر مربع  و آبراهه اصلی از رشته کوه های مروارید با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰متر از سطح دریا در محدوده دو شهرستان نی ریز و داراب است.

دهقانی گفت: از آب خروجی حدود ۳۰ چشمه در بالادست این سد، رودخانه جاری و در منطقه ای به نام کویر گل نمک،دریاچه ای موقتی دارای آب شور تشکیل می شود که  برخی از اهالی در اطراف این دریاچه با حفر چاه و به دلیل عدم کیفیت آب آن کشاورزی محدودی داشته اند.

خواندن  کمک 30 میلیاردی همراه اول به پرسپولیس، استقلال در حال دریافت 20 میلیارد

وی افزود: شایان توجه هم است که نامگذاری روستاهای منطقه برحسب نام مالکین چاه‌ها از جمله: چاه حسین آباد، چاه حاجی آباد، چاه محمودآباد و… بوده که تشکیل شهرکی به نام وزیره داده اند.

وی ادامه داد: با بررسی سوابق کشاورزی منطقه پایین دست این سد به روشنی آشکار می گردد کلیه رژیم باغی و کشاورزی موجود قبل از احداث سد موردنظر، مبتنی بر رژیم آب زیرزمینی بوده است.

دهقانی ابراز کرد: حقابه برهای سد چشمه عاشق بر اساس مدارکی که به شرکت آب منطقه ای استان ارائه داده اند،شناسایی و مورد بررسی قرار گرفته اند. از سال ۹۶ تاکنون تقاضاهایی مبنی بر حقابه بر بودن کشاورزان پایین دست این سد شده  ولیکن هیچ گونه مدرکی در این خصوص به شرکت آب منطقه ای استان ارائه نشده است.


انتهای پیام/Source link