5653967

رئیس قوه مقننه : برای توسعه استانها نباید به بودجه عمومی اتکا کرد


 دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پیگیری مصوبات نظارت میدانی سال گذشته از استان چهارمحال و بختیاری با حضور استاندار و اعضای مجمع نمایندگان این استان با تاکید بر ضرورت توجه به استان‌های محروم عنوان کرد: این توجه برای نخستین بار در بودجه ۱۴۰۰ با محوریت محرومیت‌زدایی از استان‌های محروم مانند استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، ایلام و… رقم خورد و باید همین رویکرد در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز تکرار شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه پس از نظارت میدانی صورت گرفته به استان چهارمحال و بختیاری، برای تکمیل پروژه اتصال راه‌های ۲۵ هزار روستا و همچنین آبرسانی به ۷ هزار و ۱۳۸ روستا در یک دوره ۳ ساله اقدامات مهمی آغاز شده است، افزود: قوانین بودجه این ظرفیت را دارد که از محل تبصره ۱۴، ۱۶ و ۱۸ پیگیری‌های لازم برای توسعه و پیشرفت مناطق محروم نهایت بهره‌مندی انجام شود و این موضوع نیازمند پیگیری در استان نیز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره مسائل مربوط به آب نیز گفت: در این زمینه وزارت کشور باید با استفاده از ظرفیت ملی و بر مبنای عدالت و منافع مردم با رعایت پیوست‌های زیست محیطی و اجتماعی، اقدامات لازم به ویژه مصوبات قانونی را اجرایی کند تا منفعت آن نصیب مردم و کشاورزان شود.

وی با اشاره به سختی تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام در مناطقی همچون کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: به عنوان نمونه یک پروژه راه در این استان از حدود ۱۵ سال قبل تا به امروز هنوز به بهره‌برداری نرسیده و فقط در مرحله زیرسازی پیشرفت داشته که آن هم با اولین بارش برف و کولاک تخریب و مجدداً بودجه های سالانه صرف کار زیرسازی می‌شود، یعنی یک چرخه تکراری بدون نتیجه هر سال انجام می‌شود که باید این فرایند معیوب و ناکارآمد اصلاح شود.

خواندن  نوروزی: بر اساس قوانین جدید هزار نفر محکومان مهریه باید از حبس آزاد شوند

قالیباف با تاکید بر اینکه نباید فقط از ظرفیت بودجه‌های دولتی برای توسعه و آبادانی استان‌ها و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استفاده کرد، ادامه داد: چهارمحال و بختیاری ظرفیت‌های بالایی در حوزه های مختلف دارد و باید با ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذار، زمینه را برای استفاده از اعتبارات غیردولتی نیز فراهم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لازم است در برخی پروژه‌ها مثل پروژه اتصال راه آهن چهارمحال و بختیاری به خوزستان نگاه ملی داشته باشیم، تصریح کرد: یکی از پروژه‌هایی که سال آینده باید اعتبار ویژه‌ای برای آن در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفت، اتصال خط ریلی لردگان به استان خوزستان است.

قالیباف افزود: این پروژه باعث اتصال مسیر ریلی از استان اصفهان به خوزستان می‌شود و همه کشور از آن بهره‌مند می‌شوند، اگر همین پروژه در کنار اتصال راه جاده‌ای از اصفهان به خوزستان محقق شود، درآمدهای استان متحول خواهد شد.

گفتنی است، از جمله مهمترین موضوعات مطرح شده در این جلسه می‌توان به ضرورت تخصیص اعتبارات برای تکمیل پروژه‌های راه و راه‌آهن استان، چاره اندیشی برای معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در استان، تکرار مصوبات سفر نظارتی رئیس مجلس در بودجه ۱۴۰۱ کل کشور و تکمیل پروژه‌های آبرسانی به روستاهای استان که از مصوبات سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به چهارمحال و بختیاری بوده است، اشاره کرد.

۴۶Source link