d8afd986d8afd8a7d986d9bed8b2d8b4daa9db8c d8a8d987 d8aed8afd985d8aadb8c d984d988daa9d8b3 d8aad8a8d8afdb8cd984 d8b4d8afd987 d8a7 629f69c1e1858

دندان‌پزشکی به خدمتی لوکس تبدیل شده است/ افزایش سرانه دندان‌پزشک تا سال ۱۴۰۸

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ جلیل کوهپایه‌زاده دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درباره دسترسی عادلانه به دندان‌پزشک گفت: هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه به خدمات سلامت دهان و دندان است، برای رسیدن خدمات عادلانه به دست مردم یکی از راهکارها افزایش دندان‌پزشک یا رفع کمبودهاست. در مقایسه با کشورهای منطقه باید توجه داشت که کشورها آمارها را به سازمان جهانی بهداشت خوداظهاری می‌کنند و با ما مقایسه می شوند، نوع خوداظهاری‌ها با هم فرق می‌کند، به دلیل همین خوداظهاری، لبنان عدد بالایی در دندان‌پزشکی دارد.

وی ادامه داد: وضعیت شاخص‌های دهان و دندان ما مناسب نیست. ما باید برای این موضوع به دنبال راه حل باشیم. خدمات دندان‌پزشکی به خدمتی لوکس تبدیل شده است، در تهران با وجود تعداد مناسب دندان‌پزشک وضعیت سلامت دهان و دندان مردم مناسب نیست. شرایط مردم در جایی که خدمات سلامت تخصصی و فوق تخصصی عمومی دندان‌پزشکی مانند شهرهای بزرگ داریم، مناسب نیست.

کوهپایه‌زاده با اشاره به عدم پوشش بیمه‌ای خدمت دندان‌پزشکی و پرداختی از جیب مردم در حوزه خدمات دندان‌پزشکی گفت: بیمه‌ها پوشش مناسبی در خدمات دندان‌پزشکی ندارند و هیچ کمکی در پرداخت از جیب مردم در بخش دندان‌پزشکی انجام نمی‌دهند‌‌. بیمه‌ها باید در باقی خدمات دندان‌پزشکی ورود کنند تا هزینه‌ها تعادل پیدا کند. باید دانست که بازار سلامت بازار عرضه و تقاضای میوه نیست و نمی‌‌توانیم فکر کنیم با افزایش عرضه یا همان افزایش تعداد دندان‌پزشکان می‌توانیم تقاضا یا هزینه خدمات را تعدیل کنیم.

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ادامه داد: هر کاری یک قیمت تمام شده دارد، در ایران عموماً هزینه‌ها و تعرفه‌های ما واقعی نیست. واقعیت این است که باید برای ارائه خدمات به مردم فکری کنیم .مردم باید به خدمت مناسب دسترسی داشته باشند. یکی از راهکارها می‌تواند افزایش باشد اما دوستان ما در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بیشتر تمرکز بر دسترسی، تأمین منابع لازم و کاهش هزینه‌ها برای جیب مردم داشته باشند که از طریق بیمه قابل انجام است.

خواندن  پیامک هایی که بوی خون می داد!

کوهپایه‌زاده با بیان اینکه تا سال 1408 با افزایش ظرفیت دیده شده وزارت بهداشت به عدد مطلوب از نظر تعداد دندان‌پزشک به جمعیت خواهیم رسید، گفت: ما همواره در این زمینه که باید هر کاری را بر اساس اصول به جلو پیش ببریم بحثی نداریم. ظرفیت تعداد دانشکده دندان‌پزشکی ما در سال 78، هجده دانشکده بوده است که الان به حدود بالای 40 دانشکده در بحث آموزش رسیده‌ایم.

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: پیش‌بینی ما این است با افزایش ظرفیتی که در نظر گرفته‌ایم در سال 1408 به 6 دندان‌پزشک به نسبت 10 هزار نفر جمعیت برسیم که به سرانه دندان‌پزشک کشورهایی مانند آمریکا زیاد هم دور نیست، ما منابعی برای افزایش ظرفیت و به تبع آن تربیت دندان‌پزشک نداریم و نظام آموزشی در وزارت بهداشت امروز 50 درصد کسری بودجه دارد اگر منابع موجود و میزان افزایش ظرفیت را کنار هم بگذاریم؛ می‌توانیم بهتر قضاوت کنیم، ما اگر زیرساخت و منابع لازم را داشته باشیم، برای آن برنامه نیز داریم.

انتهای پیام/