d8add985d984d987 d8b3d8a7db8cd8a8d8b1db8c d8a8d987 d8b4d987d8b1d8afd8a7d8b1db8c d8aad987d8b1d8a7d986 d8a7d8b2 d986d988d8b9 d8afd988d985 629f69e135b5c

حمله سایبری به شهرداری تهران از نوع دوم بود

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی عباسی در جریان شصت‌و‌هشتمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری به شهرداری تهران مبنی بر لزوم اجرای سند راهبردی پدافند غیرعامل شهری و ایجاد ظرفیت‌های سایبری (انسانی و فنی) به‌ منظور بازدارندگی و آمادگی برای تطابق و تاب‌آوری در شرایط متغیر و پویای سایبری، اظهار کرد: در سال‏‌های اخیر کشور ما با اشکال تازه و جدیدی از حملات سایبری مواجه شده و بیم آن می‏‌رود که این حملات تداوم پیدا کند.

وی افزود: عملی شدن برخی حملات سایبری به مراکز حساس کشور مانند حمله به سامانه سوخت و پمپ بنزین‌ها به دنبال حملات سایبری به مراکز هسته ای و هک شدن سایت‌های اینترنتی مراکزی مانند هواپیمایی ماهان گویای آن است و بازدارندگی سایبری را بیش از پیش با اهمیت کرده است.

عباسی با بیان اینکه حملات سایبری در لیست خطرات جهانی رتبه پنجم را در سال 2020 به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: جلوگیری از آسیب در فضای سایبری، سازوکار‌های لازم را می‌طلبد. کارآمدی در عرصه سایبری مستلزم شناخت دقیق حوزه آفندی و پدافندی و تدوین راهبرد‌هایی بر اساس نظریه پایه بازدارندگی در فضای سایبری است که متأسفانه مورد غفلت واقع شده است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه با توجه به شهرنشینی حدود 75 درصد جمعیت کشور، اهمیت توجه ویژه به پدافند غیرعامل مردم محور و ارتقای تاب‌آوری شهری دو چندان می‌شود، افزود: اهمیت فضای سایبر در نظر رهبر انقلاب به حدی است که می‌فرمایند: «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم» که این بیانات اهمیت فضای مجازی را به عنوان بخش مهمی از فضای سایبر را نشان می‌دهد. مقام معظم رهبری در ابتدای سال 99 و در سخنرانی نوروزی نیز خطاب به ملت ایران فرمودند: «امروز قوت در فضای مجازی حیاتی است؛ امروز فضای مجازی حاکم بر زندگی انسان‌ها است در همه دنیا؛ و یک عده‌ای همه کارهایشان را از طریق فضای مجازی پیش می‌برند؛ قوت در این زمینه حیاتی است. یا مثلاً قوت در زمینه بهداشت و درمان حیاتی است؛ که بحمدالله در این زمینه محققان و پزشکانمان و کسانی که در این راه خبره هستند کار زیادی انجام داده‌اند».

عباسی با بیان اینکه به دلیل گستردگی حملات سایبری و آثار آن، دربرگیری آن دو حالت است، تصریح کرد: حملات به مراکز محدود که ارزش امنیتی دارد و حملاتی که گستردگی بالا دارد و هدف اختلال در زندگی روزمره مردم است. حمله سایبری به تاسیسات هسته‌ای تجربه شده در کشور از نوع اول و حمله به سامانه سوخت و پمپ بنزین‌ها و اخیرا سامانه‌های شهرداری تهران از نوع دوم است. با وجود تاکیدات در قوانین و اسناد بالادستی از جمله برنامه ششم توسعه کشور تحقق تکالیف ماده 107 و 109 آن برنامه در بعد دفاعی آنگونه که باید عملی نشده است.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 107 قانون برنامه ششم در جهت افزایش ظرفیت های قدرت نرم و دفاع سایبری و تأمین پدافند و امنیت سایبری برای زیرساخت های کشور، طرح جامع دربرگیرنده توسعه قدرت نرم دفاعی و سایبری و مقابله با جنگ نرم با مشارکت ستاد کل نیرو‌های مسلح و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در سال اول اجرای قانون برنامه تهیه می‌شود و پس از تصویب شورای عالی فضای مجازی از سال دوم اجرای این قانون به اجرا در می‌آید.

عضو شورای شهر تهران گفت: همچنین بر اساس ماده 109- قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است مطابق مصوبات شورای عالی فضای مجازی و هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل اقدامات ذیل را به عمل آورد:الف ـ ایجاد سامانه پدافند رایانیکی (سایبری)ب ـ افزایش سطح آموزش رایانیکی (سایبری) مدیران و کارکنان دستگاه های اجرائی به منظور جلوگیری از نفوذ و مختل نمودن سامانه (سیستم)‌های نرم افزاری دستگاه ذیربط و توسعه آمادگیها، میزان تحقق این تکالیف نیز در هاله ای از ابهام است.

عباسی با بیان اینکه سند راهبردی پدافند سایبری کشور ابلاغ شده که براساس چشم‌انداز تعریف شده در این سند، شکل‏‌گیری نظام پدافند سایبری هوشمندانه، انحصاری، ابتکاری، عمیق، لایه به لایه، بـومی و پیشگیرانه، شبکه‌ای، گسترش یافته و سلسله مراتبی، چابک و منعطف مورد نظر است و راهبردهای تحقق این نظام در 25 بند مشخص شده که از جمله مهمترین راهبردها “طراحی پیاده سازی و اجرای نظام پدافند سایبری درمقابل تهدیـدات و حمـلات سـایبری بـا ویژگی بومی‌سازی فرآیندها، نظامات و استانداردها، پروتکل‌ها، رویه‌ها و روال‌ها”، “ساماندهی و ارتقاء دانشی و بکارگیری منابع انسانی متخصص در حوزه پدافند سایبری” و “فعال‌سازی قرارگاه پدافند سایبری و اجرایی کردن نظامات پدافند سایبری” است، گفت: از شهرداری تهران انتظار می‌رود که حسب تکالیف این سند بالادستی اقدامات لازم در این خصوص به انجام می‌رسید که اینکه شاهد بازدارندگی سایبری می‏‌بودیم. با توجه به اینکه شهرداری تهران یک نهاد خدمات رسان است. ضرورت دارد موضوع پدافند غیرعامل به طور عام در تمام حوزه‌های ماموریتی و در حوزه سایبری به طور ویژه و به‌ عنوان یک اولویت اصلی و اساسی مورد توجه قرار گرفته و ایجاد و استفاده از همه ظرفیت‌های سایبری (انسانی و فنی) به‌ منظور آمادگی برای تطابق و تاب‌آوری در شرایط متغیر و پویای سایبری در دستور کار قرار گیرد.

عضو شورای شهر تهران در پایان گفت: براساس بند 3 ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات بعدی آن، در راستای توسعه قدرت نرم دفاعی و کارآمدی در عرصه سایبری مدیریت شهری تهران نسبت به اجرای سندهای بالادستی از جمله سند راهبردی پدافند غیرعامل شهری و ایجاد ظرفیت‌های سایبری (انسانی و فنی) به‌ منظور بازدارندگی و آمادگی برای تطابق و تاب‌آوری در شرایط متغیر و پویای سایبری از شهردار تهران می‌خواهم تا دستور انجام اقدامات لازم صادر و عقب‌ماندگی‌های جبران و نتایج اقدامات به شورای شهر منعکس کند.

خواندن  مهدی طارمی در ترکیب اصلی پورتو مقابل بنفیکا

انتهای پیام/