جزئیات جدید از سرقت صندوق امانات بانک ملی


جزئیات جدید از سرقت صندوق امانات بانک ملی

رییس پلیس آگاهی کشور با بیان اینکه سرقت از بانک ملی سرقت حرفه ای و پیچیده بود، گفت: امنیت ساختمان بانک به اندازه کافی نبوده قفل‌هایی ساده در حد ساختمانی ساده در در ورودی بکار گرفته شده است. همچنین ارتباط سامانه امنیتی بانک نیز با پلیس برقرار نبوده است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار محمد قنبری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به تشریح ابعاد سرقت از صندوق امانات بانک ملی پرداخت و گفت: این سرقت یکی از سرقت‌های پیچیده بود و در ایام تعطیل اتفاق افتاد. سارقین حرفه ای از در ورودی پارکینگ وارد شده، تجهیزات ایمنی را قطع کردند و با تخریب دریچه امانات با هوا و گاز ۱۶۷ صندوق امانت از ۲۵۰ صندوق را به سرقت بردند و از بانک خارج شدند.  

وی با بیان اینکه پلیس با استفاده از اطلاعات خوب با دقت بسیار بالا و با بهره‌مندی از تجهیزات هوشمندسازی پلیس و بکارگیری همه داده‌ها توانست مجرمین را پیدا و دستگیر کند، ادامه داد: در کشف جرم باید فرایندی طی شود و با دستور ویژه فرماندهی کل برای سرعت‌بخشی این موضوع در دستور کار ما قرار گرفت. این سرقت پیچیده بود و سارقین نیز حرفه ای بودند. سارقین سعی کردند ردی بجا نگذراند و پلیس با استفاده از اطلاعاتی که از صحنه جرم برداشته شد و تجزیه و تحلیل داده‌ها به همراه امکانات و ظرفیت‌های فوق العاده فاتب توانست سارقین را دستگیر کند.  

رییس پلیس آگاهی کشور با تاکید براینکه ما صبح روز دوشنبه از این سرقت مطلع شدیم و سرقت  پنجشنبه شب اتفاق افتاده بود، تصریح کرد: این اتفاق نیز توسط بانک به ما اعلام شد. سرقت در فضای داخل بانک اتفاق افتاد و سامانه امنیتی بانک نیز به پلیس وصل نبود در حالی که باید سامانه امنیتی بانک با پلیس هماهنگ می‌شد. سامانه امنیتی باید به شکلی باشد که با قطع یک سیم از دسترس خارج نشود. 

خواندن  ⁠پیام تبریک مدیرعامل فولاد مبارکه به‌مناسبت سالروز ولادت حضرت زهرا(س)

وی ادامه داد: عملیات پیچیده کشف سارقین در کمترین زمان به نتیجه رسید و در کمتر از ۴۸ ساعت هویت آن‌ها با استفاده از سامانه‌های هوشمند تقاطع گیری دیتا فاش شد. عملیات اصلی توسط پلیس آگاهی فاتب انجام شد، هدایت ستادی با همکاری پلیس آگاهی فراجا بود و سازمان اطلاعات نیز مسئولیت تحلیل اطلاعات را بر عهده داشت. همچنین پلیس بین الملل نیز مسئولیت رهگیری سارقین در خارج از مرزهای کشور را با هماهنگی با پلیس آن کشور به عهده داشت. 

رییس پلیس آگاهی فراجا با بیان اینکه دو نفر از سارقین که یکی با خانواده به خارج از کشور رفته بود  دستگیر شدند، تصریح کرد: قطعا قصور امنیتی وجود داشته و ابتدایی ترین امکانات نیز در در ورودی وجود نداشت. در ورودی بانک مانند دری ساده بوده است که به سادگی باز شده و گاوصندوق با هواگاز کوله ای بریده شده است. البته ما یک ماه پیش درباره این موضوع به بانک تذکر داده بودیم. باید تمهیداتی اتخاذ شود که در آینده این مشکلات وجود نداشته باشد.  

قنبری اضافه کرد: باید به پلیس تبریک گفت که در زمانی که برای اموال مردم دغدغه وجود داشت تمام قد پای کار بود. همچنین حفاظت بانک‌ها به عهده خودشان است و ما امنیت عمومی را تامین می‌کنیم.  اصلا چیزی به عنوان گشت کشیک بانک وجود ندارد.  پلیس در این زمینه مشاوره می‌دهد و بازدید می‌کند. پیام این واقعه تقویت ایمنی سایر مراکز است. پرونده نیز هنوز به اتمام نرسیده و تمام زوایا مورد بررسی قرار می‌گیرد. ۸۰ ۹۰ درصد تحقیقات انجام شده  و تا اینجای کار هیچگونه دلیل و مدرکی دال بر تبانی وجود نداشته است.  

خواندن  ببینید | گشتی در آرامگاه یعقوب لیث صفاری در دزفول

وی در ادامه اظهار کرد: سارقین اصلی ۴ نفر بودند. افرادی که دستگیر شدند مرتبط به سارقین اصلی بودند که تعدادی از اموال مسروقه را در اختیار داشتند.  برخی نیز سارقین اصلی را به فرودگاه رساندند و یا اقدامات قبلی و بعدی سرقت را تسهیل کردند. ماموران ما از طریق دوربین‌های شهری اطلاعات ذی قیمتی کسب کردند. دو عضو اصلی سرقت نیز که الان خارج از کشور هستند دستگیر شدند و مراحل انتقال را می‌گذرانند. این دو نفر قبلا سابقه سرقت در شمال کشور را داشتند و بقیه افراد حاضر در این سرقت سارقین معمولی بودند.  

رییس پلیس آگاهی فراجا تاکید کرد: ما با توجه به استانداردهای بین المللی مشکل امنیتی نداریم و نباید ذهن مردم مشغول این مسائل باشد.


انتهای پیام/Source link