1440740 985

توافق آمریکا و ترکیه به منظور مدیریت اختلافات


1440740 985

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، امیلی هورن سخنگوی مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد سالیوان و ابراهیم کالین در مورد طیف وسیعی از مسائل منطقه‌ای از جمله افغانستان، خاورمیانه، قفقاز جنوبی و مدیترانه شرقی و همچنین روابط دفاعی گفتگو کردند.

به گفته سخنگوی مشاور امنیت ملی آمریکا، دو طرف همچنین در خصوص اهمیت تداوم گفتگو برای مدیریت اختلافات و حفظ روابط سازنده دوجانبه توافق کردند.
رجب طیب ارودغان رئیس جمهوری ترکیه که پیش از این در واکنش به بیانیه مشترک سفیران ده کشور غربی در حمایت از یک شخصیت سیاسی در زندان، آن‌ها را تهدید به اخراج کرده بود، از موضع خود عقب نشینی کرد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از “فرانس ۲۴” دوربرگردان اردوغان پس از انتشار بیانیه از سوی سفیران آمریکا و چندین کشور غربی دیگر مبنی بر احترام به کنوانسیون سازمان ملل و عدم دخالت در امور داخلی کشور میزبان، اتفاق می‌افتد.

اردوغان پس از دیدار چند ساعته با کابینه خود با موضوع تنش دیپلماتیک با کشور‌های غربی اعلام کرد: سفرا درس خود را آموخته‌اند و از این به بعد احتیاط بیشتری خواهند کرد.
وی در پیامی تلویزیونی گفت: هدف ما مطلقاً ایجاد بحران نیست، بلکه هدف ما محافظت از عزت، غرور و حقوق حاکمیتی ترکیه است.
رییس جمهوری ترکیه روز شنبه گفت که دستور اخراج سفیران ۱۰ کشور را که خواستار آزادی “عثمان کاوالا” از مخالفان دولت آنکارا شده بودند، صادر کرده است.
سفیران ۱۰ کشور آلمان، نیوزلند، نروژ، دانمارک، فرانسه، هلند، کانادا، سوئد، فنلاند و آمریکا دوشنبه پیش (۲۶ مهر) در بیانیه‌ای خواستار آزادی عثمان کاوالا، از مخالفان دولت ترکیه شده بودند.
به گفته تحلیلگران در صورت اخراج این سفیران، روابط ترکیه با سایر کشور‌های عضو ناتو با تنش زیادی مواجه می‌شد.
در همین حال، روز دوشنبه لیر ترکیه که در روز‌های اخیر در مقایسه با دلار ارزش خود را از دست داده بود، به اخبار کاهش تنش دیپلماتیک ترکیه با کشور‌های ترکیه واکنش مثبت نشان داد.
کاوالا که منتسب به یک خانواده مشهور و ثروتمند است در اصل متهم است که یکی از صحنه گردانان رخداد‌های موسوم به “گزی” در سال‌های قبل در دوران نخست وزیری طیب اردوغان و ریاست جمهوری عبدالله گل است.
به گفته بسیاری ناظران این تظاهرات که از سوی دولت وقت سرکوب شد یک نقطه شکست در ارتباط حاکمیت حزب عدالت و توسعه و در راس آن طیب اردوغان با گروه‌های مختلف از جمله گروه فتح الله گولن بود.

خواندن  لیست تیم‌ملی ازبکستان با ستارگان سرخابی‌ها/عکسSource link