تاثیر مستقیم رها سازی آب از سوی افغانستان بر معیشت مردم/ با دیپلماسی فعال می‌توانیم منافع مردم را تأمین کنیم


تاثیر مستقیم رها سازی آب از سوی افغانستان بر معیشت مردم/ با دیپلماسی فعال می‌توانیم منافع مردم را تأمین کنیم

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: رهاسازی آب به سوی استان سیستان و بلوچستان از سوی کشور افغانستان تاثیر مستقیمی هم بر معیشت مردم و هم شرایط زیست محیطی دشت سیستان که با چالش های زیادی مواجه است خواهد گذاشت.


معین‌الدین سعیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در این‌باره اظهار داشت: طبق آخرین شنیده‌ها قرار بود  برای تامین حق آبه کامل ایران، کشور افغانستان اجازه بدهد که آب بند کمال خان بر روی کشورمان باز باشد.

وی ادامه داد: بر اساس توافق نامه‌ای  که سال 51 بین ایران و افغانستان منعقد شد دولت افغانستان موظف شد برای رودخانه هیرمند و دریاچه هامون حق آبه در نظر بگیرد که متاسفانه در ادوار گذشته در مسیر رودخانه هیرمند سد کمال‌خان را ایجاد کردند و اجازه رهاسازی آب را از این سد به سمت کشور ایران نمی‌دادند.

 سعیدی ادامه داد: با بارندگی‌ها در افغانستان و همچنین پیگیری‌هایی که از سوی مجموعه وزارت  خارجه، وزارت نیرو و استانداری سیستان و بلوچستان و برگزاری جلسات با طرف افغانستانی توافق کردند تا وقتی که آب جریان دارد دریچه‌های سد کمال خوان را کما‌کان به سوی ایران باز بگذارند که آب در حوزه هامون و هیرمند جاری باشد و از این طریق حق آبه ایران به طور کامل پرداخت شود. 

وی گفت: رهاسازی آب به سوی استان سیستان و بلوچستان از سوی کشور افغانستان تاثیر مستقیمی هم بر معیشت مردم و هم شرایط زیست محیطی دشت سیستان که با چالش‌های زیادی مواجه است خواهد گذاشت.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اضافه کرد: بادهای 120 روزه سیستان که یکی از دلایل آن شرایط خاص اقلیمی است با جاری شدن آب به مجموعه حوزه سیستان قطعا بسیاری از چالش های حوزه محیط زیستی بر اثر این ورزش باد را مرتفع خواهد کرد. 

خواندن  بشنوید | حسین اسلامی: امیدوارم موافقان طرح صیانت گوش‌هایشان را نبندند!

سعیدی ادامه داد: در بخش کشاورزی هم با توجه به اینکه پروژه 46 هزار هکتاری دشت سیستان را داشتیم و متاسفانه در این پروژه یک‌سری خلأهای جدی در تامین منابع آبی وجود داشت پیش‌بینی می‌شود با جاری شدن آب از طرف افغانستان به سمت استان بسیاری از مشکلات تامین بخش کشاورزی تأمین خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر طرف افغانستانی راضی به رهاسازی حق آبه ایران نباشد در استان منبع پایدار آب نخواهیم داشت. خوشبختانه هم اکنون با این اتفاقی که افتاد بخش از دغدغه های کشاورزان ما در کوتاه مدت در بحث تامین منابع آبی حتما مرتفع می‌شود.

سعیدی عنوان کرد: براساس آماری که دارم از 4 دریچه اصلی بند کمال‌خان در کشور افغانستان فعلا فقط 2 دریچه را باز کرده‌اند و چون در مسیر رودخانه لایروبی نشده در پایین دست این سد مقداری سرعت انتقال آب به سوی ایران پایین است.

وی اظهار داشت: مشکلات  احداث سد کمال‌خان در افغانستان در محل ورودی انتقال آب به کشور ایران مربوط به دولت عبدالغنی است و ربطی به شرایط فعلی افعانستان ندارد و طالبان ندارد. کشور ما به هرحال باید دیپلماسی آب خودش را فعال بکند فارغ از اتفاقاتی که در حوزه  افغانستان دارد اتفاق می‌افتد، فکر می کنم با فعالیت‌های دیپلماتیکی که در دیپلماسی آب صورت گرفته تا حدود زیادی  طرف افغانستانی متقاعد شده است که حق آبه ایران را بپردازد.

سعیدی افزود: به نظرم شرایط سیاسی افغانستان می تواند برای ما فرصتی باشد که با یک دیپلماسی فعال بتوانیم منافع مردم خودمان را تامین کنیم. با توجه به ضرورت ایجاد منابع پایدار تامین آب در حوزه سیستان الان اتفاقاتی افتاده و کارهای بزرگی هم دارد شکل می‌گیرد. مانند حفر چاه‌های ژرف اما این هم با توجه به میزان دبی آن محدود است و چاره‌ای جز انتقال آب از دریای عمان به تمامی استان سیتان و بلوچستان  جهت تامین منابع پایدار نداریم.                   

خواندن  مصالح ساختمانی هفتگی گران می‌شوند/ ساخت پروژه نهضت ملی طولانی‌تر از مسکن مهر


انتهای پیام/Source link