تأکید نماینده ایران بر توقف تسلیحاتی کردن فضای ماورای جو توسط آمریکا


تأکید نماینده ایران بر توقف تسلیحاتی کردن فضای ماورای جو توسط آمریکا

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل سیاست آمریکا برای تسلیحاتی کردن فضای ماورای جو را مانعی برای ارتقای رویکرد خلع سلاحی و امنیت بین‌المللی خواند و بر توقف چنین روندی تاکید کرد.


به گزارش ایلنا، در سومین جلسه عمومی کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل با حضور رئیس و نمایندگان کشورهای عضو،  زهرا ارشادی، سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل، بیانیه ایران را در رابطه با هر دو موضوع دستورکار سال جاری کمیسیون ارائه کرد.

وی با اشاره به بحران‌های ژئوپلیتیک جاری در جهان و خطر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای گفت: به ویژه خطر اخیر با توجه به مسابقه تسلیحاتی و نوسازی زرادخانه‌های هسته‌ای کشورهای هسته ای در بستر تکنولوژی‌های جدید در حال شدت گرفتن است.

این دیپلمات ارشد ایران با انتقاد از افزایش بودجه تسلیحاتی کشورهای هسته‌ای و پایین آوردن سطح آستانه کاربرد سلاح هسته‌ای، هر گونه تهدید به کاربرد این سلاح‌های غیرانسانی را رد کرد.

ارشادی با انتقاد از سیاست‌های مربوطه آمریکا و انگلیس، چنین روندی را غیر قابل قبول و برخلاف تعهدات کشورهای هسته‌ای طبق ماده شش ماده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای دانست.

وی با بیان اینکه آنچه جامعه بین‌المللی بدان نیازمند است، اراده سیاسی قدرت‌های هسته‌ای برای توافق درخصوص یک برنامه اقدام برای انهدام سلاح‌های هسته‌ای در چارچوب زمانی مشخص است، اظهار داشت: در این راستا، هر گونه تحقیق و توسعه، آزمایش، تولید سلاح‌های هسته‌ای و سیستم‌های پرتاب آنها باید متوقف شده، کشورهای هسته‌ای از تلاش برای نوسازی زرادخانه‌های هسته‌ای خود دست برداشته و سیاست‌ها و دکترین‌های خود را نیز در این راستا اصلاح کنند. 

خواندن  محسن رضایی سالروز آزادسازی مهران را گرامی‌ داشت

معاون نمایندگی ایران افزود: موضع اعلامی کشورهای هسته‌ای مبنی بر اینکه جنگ هسته‌ای برنده ندارد و نباید اتفاق بیفتد، باید با اقدامات عملی همراه شود. 

ارشادی با اشاره به دو نشست موفق کنفرانس سالانه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، از جامعه جهانی خواست برای عضویت رژیم‌صهیونیستی در معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و قبول بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار وارد کنند. 

در رابطه با فضای ماورای جو نیز، معاون نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل با تاکید بر اینکه فضای ماورای جو یک میراث مشترک بشری است، بر لزوم استفاده صرفا صلح‌آمیز آن به نفع همه کشورها و صرف‌نظر از سطح توسعه تکنولوژیکی و اقتصادی آنها تاکید کرد.

وی جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو را برای صلح و امنیت بین المللی حائز اهمیت خواند که باید از طریق یک سند حقوقی الزام‌آور و دارای قابلیت راستی‌آزمایی، در کنفرانس خلع سلاح تدوین شود. 

ارشادی از سیاست آمریکا برای تسلیحاتی کردن فضای ماورای جو به عنوان مانعی در ارتقای رویکرد خلع سلاحی و امنیت بین‌المللی یاد کرده و بر توقف چنین روندی تاکید کرد. 

گفتنی است در پایان نسبت به برخی اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران توسط انگلیس، رژیم صهیونیستی و عربستان پاسخ داده شد.

جلسه سالانه کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل پس از سه سال وقفه پیاپی به دلیل عدم همکاری آمریکا جهت صدور ویزای هیأت روسیه، در نهایت با برطرف شدن این مشکل، روز دوشنبه مورخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ برای بحث  و صدور توصیه‌های لازم در خصوص خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای و نیز اعتمادسازی در راستای منع مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو شروع به کار کرد.

خواندن  وصف علی(ع) با اقتباس از اولین غزل حافظ

این کمیسیون کار خود را به مدت سه هفته ادامه داده و توصیه‌های مربوطه را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد.


انتهای پیام/Source link