1626184084 images

بی آبی گله‌های مولد را به سلاخ خانه‌ها می‌برد/ خشکسالی ؛ عامل کمبود پروتیئن و لبنیات در استان


بی آبی گله‌های مولد را به سلاخ خانه‌ها می‌برد/ خشکسالی ؛ عامل کمبود پروتیئن و لبنیات در استان

رئیس اتاق بازرگانی زنجان ، گفت: اخبار مربوط به صنعت دامداری حکایت از فروش و ذبح گله‌های مولد دامداری‌ها و گله‌داران، به دلیل کمبود علوفه در مراتع و بروز خشکسالی در استان زنجان دارد.

به گزارش ایلنا از زنجان، بر اساس گزارش ها و ارزیابی های صورت گرفته، به صورت کلی از ۱۱.۲  میلیون هکتار اراضی کشاورزی در ۳۰ استان کشور که دچار خسارت 67 هزار میلیارد تومانی شده اند ، ۴۳ درصد از آن  به افت تولیدات بخش زراعی، ۲۶ درصد کاهش تولیدات باغی، ۱۳ درصد افت تولیدات آبزی پروری و محصولات دام و طیور، ۱۱ درصد کاهش تولید علوفه مراتع، ۴ درصد خسارت در زمینه زیرساخت های انتقال آب، استخرهای آب، لوله گذاری ها، قنوات و چشمه سارها و ۳  درصد نیز مربوط به تامین آب و علوفه مورد استفاده دام عشایر مربوط  بوده است.

استان زنجان، به لحاظ موقعیت و قرارگیری در منطقه نیمه خشک، دارای سالانه میزان بارندگی  کمتر از 250 میلی‌متر است  که در کنار آن برداشت غیرمجاز آب از منابع آبی زیرزمینی شرایط دشت‌های استان را بحرانی‌تر کرده است.

unnamed

کشاورزان  روستای بولاماجی از توابع بخش مرکزی شهرستان زنجان، واقع در 17کیلومتری شرقی این شهرستان، با اشاره به کم آبی مزارع خود در سال‌های اخیر گله‌مند قطعی بیش از اندازه آب شرب اهالی هستند.

مردم روستای ماری در غرب زنجان، نیز که به دلیل نبود زمین‌های مسطح از طریق دامداری امرار و معاش می کنند نگران کم شدن آب تنها رودخانه خروشان وسط روستای خود، در تابستانها هستند.

علی محمد نادر خانی، معاون شرکت آب و فاضلاب استان زنجان، در این زمینه با اشاره به  ادامه وضعیت بحرانی خشکسالی دراستان زنجان ، گفت: 122 روستا در استان زنجان با مشکل آب شرب مواجه هستند.

رودخانه-قزل-اوزن

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان زنجان، افزود: خشکسالی در استان زنجان، تداوم دارد.

مصطفی طاهری، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، نیز پیش تر گفته بود در حال حاضر رود قزل ( اوزن طارم )خشک شده و محصولات در شهرستان طارم در حال از بین رفتن است.

خواندن  قطع گسترده آب در کرج و فردیس

به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، محصولات استراتژیک و ویژه‌ای در شهرستان طارم کشت می‌شود که اکنون نیازمند آب و آبیاری است.

علی یگانه فرد، رئیس اتاق بازرگانی زنجان، نیز در این خصوص با خبرنگار ایلنا در زنجان، گفت: کم آبی و نبود بارش باران باعث  کاهش  سطح کشت و میزان تولید محصولات کشاورزی در محصولاتی چون سیر و زیتون شده است.

گزارش ها حکایت  از فروش گله های استان، بویژه دامهای مولد توسط دامداری‌ها و گله داران به دلیل کمبود علوفه در مراتع و خشکسالی دارد.

 

f4198fcf-e08b-4d54-b7b2-7c0b5ecd1814

رئیس اتاق بازرگانی زنجان، گفت: کاهش بارش ها برداشت زودتر از موعد سیر را در پی داشته که موجب کاهش کیفیت محصول، کوچک تر شدن ابعاد محصول تولیدی و کاهش حدودی 20 درصدی سطح زیرکشت و 12 درصدی تولید این محصول شده است.

  یگانه فرد، تاکید کرد: برای عبور از بحران خشکسالی تخصیص آب در حوزه های بحرانی اولویت بندی شود که در این زمینه متولیان امر می توانند با اولویت بندی تخصیص آب را در حوزه های بحرانی، به ترتیب کشت های گلخانه ای، باغات و زراعت آبی محصولات اساسی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی، از دیگر راهکارهای موجود در این بخش را تبدیل کشت در محیط های باز به کشت های گلخانه ای با افزایش بهره وری در مصرف آب و تولید، بر صادرات و معیشت پایدار کشاورزان نیز تاثیرگذار عنوان کرد.

81655039-6534825

رئیس اتاق زنجان، در پایان سخنان خود، یادآور شد: کاهش میزان تولید محصولات کشاورزی پیامدهایی از جمله کاهش حجم صادرات محصولات تولیدی را نیز در پی دارد که بر این اساس نیاز به واردات برخی از محصولات در کشور احساس خواهد شد و در برخی از اقلام دیگر نیز نیاز به افزایش واردات محصولات خواهد بود که جهت پیشگیری از مشکلات در آینده از هم اکنون باید راهکارهایی را مدنظر قرار داد.

خواندن  انتخابات در نظام‌اسلامی مبنای مردم سالاری‌دینی است

گزارش: زهرا ملاباباییSource link