1629003765 unnamed file

به اواخر مبارزه با ملخ‌های بومی در کشور رسیده‌ایم/ بیشترین سطح مبارزه در استان خوزستان بود/ پاییز و زمستان وضعیت نرمال است


به اواخر مبارزه با ملخ‌های بومی در کشور رسیده‌ایم/ بیشترین سطح مبارزه در استان خوزستان بود/ پاییز و زمستان وضعیت نرمال است

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه به اواخر مبارزه با ملخ‌های بومی در کشور رسیده‌ایم، پیش بینی کرد: در پاییز و زمستان وضعیت نرمال خواهد بود چراکه زیستگاه پاییزه ملخ صحرایی ایران نیست.


مسعود لطیفیان در گفت‌و‌گو با ایلنا درباره آخرین وضعیت آفت ملخ در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر در حال مبارزه با دو نوع آفت ملخ شمال ملخ‌های مهاجم صحرایی و ملخ‌های بومی هستیم. 

وی ادامه داد: سطح مبارزه با ملخ مهاجم صحرایی در سالجاری تاکنون در سطحی بیش از  ۱۹ هزار هکتار (۹۷۲۶ بالدار و ۹۴۴۷ پوره) انجام شده است که به ترتیب بیشترین مبارزه در استان خوزستان، بوشهر و ایلام بوده است.

وی سطح مبارزه در استان خوزستان را بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار، بوشهر را ۵ هزار و ۹۹۰ هکتار و ایلام را ۴۵۰ هکتار عنوان کرد. 

لطیفیان تصریح کرد: سطح ردیابی و دیده بانی نیز از مهر سال گذشته تاکنون در حدود ۲۳ میلیون ۸۰۰ هزار هکتار انجام شده و ادامه دارد. 

وی با تاکید بر اینکه درحال حاضر وضعیت ملخ‌های صحرایی در ایران آرام است، افزود: در سطح جهان نسبت به ۳ سال گذشته جمعیت ملخ صحرایی کاهش داشته و این موضوع می‌تواند به دلایل متعدد از جمله گسترش و انجام عملیات ردیابی و مبارزه، کاهش بارندگی و از بین رفتن دستجات تخم آفت و خشک شدن مراتع و مناطق کانونی ملخ صحرایی باشد.

لطیفیان ادامه داد: همچنین خاک بدون رطوبت و گرمای حدود ۴۵ درجه از دیگر‌ دلایل کاهش جمعیت این آفت مهاجم است.

وی با اشاره به آخرین گزارشات فائو اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشات فائو، ملخ‌های صحرایی در برخی مناطق کانون تابستانه در کشورهای شاخ آفریقا از جمله اتیوپی، سومالی، جیبوتی، یمن و سودان مشاهده و زاد و ولد می‌ کند، اما تراکم جمعیت آنها نسبت به ۲ سال اخیر بسیار کم است.

خواندن  انتقاد شدید نماینده اهواز به وزیر کشور: هنوز مصوبات استانی را اجرا نکرده اید

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور درباره وضعیت ملخ‌های بومی نیز گفت: سطح مبارزه با ملخ‌های بومی تا امروز در حدود ۱۸۰ هزار هکتار در ۲۰ استان انجام شده است. 

لطیفیان با بیان اینکه جمعیت ملخ‌های بومی در اکثر استان‌ها مشاهده نمی‌شود، افزود: می‌توان گفت به اواخر مبارزه با ملخ‌های بومی در کشور رسیده‌ایم. 

وی در پاسخ به این پرسش که پیش بینی‌ها برای هجوم ملخ‌های صحرایی در فصل پاییز و زمستان چیست، اظهار کرد: در پاییز و زمستان وضعیت نرمال خواهد بود چراکه زیستگاه پاییزه ملخ صحرایی ایران نیست.  

لطیفیان توضیح داد: ملخ‌های صحرایی در کشور کانون معمولاً در اواخر تابستان یا در فصل پاییز جفتگیری می‌کنند، بعد از جفتگیری ملخ ماده صدها تخم در خاک می‌گذارند و در طول زمستان این تخم ها در خاک باقی می‌مانند و در ماه اول بهار نوزدان متولد می‌شوند.


انتهای پیام/Source link