1452429 851

بازگشتی به توافق هسته ای ۲۰۱۵ در کار نیست/ چرا حملات مکرر به تاسیسات هسته ای ایران نتایج وارونه به همراه دارد؟


بازگشتی به توافق هسته ای ۲۰۱۵ در کار نیست/ آمریکا چه طرح هایی برای مقابله با فعالیت های هسته ای ایران دارد؟

بین الملل تابناک: مذاکرات هسته ای ایران و غرب و آینده برجام هنوز با ابهامات و گمانه زنی های زیادی همراه است. برخی کارشناسان و تحلیل گران آینده مذاکرات و گفتگوها را مثبت قلمداد نمی کنند و برخی دیگر معتقدند با همه ابهامات، بی اعتمادی ها و شکافی که وجود دارد می توان به آینده مذاکرات و برجام امیدوار بود چراکه طرفین چاره ای جز توافق ندارند.

در همین رابطه، رسانه آمریکایی نیویویرک تایمز در مطلبی به مسائل و روندهای مرتبط به مذاکرات هسته ای پرداخته و نوشته است که نشانه هایی هست از اینکه بازگشتی به توافق ۲۰۱۵ در کار نیست. 

در این مطلب آمده است: 

مقام های آمریکایی به اسرائیلی ها هشدار داده اند که هرچند حملات مکرر به تاسیسات هسته ای ایران، می تواند از نظر تاکتیکی رضایت بخش باشد اما نهایتا نتایج وارونه ای می دهند.

در بیست ماه گذشته، ماموران اطلاعاتی اسراییل، یک دانشمند ارشد هسته ای ایران را ترور کرده و انفجارهای عمده ای را در چهار تاسیسات هسته ای و موشکی ایران انجام دادند به این امید که دستیابی ایران به بمب هسته ای را به تاخیر اندازند. اما مقام های اطلاعاتی اسراییل و بازرسان بین المللی می گویند که ایران به سرعت این تاسیسات را سرپا و عملیاتی کرده و اغلب هم ماشین های پیشرفته تری نصب کرده که می توانند با سرعتی بیشتر به غنی سازی اورانیوم بپردازند. یک مقام آمریکایی به طعنه می گوید این همان طرح “دوباره سازی بهتر Build Back Better” (اشاره به برنامه بازسازی دولت بایدن) است.

خواندن  اعلام ترکیب نساجی و ماشین سازی تبریز

چندین مقام آمریکاییِ آشنا به گفتگوهای پشت پرده می گویند که مقام های دولت بایدن به اسراییلی ها هشدار داده اند که هرچند حملات مکرر به تاسیسات هسته ای ایران ممکن است از نظر تاکتیکی، خشنودکننده باشد اما نهایتا نتیجه وارونه ای می دهد.

مقام های اسراییلی این هشدار آمریکایی ها که شما تنها به بازسازی برنامه هسته ای ایران، سرعت میدهید را نادیده گرفته و گفته اند که قصد کوتاه آمدن ندارند. این هم یکی از زمینه های پرشماری است که آمریکا و اسراییل بر سر منفعت دیپلماسی به جای زور، با هم اختلاف نظر دارند.

پنج ماه پیش، مقام های شرکت کننده در گفتگوهای وین، به احیای برجام خوشبین بودند و عمدتا بر سر متن کار هم توافق حاصل شد. اکنون با بدبینی بیشتری به وین باز می گردند. به نظر می رسد که اکنون، آن متن مرده است و چشم انداز بایدن برای بازگشت به توافق در نخستین سال ریاست جمهوری اش و سپس دستیابی به توافقی “محکمتر و طولانی تر” کاملا رنگ باخته است.

علی باقری کنی، حتی نامی هم از گفتگوی هسته ای نمی برد و به جای آن می گوید “گفتگو برای رفع تحریم های غیرقانونی و غیرانسانی”. آمریکایی ها هم می گویند که اگر ایران در برابر گفتگوها دیوار بکشد، به گزینه های دیگر روی می آورند.

اما در داخل کاخ سفید، این روزها به این گزینه فکر می شود که آیا امکان نوعی توافق موقت وجود دارد که اورانیوم با غنای بالاتر ایران و تبدیل آن به سوخت فلزی را متوقف سازد و آمریکا هم شمار محدودی از تحریم ها را آسانتر کند؟ چنین توافقی، مشکل را حل نمی کند اما شاید فرصتی را برای گفتگو بوجود آورد و تهدیدهای اسراییل برای بمباران تاسیسات هسته ای ایران را هم متوقف سازد.

خواندن  تقویت خدمات درمانی و بهداشتی به ساماندهی محلات کمک می کند

خریدن زمان، شاید هم زمان زیاد، چه بسا که کار کارسازی باشد. بسیاری از مشاوران بایدن تردید دارند که اعمال تحریم های تازه بر بخش های رهبری، نظامی و نفتی ایران – فراتر از 1500 تحریم ترامپ، بتواند به موفقیتی بیش از گذشته برای فشار بر ایران و تغییر رویکردش دست یابد.

همچنین گام های شدیدی که سالهای پیش موفق بودند، اکنون چه بسا که نتیجه مورد نظر را نداشته باشند. در درون آژانس امنیت ملی و فرماندهی سایبری آمریکا، این اجماع وجود دارد که اکنون به نسبت ده سال پیش، انجام آن نوع حملات سایبری که آمریکا و اسراییل انجام می دادند، دشوارتر شده است. مقام های کنونی و پیشین آمریکا و اسراییل گوشزد می کنند که ایرانیان از آن زمان، سپرهای دفاعی خود را بهتر کرده و نیروهای سایبری خودشان را دارند که طبق هشدار هفته گذشته دولت آمریکا، به شکل فزاینده ای در داخل آمریکا فعال هستند.

در این میان، خلاء بازرسی های بین المللی هم یک نگرانی ویژه است چرا که ایرانی ها اعلام می کنند که تقریبا 55 پوند اورانیوم با خلوص شصت درصد دارند. به نظر می رسد منظور اصلی ایران از این کار، افزایش فشار بر غرب است.

دولت بایدن در پیوستن دوباره به برجام تاخیر کرد و دیپلمات های اروپایی در گفتگوهای خصوصی می گویند که این تاخیر، زیانبار بود. یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید که در ماه ژوئن، توافق برای بازگشت به برجام “تقریبا کامل شده بود” اما بر ما روشن شد که ایران، کار را متوقف کرده تا رییس جمهوری تازه بر سر کار بیاید.

خواندن  یک کشته در پی انفجار معدن طلا در شرق روسیه

هرچند مقام های اروپایی می گویند که در صورت ادامه بن بست کنونی، به دنبال یک طرح B نیستند اما در کاخ سفید، پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا، انواع این طرح ها، از انزوای اقتصادی گرفته تا خرابکاری، مورد بررسی قرار میگیرد. هرچند جو بایدن در این باره گفت که فعلا نمی خواهد نظری بدهد اما اسراییلی ها نظر می دهند و می گویند که در حال سرعت دادن به طرح های عملیاتی و آمادگی خود برای برخورد با تهدید نظامی هسته ای ایران هستند.

شاید به نقطه ای برسیم که به گفته مقام های دولت بایدن، آنها مجبور شوند اعلام کنند که برنامه هسته ای ایران پیشرفته تر از آنی است که بتوان به توافق 2015 بازگشت. رابرت مالی ماه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “این یک ساعت زمانی نیست، یک ساعت فن آورانه است. ممکن است به نقطه ای برسیم که برنامه هسته ای ایران، آنقدر به جلو رفته است که امکان بازگشت آن وجود ندارد. شما نمی توانید یک جسد مرده را احیا کنید.”Source link