1483085 850

انگلیس: پوتین دولت دست‌نشانده در اوکراین می‌خواهد


1483085 850

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس در گفتگویی با شبکه خبری اسکای نیوز در پاسخ به اینکه آیا لندن از اوکراین در صورت افزایش تنش‌ها با وجود عدم حضور سربازان انگلیسی حمایت می‌کند یا خیر، گفت: ما مطلقا هیچ گزینه‌ای را رد نمی‌کنیم و در حال حاضر در زمینه‌هایی مانند سایبری و اطلاعاتی از دولت اوکراین حمایت می‌کنیم. همچنین اخیرا اطلاعاتی را منتشر کرده‌ایم که نشان می‌دهد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به دنبال ایجاد یک دولت دست نشانده در کی‌یف است.

وی ادامه داد: ما همچنین در زمینه‌های دیگر از دولت کی‌یف پشتیبانی می‌کنیم. منظورم در حوزه‌های دفاعی است. ما ۲۰ هزار سرباز اوکراینی را آموزش داده‌ایم. بنابراین، ما هر گزینه‌ای را بررسی خواهیم کرد و با متحدان خود در ناتو برای حمایت از اوکراینی‌ها همکاری داریم.

وزیر امور خارجه انگلیس گفت:‌ لندن بر روی پیش نویس لایحه‌ای کار می‌کند که احتمال وضع تحریم‌هایی را علیه سازمان‌ها و اشخاص حقیقی روسی بررسی می‌کند.

وی افزود: ما فقط کمپانی‌هایی را هدف قرار می‌دهیم که به صورت مستقیم در بی ثبات کردن شرایط در اوکراین دست دارند. آنچه که به دنبالش هستیم این است که هر کمپانی و شرکتی که به نفع کرملین و رژیم روسیه کار می‌کند را هدف قرار می‌دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس افزود:‌ برای اولیگارش‌های پوتین و شرکت‌هایی که از دولت مسکو حمایت می‌کنند، جایی برای مخفی شدن نیست.

تراس با اشاره به اینکه پیش نویس این لایحه درباره وضع تحریم‌ها علیه روسه قرار است روز دوشنبه به پارلمان انگلیس ارائه شود، گفت: این برای روسیه ساده نخواهد بود.

خواندن  خبر امیدوارکننده اولیانوف از مذاکرات وین

تراس در پاسخ به این سوال که ممکن است تحریم‌ها بر سرمایه گذاران انگلیسی نیز تاثیر بگذارد، گفت: آزادی و دموکراسی، مهمتر از مسائل مالی هستند.

این اظهارات در حالی مطرح شده که در چند روز گذشته خبرهایی درباره حضور گسترده نیروهای نظامی روسی در مرز با اوکراین و احتمال بروز حمله به این کشور منتشر شده اما دولت مسکو این اتهامات را رد کرده و می‌گوید برنامه‌ای برای حمله به کی‌یف ندارد.Source link