1440700 549

امیرعبداللهیان بر تقویت همکاری‌ها با ازبکستان تاکید کرد


1440700 549

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در دیدار حسین امیرعبداللهیان با عبدالعزیز کامل اف وزیر امور خارجه ازبکستان دو طرف در خصوص آخرین تحولات افغانستان، همکاری‌های اقتصادی دو کشور در حوزه ترانزیت و انرژی و همچنین تعاملات کشورمان با سازمان همکاری شانگهای، گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به اهمیت برقراری صلح و ثبات در افغانستان، بر ضرورت تبادل نظر تاشکند- تهران در این خصوص تاکید کرد.

وی آمادگی کشورش را جهت توسعه همکاری‌های فیمابین در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی اعلام کرده و خواستار تسریع در برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فیمابین شد.

کامل اف همچنین با اشاره به تمایل کشورش جهت استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بندر چابهار، خواستار برگزاری نشست سه جانبه ایران، هند و ازبکستان، به منظور تقویت همکاری‌های ترانزیتی سه کشور شد.

تقویت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با سازمان همکاری شانگ‌های و برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگ‌های در سال آینده میلادی در ازبکستان، به عنوان رییس دوره‌ای این سازمان از دیگر موضوعات مورد گفت وگوی دو طرف بود.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبریک به ازبکستان بابت انتخاب به عنوان رییس دوره‌ای سازمان شانگ‌های و همچنین تبریک انتخاب مجدد شوکت میرضیایف به عنوان رییس جمهوری این کشور، ابراز امیدواری کرد روند اجرایی عضویت کامل کشورمان در سازمان شانگ‌های در دوره ریاست ازبکستان بر این سازمان تکمیل شود.

امیرعبداللهیان بر اهمیت تقویت و پیشبرد همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تاکید و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را جهت گسترش همکاری‌ها با ازبکستان در زمینه خدمات فنی و مهندسی، فناوری‌های نوین، مبادلات انرژی، کشاورزی، شیلات و گردشگری اعلام کرد.

خواندن  هشدار درباره رفتارهای خارج از عرف در جلسات مشاورهSource link