1499740 831

افزایش سرقت‌های کوچک در کشور


1499740 831

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور از تشکیل قرارگاه هوشمندسازی در مجموعه انتظامی کل کشور خبر داد.

سردار مهدی حاجیان در نشست خبری که صبح امروز در مقر مرکزی فرماندهی انتظامی کل کشور برگزار شد، گفت: شعار پلیس در نوروز امسال «پلیس هوشمند، قانونمداری و نشاط بهاری» است و هدف از آن ایجاد امنیت پایدار است.

وی به ارائه آمار‌هایی از پلیس پرداخت و تصریح کرد: در حوزه سرقت ما شاهد افزایش ۱۰ درصدی سرقت‌های خرد در کل کشور هستیم که این موضوع محسوس هم هست. سرقت‌های خرد ۵۲ درصد از کل سرقت‌های سال ۱۴۰۰ بوده است.

وی افزود: البته توجه داشته باشید که پلیس در حوزه سرقت خط آخر مقابله و ایستگاه آخر است و دیگر دستگاه‌ها نیز باید مشارکت کنند.

حاجیان افزود: بخش عمده‌ای از سرقت‌های خرد ما ارتباط با موضوع معتادان متجاهر دارد. بردن یک شی بی‌ارزش هم برای مردم احساس ناامنی در پی دارد وسازمان‌های مسئول باید پاسخگو باشند.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور، همچنین از افزایش هفت درصدی کشفیات پلیس خبر داد و گفت: ما در این حوزه توفیقات زیادی در کشف انواع سرقت داشتیم.

ظرفیت کمپ‌ها پاسخگوی تنها نیمی از معتادان متجاهر تهران است
وی افزود: در تهران ۱۶ هزار معتاد متجاهر دارد که ظرفیت کمپ‌ها نیمی از آن‌ها را می‌تواند سازماندهی کند، باید چاره‌ای اندیشیده شود و اگر کاری نکنیم، مردم در حوزه سرقت‌های خرد احساس ناامنی می‌کنند.

موفقیت پلیس در کشف ۹۰ درصد قتل‌های رخ داده
سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور درباره اقدامات پلیس در حوزه جرائم جنایی گفت: پلیس امسال در کشف بیش از ۹۰ درصد قتل‌های رخ داده در سال ۱۴۰۰ موفق بوده است. همچنین ۱۰ درصد از قتل‌های سال‌های گذشته نیز کشف شده و در مجموع می‌توان گفت که قدرت کشف قتل و جرائم جنایی در سال جاری ۱۰۲ درصد بوده است.

خواندن  کمترین حقوق سربازان در سال آینده چقدر است؟

حاجیان درباره کشفیات مواد مخدر نیز کفت: ماموران پلیس حدود ۹۰۰ تن انواع مخدر مخدر را در سال جاری کشف کردند.

تمهیدات پلیس اقتصادی برای جلوگیری از ورود و خروج کالای قاچاق
وی به اقدامات انجام شده از سوی پلیس امنیت اقتصادی نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه مرزبانی برای جلوگیری از ورود و خروج کالا‌های قاچاق، پلیس امنیت اقتصادی با حضور در گمرک و بازار اقداماتی را انجام داده است.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور ادامه داد: در کشف تجهیزات پزشکی ماموران پلیس در سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۹ میلیون و ۵۷۹هزار قطعه تجهیزات پزشکی قاچاق، غیرمجاز و … را کشف و ضبط کرد که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش داشته است.

حاجیان با بیان اینکه هشت میلیون و ۱۰۱ هزار دستگاه لوازم خانگی قاچاق که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است، گفت: تجهیزات یارانه‌ای دو میلیون و ۳۶۹ هزار دستگاه بود که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی ۳۹۲ میلیون کیلوگرم مواد خوراکی قاچاق کشف شده که نسبت به سال گذشته ۴۱۷ درصد افزایش داشته است. در بحث البسه قاچاق نیز ۲۱۰ میلیون ثوب کشف شده که ۵۱ درصد رشد نسبت به پارسال داشته است.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور افزود: ۲۱۰ میلیون واحد ارزی نیز در سال ۱۴۰۰ کشف شده که ۱۱ درصد در مقایسه با پارسال افزایش داشته است.

حاجیان ادامه داد: در حوزه کشف کالای قاچاق نیز ارزش ریالی کالا‌های کشف شده ۱۵۲ هزار میلیارد ریال بوده است که رقم بسیار بالایی است؛ باید دستگاه‌های مسئول زیرساخت‌های لازم را برای کنترل بیشتر و نظارت بر این موارد فراهم کنند.

خواندن  تاکید استاندار تهران بر استفاده از ظرفیت نخبگان جهت حل مشکلات استان تهران

وی ادامه داد: در مجموع ۷۰ هزار و ۸۳۰ نفر نیز به دلیل ارتکاب این جرائم شناسایی شده و برای آن‌ها پرونده قضایی تشکیل شده است.Source link