اشتغال‌آفرینی از برنامه‌های جدی است


اشتغال‌آفرینی از برنامه‌های جدی است

رئیس سازمان زندان‌ها و مسئول سازمان بسیج سازندگی در راستای توسعه همکاری‌ها و تعاملات هرچه بیشتر در تحقق اهداف مشترک در حوزه‌های مختلف اشتغال و توانمندسازی زندانیان، تفاهمنامه مشترکی را منعقد کردند.


به گزارش ایلنا، غلامعلی محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در نشست انعقاد و امضای این تفاهمنامه که به میزبانی این سازمان برگزار شد، گفت: افرادی که ما در زندان‌ها متکفل امور آنان هستیم به نوعی از ضعیف‌ترین اقشار جامعه یا به لحاظ مادی و یا فکری هستند و این امر باعث شده است که آنان در ورطه گناه و جرم بیفتند. 

وی ادامه داد: براین اساس اقتضا می‌کند که ما نیز از تمام ظرفیت‌هالی قانونی استفاده کنیم تا آنان نیز حیات طیبه خودشان را کسب و زندگی سعادتمندانه ‎ای را پس از آزادی درپیش گیرند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با تاکید بر اینکه یکی از ابعاد تحقق مهمترین هدف سازمان که موضوع اصلاح و تربیت زندان است، مسأله اشتغال و حرفه‌آموزی است، اظهار داشت: خوشبختانه در این سال‌ها شعار سال نیز با محوریت تولید، تعریف شده و برای ما هم در زندان‌ها اشتغال‌آفرینی از برنامه‌های اولویت‌دار است. در ابتدای سال هم به مدیران زندان‌های سراسر کشور تأکید کرده‌ایم که باید با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، خیرین، کارآفرینان و دیگران دراحقاق آن بکوشند. 

•با هم‌افزایی درجهت گره‌گشایی از کار مددجویان قدم جدی برمی‌داریم 

به گفته محمدی، تجربه ۴۳ ساله پس از انقلاب اسلامی نشان داده است که در کارهای جهادی هرجا بسیج در امور سازندگی، محرومیت‌زدایی و غیره وارد شده، موفق بوده است؛ چرا که بسیجیان روح افراد را نشانه می‌روند و دل مردم را هم بدست می‌آورند و چون با خلوص نیت کار می‌کنند خداوند نیز به این اقدامات آنان برکت می‌دهد.

خواندن  سه کشته و سه مصدوم در تصادف مرگبار در جیرفت

وی امضای تفاهمنامه با سازمان بسیج سازندگی در ماه مبارک رمضان را به فال نیک گرفت و تصریح کرد: امیدوارم ابعاد مختلف تفاهمنامه، با بهره‌گیری از ظرفیت سازمان بسیج سازندگی در ایجاد اشتغال و توانمندسازی زندانیان و کمک به معیشت خانواده آنان بواسطه ایجاد شغل برای سرپرست آنان، عملیاتی شود و با این هم‌افزایی درجهت گره‌گشایی ازکار مردم قدم جدی برداریم. 

•چهره زندان‌های کشور غالبا فرهنگی و تربیتی است 

همچنین در نشست امضاء این تفاهمنامه سردار زهرایی، مسئول سازمان بسیج سازندگی خاطرنشان کرد: در سال گذشته چندین بار از زندان‌ها سرکشی داشته‌ام و معتقدم که امروز خوشبختانه فضای حاکم بر زندان‌های کشور غالبا چهره فرهنگی و تربیتی گرفته و در این تغییر و تحول موفق عمل کرده‌ایم. 

وی درخصوص تحول در جهان‌بینی زندانیان ابراز داشت: این جهان‌بینی باید در انجام مصادیقی متبلور شود که یکی از بهترین ابعاد آن، مهارت‌آموزی و اشتغال مددجویان خواهد بود. زمانی جامعه، زندانی متحول‌شده را می‌پذیرد که دارای مهارت و هویت جدیدی هم باشد که این نیز در شغل او نمایانگر می‌شود.

مسئول سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه وظیفه داریم به مددجویان کمک کنیم تا هم نگرشش تغییر کرده و هم برایش ایجاد شغل کنیم، عنوان کرد: ما برای این کار تمام قد پای کار آمده‌ایم. ما در بسیج در ابعاد مختلف اعم از جهاد در حوزه درمان گرفته تا آزادسازی زندانیان مهارت و تبحر داریم به نحوی که طی دو سال گذشته آزادی حدود ۱۰ هزار زندانی جرائم غیرعمد را با کمک بسیج حقوقدانان و دیگران جامعه عمل پوشانده‌ایم.

 •زندانیان را از جز اهدف خود و از محرومین می‌دانیم 

خواندن  ثبت‌نام ناشران در نمایشگاه کتاب تهران تمدید شد

زهرایی با بیان اینکه بسیج سازندگی نیز به‌عنوان دستگاه اجرایی کشور دارای تسهیلات و وظایفی است، یادآور شد: نقطه هدف ما محرومین است و در این رابطه زندانی را هم جزء محرومینی می‌دانیم که نیازمند رسیدگی هستند. آمادگی داریم هم در توانمندسازی اشتغال آنان و هم بازاریابی محصولات و غیره برای آنان اقدام کنیم. ضمن اینکه رسیدگی به خانواده نیازمند آنان نیز تحت پوشش ما می‌تواند قرار گیرد.  

وی با تاکید بر اینکه امروز هم‌افزایی و کنارهم قرار گرفتن برای ما نه تشریفات بلکه ضرورت است تا مشکلات کشور حل شود، بیان کرد: بعد از امضاء تفاهمنامه با سازمان زندان‌ها و ابلاغ به استان‌ها، جلسات مشترکی را در تشریح آن با مسئولان سازندگی، حقوقدانان و مدیران کل زندان‌ها خواهیم داشت تا اقدام عملیاتی در شروع سال صورت گیرد. گزارشگیری‌های مشترک و نظارت بر اجرای تفاهمنامه نیز در دستورکار است. 

در این نشست، همچنین سیدعبدالله مرتضی، معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها و نیز سهراب انبارکی مسئول سازمان بسیج حقوقدانان کشور، گزارشی از اقدامات قبلی و همچنین برنامه‌های مشترک در کمک به اشتغال و آزادسازی زندانیان کشور ارائه دادند.


انتهای پیام/Source link