1382306 650

استقرار ۲۰ هزار نظامی تاجیکستان در مرز با افغانستان

[ad_1]

1382306 650

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا از خبرگزاری “اسپوتنیک” روسیه، در اطلاعیه سرویس مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان آمده است که رحمان دستور اعزام ۲۰ هزار سرباز ذخیره را در جلسه شورای امنیت [ملی]این کشور صادر کرده است.

براساس این اطلاعیه، در نشست شورای امنیت ملی تاجیکستان، مسأله تضمین امنیت در مناطق مرزی و اتخاذ اقداماتی برای تقویت مرز‌های این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

یک منبع آگاه در کمیته امنیت ملی تاجیکستان نیز روز دوشنبه به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت که گروه طالبان در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد خط مرزی افغانستان با تاجیکستان را تحت کنترل دارد.

دستور اعزام نظامیان ذخیره تاجیکستان به مرز‌های این کشور با افغانستان پس از آن صورت می‌گیرد که بیش از ۳۰۰ نفر از نیرو‌های دولتی افغانستان، با عقب نشینی در برابر طالبان به تاجیکستان گریخته‌اند.

مقامات امنیتی کشور‌های غربی اعلام کردند که نیرو‌های طالبان کنترل بیش از ۱۰۰ منطقه از افغانستان را در اختیار گرفتند، هرچند که خود این گروه مدعی است که تعداد مناطقی که به دست آن‌ها افتاده است، ۲۰۰ منطقه در ۳۴ استان است که مساحت نیمی از افغانستان را شامل می‌شود.

[ad_2]

Source link

خواندن  افشاگری تاجرنیا درباره ممانعت از حضورش در صداوسیما