1386881 589

ارسال بقایای جسد دوست ناپلئون از روسیه به فرانسه


1386881 589

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴، بقایای جسد گوندن روز سه شنبه طی مراسمی در فرودگاه ونوکووا در حومه مسکو به فرانسه تحویل و از آنجا با هواپیما به پاریس انتقال یافت.

ژنرال شارل اتین گوندن دوست و همکلاسی ناپلئون بناپارت در دوره آموزشگاه نظامی، در ماه اوت سال ۱۸۱۲ در جنگ با روسیه به شدت مجروح و در منطقه‌ای در حومه شهر اسمولنسک در غرب روسیه به خاک سپرده شد.

جستجوی محل دفن جسد گوندن چند سال بطول انجامید و با مشارکت روسیه و فرانسه بقایای جسد وی در منطقه لوپاتینسک در حومه اسمولنسک یافت شد.

ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه در سال ۱۸۱۲ با چندصدهزار نفر به روسیه حمله کرد.

نیرو‌های مهاجم در مدتی کمتر از سه ماه تا مسکو رسیدند، اما بر اساس اسناد تاریخی، هنگام ورود ناپلئون به مسکو، مدافعان شهر آن را آتش زدند تا مسکو به دست فرانسوی‌ها نیفتد.

این خود زنی نتیجه داد و سربازان ناپلئون با توجه به زمستان سخت روسیه با گرسنگی و بیماری روبه رو شدند و هر دو عامل سبب شد تا سپاه ناپلئون در اکتبر ۱۸۱۲ مجبور به عقب نشینی شده و بدون دستاورد مشخصی تصمیم به بازگشت بگیرد.

در مسیر عقب‌نشینی نیز واحد‌های ارتش روسیه چندین بار به ارتش ناپلئون شبیخون زدند و مانع از رسیدن آذوقه به آنان شدند.

در جریان این عقب‌نشینی تاریخی و نبرد بزرگ بورودینو در غرب استان مسکو، از صد‌ها هزار نیروی فرانسوی تنها حدود ۳۰ هزار نفر جان سالم بدر بردند و این ارتش روسیه بود که در انتها وارد فرانسه شد و به حکومت ناپلئون در اروپا پایان داد.

خواندن  اژه‌ای: استقلال وکیل به معنای نداشتن نظارت نیست

امروز در نزدیکی میدان سرخ، بنای قرمز رنگی با نام موزه ۱۸۱۲ دایر است که لباس زیر و حتی ریش تراش ناپلئون در آن یافت می‌شود و نشانه‌ای از قدرت نمایی روسیه در قرن نوزدهم برابر قدرت‌های بزرگ در اروپای غربی است.

بسیاری از روس ها، پیروزی بر ناپلئون که تمام اروپا را فتح کرده بود و تنها مقابل روسیه تن به شکست داد را یکی از نقاط عطف تاریخ خود می‌دانند و مدعی هستند که سربازان روس با رشادت و از خود گذشتگی سایر مردم اروپا را از شر بزرگترین قدرت جنگ طلب آن زمان در جهان نجات دادند.Source link