1534452 944

اجلاس سران قاره آمریکا صحنه اعتراض‌های رودررو به بایدن

[ad_1]

1534452 944

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در آغاز اجلاس سران قاره آمریکا، در حالی پیشنهاد خود را برای همکاری اقتصادی جدید به رهبران قاره آمریکا ارائه کرد که کشورهای منطقه از دولت بایدن به دلیل خودداری از دعوت رهبران ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه برای شرکت در این اجلاس انتقاد کردند.

بایدن در سخنانی در اجلاس سران قاره آمریکا در لس‌آنجلس مدعی شد که دولت او متعهد به کمک به آمریکای لاتین و کارائیب برای بهبودی از بیماری همه گیر کرونا، مقابله با مهاجرت های غیرقانونی و ارتقای استانداردهای زندگی است.

اندکی پس از سخنرانی بایدن که از دموکراسی در منطقه تعریف کرد، “جان بریچنو” نخست وزیر بلیز، از حذف کوبا و ونزوئلا از این اجلاس انتقاد کرد و “محاصره غیرقانونی علیه کوبا” را “مقابله با بشریت” خواند.

بریچنو در حالی که بایدن در چند قدمی او نشسته بود، گفت: این اقدام در واقع غیر آمریکایی است. زمان رفع محاصره فرا رسیده است.

آلبرتو فرناندز رئیس‌جمهوری چپ‌گرای آرژانتین نیز گفت: “سکوت غایبان در این اجلاس ما را فرا می‌خواند” و تاکید کرد که کشور میزبان قدرت تحمیل حق پذیرش به کنفرانس را ندارد.

این نشست به عنوان فرصتی برای احیای نفوذ ایالات متحده و مقابله با نفوذ اقتصادی رو به رشد چین در منطقه توصیف شده بود اما هدف بایدن به دلیل جنجال بر سر فهرست مهمانان زیر سوال رفته است.

بایدن در اظهارات پایانی خود در این اجلاس در پاسخ به رهبران این کشورها گفت: ایده های مهم زیادی مطرح شد. به رغم برخی اختلاف نظرهای مربوط به شرکت در این اجلاس، در مسائل اساسی تنها وحدت وجود داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس اتاق بازرگانی آمریکا در لس آنجلس، از رهبران تجاری آمریکا خواست تا با افزایش سرمایه گذاری و حمایت از طرح همکاری طرفدار محیط زیست وی، به تقویت اقتصادهای آشفته منطقه کمک کنند.

کاخ سفید کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه را به اجلاس سران قاره آمریکا به میزبانی آمریکا دعوت نکرده است و این اقدام رئیس جمهور مکزیک را بر آن داشت تا تهدید خود مبنی بر تحریم این رویداد به دلیل عدم دعوت از همه کشورهای نیمکره غربی را عملی کند. تحریم این اجلاس از سوی آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک و برخی سران دیگر کشورهای آمریکای لاتین، اهمیت نشست سران در لس آنجلس را کاهش داد که قرار است مسائل مهاجرتی و اقتصادی این منطقه را بررسی کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه به وقت محلی مدعی شد که تصمیم برای عدم دعوت از کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه پس از هفته‌ها رایزنی‌های فشرده و به دلیل نگرانی‌ها در مورد نقض حقوق بشر و نبود مردمسالاری در این کشورها بوده است.

پرایس در باره تصمیم مکزیکوسیتی مبنی بر تحریم این نشست، ادعا کرد که واشنگتن موضع مکزیک را درک می‌کند، اما یکی از عناصر اصلی این اجلاس، داشتن دولت دموکراتیک است و این کشورها نمونه‌ای از حکومت دموکراتیک نیستند.

[ad_2]

Source link

پیشنهاد روز